Uroczystości odpustowe ku czci św. Anny w Opolu-Czarnowąsach

To właśnie na terenie tej dzielnicy, w stolicy regionu, znajduje się drewniany kościół pod wezwaniem św. Anny. Choć budowla spłonęła w 2005 roku, to drewniana postać matki Maryi ocalała z pożogi i nadal cieszy się kultem wśród wiernych. ? Homilie w trakcie uroczystości odpustowych wygłosi zaproszony kaznodzieja ? zapowiada ks. Piotr Pierończyk, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała i św. Norberta w Opolu-Czarnowąsach.

W sobotę, o godzinie 19:00 u św. Anny spotkają się babcie i dziadkowie. Niedzielna suma odpustowa odprawiona zostanie 28 lipca o godzinie 11:00. Po południu, o godzinie 17:30 parafia zaprasza na koncert ?Rodzinne Granie?. Uroczystości odpustowe zakończą się w poniedziałek, 29 lipca.

Więcej na: http://doxa.fm/slider/zblizaja-sie-uroczystosci-odpustowe-ku-czci-sw-anny-w-opolu-czarnowasach
O festynie w Echo Gmin Opolskich

„Komu zdjęcie z błogosławionym Janem Pawłem II!?” – pod takim tytułem ukazał się artykuł w Echo Gmin Opolskich (nr 5) – 15 kwietnia – 15 maja 2011 roku. Prezentujemy skan tego artykułu.
Klasztor w Czarnowąsach po sekularyzacji w 1810 r.

W dniu 24 listopada 1810 do klasztoru w Czarnowąsach przybyli komisarze rządu pruskiego i poinformowali, że przeszedł on na rzecz skarbu państwa…

Przeczytaj cały artykuł w 6 numerze Beczki z 20 kwietnia 2011 roku.
Ziemia pożądana

Artykuł napisany przez Pana Józefa Moczko z okazji 200-lecia uzyskania wolności i swobody świerklańskich obywateli.

Przeczytaj artykuł w 15 numerze Beczki z 10 listopada 2010 roku.
W szkole i w klasztorze

W trudnych, powojennych miesiącach uczniowie z Czarnowąs korzystali z pomieszczeń klasztoru, bo remontowano dopiero szkołę…

Przeczytaj cały artykuł w 8 numerze Beczki z 16 czerwca 2010 roku.
Ogrodzenie z naturalnego kamienia

Odbudowany po pożarze kościół św. Anny w Czarnowąsach otoczony został nowym, pięknym ogrodzeniem.

Artykuł ukazał się w Gościu Niedzielnym nr 19/2010.
Trwa remont zabytkowego klasztoru w Czarnowąsach

Zajmujący 670 m kw. strych był do tej pory niewykorzystany. Dziś znajduje się w nim 15 pokoi, 7 łazienek oraz pomieszczenia gospodarcze.

Oprócz tego w całym budynku wymieniona jest już instalacja przeciwpożarowa, wstawiono 11 drzwi przeciwogniowych, nowe hydranty, wybudowano też dodatkową klatkę schodową.

– Kiedy zainstalujemy system oddymiania klatek, będziemy w pełni zabezpieczeni przed pożarami – mówi siostra Aldona Klimczok, dyrektor działającego w klasztorze Domu Pomocy Społecznej. To w nim siostry św. Jadwigi opiekują się 120 niepełnosprawnymi intelektualnie.

W ciągu ostatnich trzech lat remont pochłonął blisko 2 mln zł. Blisko 300 tys. zł przekazał wojewoda, 650 tys. dała gmina Dobrzeń Wielki.

– Bez tej pomocy byłoby nam bardzo trudno, budynek ma ponad 400 lat, dostosowanie go do współczesnych norm to ciężka praca – wyjaśnia dyrektorka.

W następnej kolejności do remontu pójdzie kuchnia oraz dach nad budynkami gospodarczymi.

Źródło: NTO
Ogrzani łaską Bożą

Kiedy spłonął drewniany kościółek św. Anny w Czarnowąsach pod Opolem, dla wszystkich parafian oczywiste było, że trzeba go odbudować. Zrodziło się jednak pytanie: jak?

Na podstawie rozmowy z Księdzem Proboszczem Piotrem Pierończykiem opracowała Julia Sokólska – artykuł w magazynie Ecclesia nr 4/2009
Święta Anka w nowej ramie

W ?Beczce? nr 15/2009 z 21.10.2009 r. ukazał się artykuł Józefa Moczko zatytułowany: ?Święta Anka w nowej ramie?. Chodzi oczywiście o budowie nowego ogrodzenia cmentarza wokół kościoła św. Anny.

2009_10_21_beczka_swieta_anka_w_nowej_ramie
Świat potrzebuje energii

W „Gościu Niedzielnym” z 23.08.2009 r. ukazał się artykuł o uroczystości, jaka miała miejsce 14 sierpnia 2009 roku w kościele p.w.  św. Anny w Czarnowąsach. Poniżej skan artykułu:

2009_08_23_gosc_niedzielny_swiat_potrzebuje_energii