1

Ojciec Dolindo Ruotolo – Sługa Boży

Kościół św. Józefa dei Vecchi i Matki Bożej z Lourdes, jeden z bardzo wielu kościołów w Neapolu, znajduje się na bocznej ulicy, choć nie aż tak daleko od bardzo zgiełkliwego centrum. Tu znajduje się grób Sługi Bożego o. Dolindo Ruotolo. Włosi go jeszcze zbyt dobrze nie poznali. To tak jak kiedyś ze św. Faustyną u nas. Myśmy jej jeszcze zbyt dobrze nie znali, jej kult był wnikliwie badany, a Włosi już ją bardzo pokochali i czcili. Z kultem o. Dolindo jest dokładnie na odwrót. Pielgrzymki z Polski nieustannie odwiedzają grób Sługi Bożego, każdy chce tu trzykrotnie zapukać w marmurową płytę, za którą znajdują się jego doczesne szczątki. Obok wielki szklany pojemnik pełen karteczek z zapisanymi intencjami. Tydzień temu też mogłem zapukać do niego i przedstawić wiele ważnych spraw…

 Przyszedł na świat w 1882 roku w Neapolu. Całe jego życie od najmłodszych lat naznaczone było wręcz niespotykanym cierpieniem. Wychowywał się w skrajnej nędzy, często cierpiąc głód. Czasem we wspomnieniach określał swój dom rodzinny jako „piekło”, choć bardzo kochał swoich rodziców. Jako dziecko zawsze czekał na swoją Mamę, gdy wracała z kościoła. Czekał niecierpliwie, by ucałować usta Mamy, bo one przed chwilą przyjmowały ciało Pana Jezusa. Dolindo był piątym z kolei dzieckiem, miał dziesięcioro rodzeństwa. Urodził się w piątek. Być może właśnie dlatego ojciec dał mu na imię Dolindo, czyli „ból”. Naznaczył w ten sposób chłopca na całe życie. Ojciec wobec Dolindo był bardzo okrutny. Na szczęście matka okazywała mu pełnię uczucia i miłości. Swoje trudności Dolindo powierzał Matce Najświętszej, modlił się do Niej: Pomóż mi, jeśli mam zostać księdzem. I tak w roku 1901 Dolindo złożył śluby zakonne, a w 1905 r. przyjął święcenia kapłańskie. Spełniło się pragnienie jego życia. Kapłaństwo też było naznaczone wielkim cierpieniem, największym jakie może spotkać kapłana. Dolindo został oskarżony przez Święte Oficjum i przez kilkanaście lat miał zakaz sprawowania Mszy świętej, a nawet przyjmowania Komunii Świętej. Dopiero w 1937 roku oczyszczono go z wszelkich zarzutów. Wiemy, że podobne przeciwności spotkały św. Ojca Pio. Zresztą, gdy do tego świętego przybywali ludzie z okolic Neapolu, ten mówił im: Po co do mnie przychodzicie, skoro macie u siebie świętego kapłana?! Chyba najbardziej znaną modlitwą Ojca Dolindo jest: Jezu, Ty się tym zajmij. Jest to modlitwa pełnego oddania i zawierzenia wszystkich spraw Panu Jezusowi. Warto pokochać tę modlitwę i uczynić ją swoją. Warto też zapoznać się bliżej z przebogatą historią życia tego Sługi Bożego a także z niezwykle prostymi jego modlitwami. W naszych księgarniach znajdziemy wiele ciekawych książek na jego temat, przez które ubogi kapłan z Neapolu stanie nam się bliski. Polecam szczególnie książkę: Jezus do duszy. Modlitwy i imaginette o. Dolindo. Joanna Bątkiewicz – Brożek. [prob] 

 Przyjdź do Mnie, gdyż tylko Ja mogę pocieszyć cię i uspokoić oraz wypełnić pustkę, którą odczuwasz na duszy z powodu rozczarowania ludźmi i ich sprawami. Pan Jezus do duszy.             
Zdobywaj życie wieczne

Dość często mówimy o naszym życiu jako o wielkiej bieganinie; jesteśmy bardzo zabiegani. Od samego rana do wieczora, od poniedziałku do niedzieli. I co ciekawe, im bliżej końca, tym gorzej. Wydawałoby się, że pod koniec dnia, pod koniec miesiąca, roku już wszystko puszcza, zwalnia, a tu wręcz przeciwnie, trzeba dłużej siedzieć w pracy, trzeba zamknąć bilans, trzeba wykonać to, czego nie zdążyliśmy zrobić w ciągu dnia. Jeden wielki paradoks, który nie wiadomo z czego wynika. W istocie sprawiamy wrażenie zamkniętych w szklanej kuli, z której nie potrafimy się wydostać. I zapominamy o innym życiu, o życiu wiecznym. Tak jesteśmy zagonieni, zabiegani. Dzisiaj Święty Paweł Apostoł powie do Tymoteusza: Zdobywaj życie wieczne: do niego zostałeś powołany. Oczywiście, każdy powie, wszystko co robię, czemu codziennie się poświęcam właśnie temu służy, czyli jest moją własną drogą do życia wiecznego. Czy jednak te nasze codzienne troski, ta codzienna bieganina, połączone są z troską o życie Boże? Czy mamy jeszcze czas na codzienną modlitwę, na chwilę adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Czy udaje nam się, poza niedzielną Eucharystią, przyjść do Kościoła na Mszę świętą w tygodniu, by uspokoić serce, powierzyć swój los Panu Bogu, pomodlić się za swoją rodzinę? A może ta troska o życie wieczne została jakoś przytłumiona mnóstwem zadań i zajęć, którym poświęciliśmy się bezgranicznie, zapominając trochę o swoim powołaniu do życia z Panem Bogiem. [prob.] 
Ty się tym zajmij

Ileż mogę zdziałać, zarówno w sprawach duchowych, jak i materialnych, kiedy dusza zwróci się do Mnie, spojrzy na Mnie mówiąc Mi: «Ty się tym zajmij», zamknie oczy i odpocznie. Otrzymujesz niewiele łask, kiedy się zamartwiasz. Wiele zaś łask spada na ciebie, jeśli tylko twoja modlitwa jest pełnym zawierzeniem i oddaniem się Mi. W bólu i cierpieniu prosisz, bym działał, ale tak, jak ty tego chcesz… Nie zwracasz się do Mnie, a jedynie chcesz, bym się dopasował do twoich potrzeb i zamysłów. Nie jesteś chory, skoro prosząc lekarza o pomoc, sugerujesz mu leczenie. o. Dolindo
Od 26 września do 2 października 2022 r.

Modlimy się umocnienie naszej nadziei w Panu Bogu w różnych sytuacjach trudnych, które czasami przeżywamy. 
Niedziela XXVI Zwykła

1. Dzisiaj przeżywamy XXVI Niedzielę Zwykłą. Zapraszamy na nieszpory o 15:00. W liturgii wspominamy: we wtorek św. Wincentego a Paulo, w środę św. Wacława, w czwartek św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, w piątek św. Hieronima, a w sobotę św. Teresę od Dzieciątka Jezus.

2. W środę o 17:00 Msza szkolna. Po Mszy św. spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klas VI.

3. W czwartek po Mszy św. wieczornej adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do 19:30.

4. W piątek Msza św. dla młodzieży o 18:00. Po Mszy św. spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klas VIII.

5. W sobotę przed Mszą św. poranną zaśpiewamy Godzinki ku czci Matki Bożej. Na Mszę św. o 7:00 zapraszamy również Marianki. O 10:00 spotkanie Liturgicznej Służby Ołtarza. W sobotę rozpoczyna się miesiąc październik. Przed Mszą św. o 17:30 odprawimy nabożeństwo różańcowe.

6. W przyszłą niedzielę o 13.00 dodatkowa Msza św. dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej i ich rodziców, z poświęceniem różańców. 

6. Za tydzieńkolekta będzie na WSD i Kurię w Opolu.

7. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę i za posprzątanie kościoła. W sobotę o 8.00 do sprzątania prosimy parafian z Borek z ul. Pelargonii od nru 20 do 28.

8. Do wieczności odszedł śp. Manfred Niestrój, l. 60 RIP.
Liturgia Święta w Parafii od 26.09 do 02.10.2022 r. 

Poniedziałek 26.09.2022 

7:00 Za ++ dziadków Franciszkę i Antoniego Kiecok, Janinę i Antoniego Hess oraz za dusze czyśćcowe.

18:00 Do Miłosierdzia Bożego za + ojca Michała Stefaniszyn w r. śm., dziadków: Stefaniszyn, Herbut, Zapotoczny i Lenartowicz, ++ z rodziny i dusze czyśćcowe. 

Wtorek 27.09.2022 – św. Wincentego a Paulo

7:00 Za wstaw. Świętej Rodziny z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie i Boże błog. w rodzinie Jagody i Piotra Pudło z ok. rocznicy małżeństwa.

18:00 /św. Anna/ Za + żonę Teresę Cebula z ok. ur., rodziców Cecylię i Huberta Cebula, Gertrudę i Jana Świec, brata Horsta i ++ z całego pokr.

Środa 28.09.2022 – św. Wacława

7:00 Za wstaw. Matki Boskiej NP z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie i Boże błog. dla męża Krzysztofa Szmechta z ok. 60 r. urodzin oraz dla syna Daniela i córki Aleksandry z rodzinami i za dusze w czyśćcu cierpiące.

17:00 /szkolna/ Za ++ rodziców Rozalię i Pawła Moczko, Martę i Jana Chudala oraz za ++ z rodziny Moczko i Chudala.

Czwartek 29.09.2022 – św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała

7:00 Do Miłosierdzia Bożego za + żonę Irenę Bandura, rodziców Marię i Jana Bandura, teściów Halinę i Jana Porczyk.

18:00 Za ++ rodziców Antoninę i Pawła Golanowskich, ++ z pokr. obu stron i za dusze w czyśćcu cierpiące. 

Piątek 30.09.2022 – św. Hieronima

7:00 Za + matkę Loni Wróbel w mc po śm., o dar życia wiecznego.

18:00 /młodz./ Za ++ rodziców Alojzego i Adelę Świerc, ++ z rodziny Świerc i Waleska oraz za dusze w czyśćcu cierpiące. 

Sobota 01.10.2022 

7:00 Za + żonę Gabrielę Kołodziej w 1 r. śm., o dar życia wiecznego.

18:00 /niedz./ Za wstaw. Świętej Rodziny z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Emilii i Norberta Palt z ok. 45 r. małżeństwa oraz za ++ rodziców z obu stron.

Niedziela 02.10.2022 – XXVII Niedziela Zwykła

7:00 Za + męża i ojca Ludwika z ok. ur., rodziców Jadwigę i Alojzego Panusch, teściów, siostrę, 2 szwagrów, ++ z pokr. obu stron i za dusze w czyśćcu cierpiące.

8:15 /niem./ Za + matkę Ingeborgę Muller w 8 r. śm., ojca Wernera, wujka Józefa Skowronek w 2 r. śm., ++ z pokr. i za dusze w czyśćcu cierpiące. 

9:00 / św. Anna/ Za + męża i ojca Stefana Patrzek w r. śm. i ++ z pokr. obu stron.

9:30 Za wstaw. Świętej Rodziny i św. Anny z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie i Boże błog. w rodzinie Anny i Daniela Sznotala oraz za + matkę Stefanię i ++ z pokr. Sznotala, Woszek i Hyla.

11:00 Do Miłosierdzia Bożego za + męża Huberta Weidel w r. śm., rodziców Jana i Elfrydę, teściów Bernarda i Emilię, ++ z pokr. obu stron i za dusze w czyśćcu cierpiące.

13.00 W intencji dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej i ich rodziców + poświęcenie różańców dla dzieci.   

15:00 Nabożeństwo różańcowe. 

16:00 Za wstaw. Matki Boskiej NP z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie i Boże błog. dla matki Stanisławy Lasota z ok. 85 r. urodzin i o opiekę Bożą dla całej rodziny.
Panie Jezu…

Panie Jezu, który z miłości dla nas stałeś się ubogim, powierzamy Ci wszystkich ubogich. Prosimy zwłaszcza za tymi, którzy swoje dni spędzają w biedzie, w głodzie, w samotności, w nieszczęściu. Modlimy się za najbiedniejszych z biednych. Przyjdź im z pomocą, ogrzej ich serca, ratuj w utrapieniu, a nas naucz dzielić się z potrzebującymi. Niech nie zabraknie serc wrażliwych na wszelką ludzką biedę. Jezu pełen miłosierdzia, ufamy Tobie. Amen
Ewangelia o otwartych oczach

Tydzień temu, przy okazji parafialnych Dożynek, zastanawialiśmy się nad umiejętnością dziękowania, którą często zagłusza ludzka sytość. Dzisiaj liturgia Słowa podejmuje temat ubóstwa i bogactwa, i zachęca do dzielenia się z innymi tym, co posiadamy. Człowiek może być ubogi z wyboru (ślub ubóstwa), ale rzeczywista bieda może dotknąć każdego. Podobnie bogactwo. Można stać się bardzo bogatym dzięki wygranej w Totolotka albo przez ciężką pracę. Choć los alkoholika, który sprzedał swój dom i rodzinę, trudno nazwać biedą. Pan Bóg dał nam mnóstwo zdolności, które człowiek powinien w sobie odkryć i wykorzystać. Bogactwo samo w sobie nie jest grzechem, tak jak samo ubóstwo nie jest od razu wielką cnotą. Wielu ludzi umiera w niezawinionej biedzie, wielu bogatych odbiera sobie życie z powodu bankructwa. Wszystko, co w życiu czynimy czemuś służy, wszystko ma swój sens. Pracujemy dla siebie, dla swoich dzieci, by utrzymać swój dom. Mamy otwarte oczy na potrzeby innych, potrafimy wspomagać dobre dzieła, dzielić się z potrzebującymi naszej pomocy. Ewangelia dzisiaj mówi o wierności w drobnych rzeczach. Mówi więc o otwartych oczach ludzi, którzy nie przechodzą obojętnie obok małych i wielkich spraw tego życia; osobistych, rodzinnych, ale także tych, które codziennie mijamy, a które domagają się konkretnej reakcji naszego dobrego serca. Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał. Miej otwarte serce… i oczy.[prob.]
Modlitwa jako rozmowa z Bogiem

Modlitwa jest wpisana w życie każdego chrześcijanina, jako nieodłączna część naszej drogi do Stwórcy. Określa się ją na wiele różnych sposobów (tak jak i wiele jest powodów, dla których człowiek podejmuje się modlitwy). Sam wielokrotnie zastanawiałem się, co to tak naprawdę znaczy modlić się. Kiedyś, jako mały chłopiec usłyszałem, że modlitwa to forma prawdziwej rozmowy z Bogiem. Zachwyciło mnie takie określenie. Do dziś uważam je za bardzo trafne, bo dobrze pokazuje jaki rodzaj relacji chce mieć z nami nasz Mistrz. Święty ojciec Pio tak opisywał sens modlitwy: Szuka się Boga w książkach – znajduje się Go na modlitwie. Kryzysy w wierze wynikają z braku modlitwy. Boga odnajduje się nie w książkach, lecz na modlitwie. Im ktoś więcej się modli, tym bardziej odnajduje Boga, a jego wiara wzrasta. Dzieci moje, nigdy nie zaniedbujcie modlitwy.

Módlcie się często w ciągu dnia. Tylko modląc się znajdziecie i doświadczycie miłości Boga. Modlitwa jest chlebem i życiem duszy, oddechem serca, spotkaniem z Bogiem. Kiedy przeżywacie stany nieufności, wątpliwości, lęku, cierpienia, w sposób szczególny trzeba uciekać się do Pana w modlitwie i znajdować w niej umocnienie i zachętę. Aby zgłębić sens modlitwy, warto zastanowić się najpierw czym właściwie jest rozmowa. Rozmowa pozwala bowiem nie tylko wymieniać się informacjami czy poznawać poglądy innych na dany temat, ale przede wszystkim prawdziwa konwersacja daje nam możliwość przeżycia dialogu z inną osobą – nie tylko mówię, ale również słucham, co druga strona chce mi powiedzieć. W kontakcie z samym Bogiem, podczas rozmowy z Nim, a więc podczas modlitwy, słuchanie jest szczególnie istotne. Daje nam ono możliwość nie tylko poznania woli Pana, ale uczy nas również, jak otwierać swoje serce na obecność Jezusa Chrystusa w naszym codziennym życiu. Taka szczera gotowość przyjęcia Mesjasza jako fundamentu swojego życia sprawia, że człowiek wierzący coraz częściej pyta w swoim sumieniu – czego chcesz ode mnie Panie. Już nie czego chcę ja, ale czego chcesz Ty. Katolik otwarty na obecność Chrystusa w swojej codzienności, zdaje sobie doskonale sprawę, że Jezus nas w pełni zna i chce dla nas tego co najlepsze, tego, co sprzyja naszej duszy nieśmiertelnej, tego, co dobre i piękne. Prawdziwa i szczera modlitwa uczy nas nie tylko jak prosić, ale przede wszystkim, jak dziękować. Często wielu katolików staje przed pytaniem: jak pogłębić swoją modlitwę a tym samym więź z Ojcem Niebieskim. Jako chrześcijanie mamy oczywiście wiele form modlitwy, pozostaje ona też często kwestią bardzo indywidualną (każdy człowiek wierzący ma swój niepowtarzalny styl modlitewny, bazujący na osobistych doświadczeniach i relacji z Panem Jezusem). Pogłębienie swojej więzi z Bogiem, warto zawsze opierać na fundamencie Mszy świętej, która jest szczytem modlitwy chrześcijańskiej. To właśnie w Eucharystii, sprawowanej na ołtarzach całego świata, dokonuje się wyjątkowa i niepowtarzalna ofiara – sam Chrystus oddaje się dla naszego zbawienia. Najświętsza ofiara jest modlitwą pełną – karmimy się podczas niej Ciałem Pańskim ale i Słowem Bożym. Dlatego jej rola w życiu duchowym człowieka jest tak istotna. [wikary].
Od 19 do 25 września 2022 r.

Modlimy się w int. dzieci, które rozpoczynają przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej i ich rodzin.