Czas odpoczynku z Panem Bogiem

Nie od dziś wiadomo, że wakacje to czas wyczekiwany nie tylko przez tych najmłodszych, ale ludzi w każdym wieku. Dzieciom kojarzą się one głównie z wolnym od szkoły, jednak dla wielu z nas to przede wszystkim odpoczynek od pracy i codziennych obowiązków.

Wakacje tak jak wszystko co nas otacza to pomysły samego Pana Boga. Stwarzając świat Pan Bóg bardzo dobrze wiedział, że świętowanie i czas wolny jest bardzo ważny, dlatego już w Księdze Rodzaju możemy przeczytać: „A gdy Bóg ukończył w dniu szóstym swe dzieło, nad którym pracował, odpoczął dnia siódmego po całym trudzie jaki podjął.” Na kartach Pisma Świętego zapisane zostały także słowa Pana Jezusa, który zwracając się do swoich uczniów mówił: „Idźcie i odpocznijcie nieco”.

Wakacje więc są potrzebne każdemu człowiekowi, przede wszystkim po to, aby umocnić siły i z radością powrócić do swoich obowiązków. Dobrze wiemy, że najlepiej odpoczywa się w gronie najbliższych, rodziny i przyjaciół, więc to również doskonała okazja do wzmacniania więzi i budowania relacji. Pogoda i piękno otaczającego świata zachęca do korzystania z dobrodziejstw jakim nas Bóg obdarzył i do zachwytu nad nimi. Łono natury, przyroda, cisza skłania nas do refleksji nad swoim życiem i wsłuchaniem się w głos Pana Boga, który tak często w codziennym zabieganiu jest po prostu zagłuszany.

Wykorzystując dary jakimi zostaliśmy obdarzeni możemy zmierzyć się z samym sobą, troszcząc się o sprawność ciała i rozwijając swoje pasje i zainteresowania. Bo tak jak bł. Edmund Bojanowski mówił o całościowym wychowaniu dzieci, tak i w naszym życiu powinniśmy zachowywać równowagę pomiędzy kształtowaniem ciała i ducha.

W wakacje nie zamykają kościołów, Pan Bóg nie bierze dwumiesięcznego urlopu. Dlatego też planując swój wypoczynek i organizując wyjazdy, pamiętajmy o niedzielnej Mszy Świętej. Na liście atrakcji i miejsc do odwiedzenia niech nie zabraknie czasu i miejsca na modlitwę i nawiedzenie kościoła. W dzisiejszych czasach naprawdę dla chcącego – nic trudnego.

Przebywając w różnych kurortach, również poza granicami kraju, bez problemu można wziąć udział w nabożeństwie. Wakacje przeżyte z Panem Bogiem, rodziną i przyjaciółmi, z pewnością zaowocują nie tylko nową energią i siłą fizyczną, ale również i duchową. [ks. Adam]




Święci Piotr i Paweł – apostołowie

Dzisiejsza Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła już od połowy III wieku obchodzona jest wspólnie 29 czerwca. Obaj Apostołowie ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie w czasie prześladowania za cesarza Nerona. Piotr zginął około 64 r. Tradycja głosi, że został ukrzyżowany. Apostoł jednak wyznał, że nie jest godny umrzeć jak Jezus. Dlatego też został przybity do krzyża głową w dół. Paweł, przez jakiś czas więziony w Rzymie, został ścięty mieczem około 67 r. Posługa apostolska Piotra i Pawła w Rzymie oraz poniesione tam męczeństwo sprawiły, że Kościół Rzymski nabrał kluczowego znaczenia w chrześcijaństwie. Biskup Rzymu, następca św. Piotra oraz spadkobierca tradycji apostolskiej św. Pawła cieszy się pierwszeństwem i władzą biskupią w całym Kościele. Św. Piotr – pierwszy biskup Rzymu – jest uznawany za pierwszego w gronie Apostołów otrzymał od Jezusa specjalną władzę określaną mianem prymatu. Jego następcy, papieże, są obdarzeni łaską nieomylności w oficjalnym i uroczystym nauczaniu całego Kościoła w sprawach wiary i moralności. Sprawują też najwyższą władzę kościelną wynikającą z przywileju prymatu. Od niedawna tę najwyższą władzę w Kościele sprawuje papież Leon XIV. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za ten wybór. Swego czasu Pan Jezus powiedział do Piotra: Ja prosiłem za tobą, żeby nie ustała twoja wiara. Ty ze swej strony utwierdzaj twoich braci. Taka jest rola papieża. Jezus obiecuje mu swoje wsparcie, my także będziemy go wspierać.  [prob.]




Święty Pawle…

Święty Pawle, Apostole Narodów, ty jesteś wybranym naczyniem Jezusa Chrystusa. Duch Święty przemienił Ciebie i z prześladowcy uczynił gorliwym misjonarzem. Miłość Pana sprawiła, że stałeś się niestrudzonym głosicielem  prawdy i nauczycielem pogan. Święci Piotrze i Pawle, uproście wszystkim wierzącym prawdziwą miłość do Chrystusa, naszego Pana, oraz do Kościoła, naszej Matki. Wyjednajcie misjonarzom gorliwość w służbie Ewangelii i siłę ducha do całkowitego poświęcenia się misji Chrystusa. Amen.




Od 30 czerwca do 6 lipca 2025 roku

Modlimy się o dobre przeżycie czasu wakacji.




Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła

1. Dzisiaj przeżywamy Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Zapraszamy na nieszpory o 15.00.

2. Środowe Msze św. sprawowane będą o 18.00.

3. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi św. przed każdą Mszą św.

4. W czwartek po Mszy św. wieczornej adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do 19:30. W czwartek przypada święto św. Tomasza Apostoła.

5. W sobotę przed Mszą św. ranną Godzinki.

6. W przyszłą niedzielę szafarze zaniosą Komunię Świętą chorym od 9.00. Zapisy w zakrystii, do piątku. Za tydzień kolekta będzie na WSD i Kurię w Opolu. 

7. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę na cele Stolicy Apostolskiej i za wsparcie Kościoła na Ukrainie. Dziękujemy za posprzątanie kościoła. W sobotę o 8:00 do sprzątania prosimy parafian z Czarnowąsów, z ul. Kopernika i Kłopockiej.

8. Udającym się na urlop życzymy udanych wakacji, wiele pięknych wrażeń. Pamiętajmy o codziennej modlitwie i o niedzielnej Eucharystii.

9. Już dzisiaj informujemy, że parafialny Żniwniok odbędzie się w niedzielę 7 września. Suma dożynkowa o 9.30. Gospodarzami Dożynek będą w tym roku Czarnowąsy.

10. Zachęcamy do udziału w Opolskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę w dniach od 11 do 16 sierpnia.

11. W miniony czwartek gościliśmy pielgrzymów III Camino Diecezjalnego wraz z ks. bpem Andrzejem Czają. To wielkie błogosławieństwo dla naszej wspólnoty. Serdecznie dziękujemy za piękne i godne przyjęcie naszych gości. Dziękujemy Zespołowi Caritas, Siostrom Jadwiżankom za dobrą zupę, osobom, które przygotowały ciasta, panu Kłyskowi za pączki. Szczególne podziękowanie za przyjęcie w Borkach. Przyjęcie pielgrzymów było niezwykłe. Serdeczne Bóg zapłać dla wszystkich. 12. Do wieczności odeszli: śp. s. Genowefa (Elżbieta Kołodziej), l. 87 i śp. Stefan Banaszak, l. 92. RIP.




Liturgia Święta w Parafii od 30.06. do 06.07.2025 r.

Poniedziałek 30.06.2025

7.00 Do Miłosierdzia Bożego o dar życia wiecznego za + Jerzego Ratuszny w 2 r. śm., ++ rodziców Gertrudę i Józefa Borosz ++ teściów Martę i Jana Ratuszny ++ z obu stron i za dusze czyśćcowe.

18.00 Za + Irenę Kałuża w 30 dz. po śm., za + męża Alfreda i za ++ z rodziny.          

Wtorek 01.07.2025 – św. Ottona, bpa.

7.00 Za + Mariana Szafrańskiego (od przyjaciół).    

18.00 /św. Anna/Za + Dietmara Ligudę w 30 dzień po śm., o dar życia wiecznego.

 Środa 02.07.2025

7.00 Za + Rudolfa Stotko w 1 r. śm., mamę Halinę oraz za ++ z rodziny Stotko, Kasprzak, Mazur i Oryś, o dar życia wiecznego.

18.00 Za + męża i ojca Waldemara Niekrawiec z ok. ur., rodziców, teściów, za żyjących i ++ z rodzin Niekrawiec i Weber.

Czwartek 03.07.2025 – św. Tomasza Apostoła.

7.00 Do miłosierdzia Bożego za + Pawła Pierończyk o dar życia wiecznego.    

18.00 Do Miłosierdzia Bożego za + matkę Gertrudę Czok w 1 r. śm., + ojca Jerzego oraz za ++ z pokr.

Piątek 04.07.2025 – I piątek miesiąca.

7.00 Za żyjących i ++ Parafian, czcicieli NSPJ oraz za kapłanów, którzy posługują i posługiwali w naszej parafii, za wszystkich chorych.  

18.00 Za + Irenę Kałuża, o radość życia wiecznego (od Bractwa Róż.). 

Sobota 05.07.2025 – I sobota miesiąca, św. Marii Goretti.

7.00 Za + ks. Ewalda Cwienk, o dar życia wiecznego.

18:00/niedz./ Z podz. za otrzymane łaski z prośbą o Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Krystyny i Roberta Grzesik z ok. 15 r. małżeństwa oraz o dary Ducha Świetego dla córki Julii.  

XIV Niedziela Zwykła 06.07.2025

7.00 Do Miłosierdzia Bożego za + matkę Weronikę Galus z ok. ur., + ojca Pawła, teściów, dziadków i ++ z całego pokr. oraz za dusze czyśćcowe.

8.15 /niem./ Za + ojca Józefa Niedworok ++ dziadków + siostrę Różę Pierzyna, za dusze czyśćcowe oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie Niedworok, Kupilas i Schoppa. .

9.00 /św. Anna/ W int. Dominiki Lasota z ok. 40 r. urodzin i o Boże błog. dla całej rodziny oraz opiekę Matki Najświętszej.

9.30 Za + ojca Gerarda Pluskwik z ok. ur., mamę Marię oraz za ++ dziadków Jana i Annę Pluskwik, Karola i Jadwigę Porębski ++ z pokr. obu stron i za dusze czyśćcowe.

11.00 Za wstaw. Świętej Rodziny z podz. za otrzymane łaski z prośbą o zdrowie i Boże błog. w rodzinie Beaty i Huberta Frasek z ok. 30 r. małżeństwa.       

15.00 Nieszpory

16.00 O Boże błog. i wstaw. św. Anny z prośbą o wszelką pomyślność i bogactwo darów Bożych dla Krystyny i Janusza Gumul z ok. 45 r. zawarcia związku małżeńskiego.    




Jezus modlił się na osobności

Kto z nas doświadczył już szczęścia modlitwy, ten może wyobrazić sobie, co czuł Pan Jezus kiedy często odchodził na miejsce osobne, by się modlić. A właściwie należałoby mówić inaczej: widząc Chrystusa często modlącego się na osobności, powinniśmy sami tęsknić i szukać wszelkich okazji i miejsc, które dają nam możliwość spotkania z Bogiem Ojcem. Ogromne tempo życia sprawia, że czasami nawet nie mamy czasu na posiłek, udaje nam się wykonać zaledwie jakąś cześć tego, co powinniśmy zrobić. Uczniowie Pana Jezusa też mieli ten problem. Jak czytamy: Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu. Ludzie potrzebowali ich pomocy, wydawało się, że są niezastąpieni. Mimo to Chrystus mówi do nich: Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco! Odpłynęli więc łodzią na miejsce pustynne, osobno. Odpłynęli zapewne nie tylko po to, by odpocząć i trochę odetchnąć od tego wszystkiego, ale także po to, by móc się pomodlić. Trudno żyć bez modlitwy, choć tak wielu jakoś z tym sobie radzi. Zbliża się czas wakacji. Na pewno mamy już zaplanowany czas i miejsce odpoczynku. Oby się wszystko udało. Świat jest bardzo piękny, wciąż jeszcze nieodkryty. Nasz wakacyjny czas niech będzie dla nas miejscem osobnym, najpierw dla wytchnienia, ale też dla szukania bliskości Boga. Niech to również będzie czas modlitwy. Łatwo bowiem szaleństwo pracoholizmu zamienić na szaleństwo urlopowe. Jezusowe: Pójdźcie… niech będzie dla nas jak przykazanie. [prob.]




Mój Ojcze Niebieski…

Mój Ojcze Niebieski, ofiaruje Ci każdą sekundę mojego życia, każdy mój oddech, każdy mój gest. Ty wypełniasz moje serce spokojem i radością. Spokojem i radością, które nie przemijają, których jedyną przyczyną jesteś Ty. Spokojem i radością, przy których ziemskie doświadczenia wydają się jak sen, udający rzeczywistość, ale jednak nierzeczywisty, realny, ale jednak rozpływający się jak mgła w Twoim świetle. Spraw, aby wszyscy Ci, którzy szukają Cię, znaleźli w Tobie odpocznienie. Daj im odwagę, aby dla Ciebie porzucili to, co wydaje się, że oddziela ich od Ciebie. Daj im wiarę, że nic i nikt nie może nas oddzielić od Twojego miłosierdzia. Pozwól im przebywać w Twojej cichej obecności. Teraz i na wieki wieków? Amen.




Migawki z pielgrzymki do Italii

Planowana od wielu miesięcy pielgrzymka parafialna do Rzymu i czarującej Umbrii odbyła się. Trzeba pamiętać, że wiodącym jej celem było przejście przez Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra (i nie tylko) i zyskanie odpustów obiecanych przez Kościół. Wszystko się udało. Zakładamy, że udało się zyskać także oczekiwane odpusty. Czyściec ponoć jest bardzo trudnym miejscem dla nas grzeszników potrzebujących oczyszczenia. Trochę podobnie wygląda teraz, w Roku Świętym, sytuacja w Rzymie. Wielkie tłumy wiernych i tyle samo turystów. Temperatura ok. 40 st., pod błękitnym niebem.

​W pierwszym dniu zwiedzanie Rzymu, zwłaszcza największych bazylik rzymskich, także starożytnych zabytków. Potem niedziela Zesłania Ducha Świętego. Dzień najpiękniejszy, wymarzony, choć także męczący. Od rana oczekiwanie na Placu św. Piotra na Eucharystię z papieżem, nowym papieżem Leonem XIV. Cudowna godzina z Ojcem świętym w samym sercu Kościoła. Tak, to przeżycie niezwykłe być tak blisko następcy św. Piotra, z nim sprawować Mszę św. Po obiedzie marsz do długiej kolejki, w okolice zamku Anioła gdzie startowały poszczególne grupy z całego świata, po dar odpustu. Oj, to oczekiwanie, ta procesja, wiele nas kosztowały. Ale wytrwaliśmy. Daj Boże, że zostało nam darowane to, czego oczekiwaliśmy, może i więcej.

​Po tych iście czyśćcowych doświadczeniach czekała nas Umbria, zielona, wyciszona, przepiękna, ziemia tak wielu świętych. Piękno natury, gaje oliwne, kojące wzrok pagórki, i wyłaniające się z tego wszystkiego stare kościoły, pamiętające świętych. Niewątpliwie Asyż św. Franciszka, św. Klary, także jeszcze bł. Carlo Acutisa, jest niepowtarzalny. Malowidła Giotta, Cimabue i innych w bazylice trudno porównać do czegokolwiek. Można tam siedzieć i wpatrywać się godzinami, a patrzenie staje się kontemplacją Boga i Jego stworzeń przez życie świętych. Podobne doświadczenie piękna i bliskości Boga dane nam było w Greccio gdzie powstała pierwsza stajenka. Długi przejazd do Montefalco, pośród umbryjskiej przyrody, też miał swój sens. To co widzieliśmy w Asyżu, w tym miasteczku mogliśmy oglądać w wymiarze muzealnym. Oczywiście nie mogliśmy się też doczekać spotkania z św. Ritą, najpierw w Cascii a potem w miejscu jej narodzin, którym jest urocza Roccaporena. Większość grupy miała jeszcze siły, by pójść na wysokie miejsce gdzie Święta powierzała swoje życiowe troski Panu Bogu w modlitwie, i została wysłuchana. Wizyta w pobliskiej Nursji, miejscu narodzin św. Benedykta, patrona Europy, była już zdecydowanie przygnębiająca. Już od kilku lat to urocze miasteczko zmaga się ze skutkami tragicznego trzęsienia ziemi. Zamiast podziwiać wnętrza starodawnych bazylik, musieliśmy zaspokoić oczy widokiem „gruszek” kursujących uliczkami miasteczka. Gdy byliśmy tam ok. 10 lat temu mogliśmy jeszcze zwiedzać te świątynie, też po trzęsieniu ziemi. Tym razem, po ostatnim trzęsieniu nie było już czego oglądać. Jednak warto zobaczyć także tego typu zjawiska. Bóg nie ma względu na osoby… ani na zabytkowe świątynie. Ostatnim akcentem naszego pielgrzymowania, już w drodze na lotnisko w Anconie, było Loretto. To była wizyta u Matki Bożej, w jej domku, który aniołowie przenieśli z Nazaretu. Spotkanie z Matką Najświętszą w Jej nazareńskim domku ukoiło nieco nasz ból powrotu, bo przecież też wracaliśmy do naszych domów, gdzie Jej obecność towarzyszy nam każdego dnia. Dziękujemy Panu Bogu za dar pielgrzymowania, dziękujemy wszystkim uczestnikom, dziękujemy za modlitwy Parafianom. My także codziennie modliliśmy się za Was. [prob.]




Od 23 do 29 czerwca 2025 roku

Modlimy się w int. chorych o dar zdrowia i o ulgę w cierpieniu.