O Jezu, Boże wiekuisty

O Jezu, Boże wiekuisty, dziękuję Ci za niezliczone łaski i dobrodziejstwa Twoje. Niech każde uderzenie serca mojego będzie nowym hymnem dziękczynienia ku Tobie, Boże. Każda kropla krwi mojej niech krąży dla Ciebie, Panie; dusza moja – to jeden hymn uwielbienia miłosierdzia Twego. Kocham Cię, Boże, dla Ciebie samego. O Panie, Miłości moja, dziękuję Ci za dzień dzisiejszy, żeś mi pozwolił czerpać ze zdroju niezgłębionego miłosierdzia swego skarby łask. O Jezu, nie tylko w dniu dzisiejszym, ale w każdym momencie czerpię z niezgłębionego miłosierdzia Twego wszystko, czegokolwiek dusza i ciało zapragnąć może. O Boże mój, bądź uwielbiony. Amen.




Życie jego nie zależy od jego mienia

Sytuacja w której obecnie żyjemy powinna nam ułatwić zrozumienie dzisiejszej Ewangelii. Codziennie słyszymy takie słowa, jak: kryzys, inflacja, recesja. Postępujące podwyżki cen, wysokie ceny kredytów, spadająca wartość pieniądza, itd. Niepokojące prognozy dotyczące przeżycia zimy, bardzo niepewna sytuacja na świecie. I chciałoby się powiedzieć: było już tak dobrze, i wszystko się popsuło. Wiele ludzkich planów runęło w gruzach. Jakże prawdziwe są słowa z dzisiejszej Ewangelii: Nawet gdy ktoś ma wszystkiego w nadmiarze, to życie jego nie zależy od jego mienia». Człowiek, by żyć, potrzebuje mienia. Potrzebuje dachu nad głową, odzienia, chleba, godziwej pracy i odpoczynku. Tak, ma również prawo do posiadania oszczędności, z myślą o losie własnym i własnych dzieci. Słowa z Księgi Koheleta wymownie studzą te wszystkie prawa i ludzkie roszczenia: Marność nad marnościami, wszystko jest marnością. Wielu ludzi doświadczyło okrutnego sensu tych słów gdy w ciągu kilku sekund utracili cały dorobek swojego życia: w pożarze, powodzi, trzęsieniu ziemi. Pośród nas przebywa wiele osób, które musiały zostawić wszystko i uciekać przed okrucieństwem wojny. Św. Paweł zachęca: Szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus. Nic nie powinno człowiekowi przesłonić jego dążenia ku Panu Bogu. Rzeczy materialne, chciwość często oddalają ludzi od siebie, nawet krewnych, oddalają również od Boga. Dążenie ku Panu Bogu niech będzie na początku wszystkich naszych planów.  [prob.]




Z głębi serca – modlitwa

Boże mój, Ty jesteś moim Bogiem.

Trójco Przenajświętsza, ogarnij mnie,

moją duszę i moje ciało, mój los, moich bliskich, których kocham.

Mój dom, moją rodzinę, mojego męża i nasze dzieci.

Boże mój, spraw by moje życie należało tylko do Ciebie.

Ty wiesz jak jest, ile jest we mnie rozdwojenia,

na które codziennie się godzę.

Żyję w głębokim rozdwojeniu, które uznaję już jako zasadę.

Niby jest mi z tym dobrze, próbuję udawać, że tak jest.

Ale tak nie jest, bo wszystkim jest z tym źle.

Wszystko ulega zburzeniu, bez Ciebie, wbrew Tobie, poza Tobą.

Panie, co mam robić? Nie mam siły, by zmienić swoje życie,

nawet nie chcę zmienić swego życia, chcę by tak pozostało.

Choć wiem, że tak być dalej nie może,

że tak wielu cierpi z tego powodu, i ja też bardzo cierpię.

Boże, Ojcze miłosierny, Panie Jezu, zmiłuj się nade mną.

O Duchu Święty, oświeć mnie, i przekonaj mnie o grzechu,

który nazywam już swoim szczęściem, w swojej ślepocie.

Pragnę się zbliżyć do Ciebie, choć nie za blisko,

Bym nie musiała zbytnio zmieniać swojego życia, poza Tobą.

Jezu, uciekam od Ciebie, i tak uciekając, uciekam od siebie,

od swych ukochanych, tłumacząc im swoje nowe szczęście,

które odbiera szczęście najbliższym.

Jezu, zmiłuj się nade mną.

Moje życie jest wielką tajemnicą, choć wszystko w nim mogę nazwać.

Miłość i grzech, dobroć i podłość, wierność i zdradę.

Skosztujcie i zobaczcie, jak dobry jest Pan.

O Panie, Jezu mój, pozwalasz mi kosztować Siebie w Eucharystii

ale również w różnych doświadczeniach mojego życia.

Z tego powodu moje życie jest piękną tajemnicą,

w którą wpisałeś Siebie, mój Boże.

Nie pozwól mi siebie zatracić w szalonej, bezrozumnej głupocie,

która już przestaje odczuwać moc takich słów, jak: kocham cię,

tak wiele dla mnie znaczysz, nie mogę żyć bez ciebie. Potrzebuję ciebie…

Nie pozwól mi rozmieniać rzeczywistych skarbów

na jakieś drobne monety, za które sprzedaję Ciebie. Jezu, ufam Tobie. Amen. 




Od 1 do 7 sierpnia 2022 r.

Modlimy się za kapłanów oraz o nowe powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego.




Niedziela XVIII Zwykła

1. Dzisiaj przeżywamy XVIII Niedzielę Zwykłą. Zapraszamy na nieszpory o 15:00. Od poniedziałku do czwartku Msze św. sprawowane będą tylko rano o 7:00

2. W liturgii w poniedziałek wspominamy św. Alfonsa Marii Liguoriego, w czwartek św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów, a w sobotę obchodzić będziemy Święto Przemienienia Pańskiego.

3. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. W sobotę przed Mszą św. poranną zaśpiewamy Godzinki.

4. W miniony poniedziałek zakończyliśmy obchody odpustowe ku czci św. Anny. Dziękujemy licznie przybyłym Gościom i Parafianom za nabożny udział, za dar żywej wiary w Pana Boga przez wstawiennictwo św. Anny. Dziękujemy każdemu, kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do przygotowania i uświetnienia tej uroczystości. Wszystkim składamy serdeczne Bóg zapłać. Niech św. Anna dalej prowadzi nas drogami naszego życia do Pana Jezus i Jego Matki.

5. W przyszłą niedzielę kolekta będzie na WSD i Kurię w Opolu. Za tydzień odpust w Popielowie. Dzisiaj, we wtorek i w przyszłą niedzielę możemy zyskać odpust zupełny Porcjunkuli pod zwykłymi warunkami

6. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę i za posprzątanie kościoła. W sobotę o 8.00 do sprzątania prosimy parafian z Borek z ul. Ochronnej.




Liturgia Święta w Parafii od 01.08 do 07.08.2022 r. 

Poniedziałek 01.08.2022 – św. Alfonsa Marii Liguoriego

7:00 Za + ojca Ryszarda Napieracz w r. śm., matkę Helenę, syna Daniela oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

12:00 /św. Anna/ Ślub rzymski: Daniel Rogowski i Patrycja Staisz.

Wtorek 02.08.2022

7:00 Za + Zofię Merc w 1 r. śm. oraz za ++ z pokr. Merc, Pawleta i Szafarczyk, o dar życia wiecznego.

Środa 03.08.2022

7:00 Za + matkę Paulinę Waldyra w mc po śm.

Czwartek 04.08.2022 – św. Jana Marii Vianneya

7:00 Za ++ rodziców Janinę i Mikołaja Prymier, teściów Marię i Szymona Bolisęga, ++ z pokr. obu stron, za ++ przyjaciółki Dorotę Dąbrowską i Urszulę Golenia oraz o zdrowie i Boże błog. dla męża Marka Bolisęgi z ok. ur.

Piątek 05.08.2022

7:00 Za żyjących i ++ Parafian i czcicieli NSPJ oraz za kapłanów, którzy posługiwali i obecnie posługują w naszej parafii.

18:00 Za + Katarzynę Niemiec w 7 r. śm., ojca Zbigniewa, ++ z pokr., za dusze w czyśćcu cierpiące oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

Sobota 06.08.2022 – Przemienienie Pańskie

7:00 Za ++ rodziców Jerzego i Agnieszkę Pawleta, Bronisławę i Stanisława Juszkiewicz, ich rodziców i rodzeństwo, córkę Ewę, ++ z całego pokr. i za dusze w czyśćcu cierpiące.

15:00 /św. Anna/ Za wstaw. Świętej Rodziny i św. Anny z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Moniki i Dariusza Sobala z ok. 25 r. małżeństwa i o opiekę Bożą dla całej rodziny.

18:00 /niedz./ Za ++ rodziców, teściów, brata, ++ z rodzin: Zoś, Gallus i Szmechta oraz za dusze w czyśćcu cierpiące.

Niedziela 07.08.2022 – XIX Niedziela Zwykła

7:00 Za wstaw. Matki Boskiej NP z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie i Boże błog. dla żony i matki Sylwii Grzyszczok z ok. 50 r. urodzin i o opiekę Bożą w rodzinie.

8:15 /niem./ Za 3 poległych braci, + brata Pawła, bratową, 2 siostry, męża Jerzego, 5 zięciów, ++ z rodziny Niedworok i Hanusik.

9:00 /św. Anna/ Za ++ rodziców Marię i Jerzego Niestrój i za ++ dziadków.

9:30 Za wstaw. Świętej Rodziny z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie i Boże błog. w rodzinie Frasek.

11:00 Za wstaw. Świętej Rodziny z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Małgorzaty i Marcina Brodziejewskich z ok. 15 r. małżeństwa i o opiekę Bożą w rodzinie.

15:00 Nieszpory.

16:00 Za + Marię Słota w 1 r. śm., męża Roberta, córkę Krystynę i synową Ewę, o dar życia wiecznego.




Niech się co chce ze mną dzieje…

Tytułowe słowa znajdują się w pieśni ku czci św. Anny, którą dobrze znamy i chętnie śpiewamy: Niech się, co chce, za mną dzieje. W Tobie, święta Anno, mam nadzieję. Słowa te wyrażają głębokie zawierzenie pokładane w naszej Świętej Annie. No właśnie, co się teraz ze mną dzieje? Od wieków wierni ze wszystkich stron przybywają na to święte miejsce, przynosząc tu swój osobisty los, swoje rodzinne troski i nadzieje. Przybywali tu w różnych okolicznościach historii; w czasach wojny i pokoju, w czasach zamętu i przemian politycznych. Kilka lat temu nie spodziewaliśmy się, że przeżywanie odpustu będzie zagrożone trwającą pandemią. Odpust odbył się mimo to. Rok temu nikt się nie spodziewał okoliczności w jakich właśnie teraz żyjemy, w cieniu wojny, chaosu i wielkiego zamętu, który nie wiadomo co jeszcze nam przyniesie. Nie można również przemilczeć tego, że w ostatnim czasie tak wielu z naszych rodzin, starszych i młodszych, oddaliło się od Boga, od Kościoła, od życia sakramentalnego. Wielu porzuciło wiarę wybierając jakiś bliżej nieokreślony styl życia: bez Boga, bez Kościoła, który nie zakłada już ani wiary, ani nadziei, którą człowiek pokłada w Panu Bogu i Jego Świętych. Śpiewając znowu słowa tej pięknej pieśni będziemy się zastanawiać, co się ze mną dzieje, co się dzieje z moim mężem, żoną, z moimi dziećmi, z moją rodziną. Będziemy się modlić o dar pokoju, który jest bardzo zagrożony, o dar pokoju w naszych sercach. W Tobie, św. Anno, mam nadzieję. [prob.] 




O Anno święta!

O Anno święta! Przyszedłem na to święte miejsce, aby cię godnie uczcić i moją ufność w twoją przyczynę okazać. Przyjmij więc łaskawie tę moją pielgrzymkę i przyczyń się też łaskawie za mną, jakżeś się już za wiele tysięcy przyczyniła, którzy do ciebie na to miejsce łaski się uciekali i o twoją obronę błagali. Bądź mi pomocniczką we wszystkich potrzebach moich, polecaj prośby moje Wnukowi twemu Jezusowi Chrystusowi, który z Ojcem i z Duchem Świętym żyje i króluje jako Bóg prawdziwy na wieki wieków. Amen.




Od 25 do 31 lipca 2022 r.

Modlimy się za wszystkich uczestników uroczystości odpustowych, parafian i gości, o opiekę św. Anny na drogach naszego życia. 




Łaska Boża

Obchodzimy dziś odpust św. Anny. Warto przy tej okazji, dowiedzieć się tego, co tradycja Kościoła katolickiego mówi nam o tej wielkiej patronce. Anna urodziła się w rodzinie kapłańskiej pochodzącej z Betlejem. W języku polskim jej hebrajskie imię oznacza łaska. W Jerozolimie, przy Sadzawce Owczej, znajduje się miejsce, gdzie święta mieszkała wraz ze swym mężem, św. Joachimem i Matką Najświętszą Maryją. Obecnie wznosi się na nim trzeci z kolei kościół. Wybudowali go krzyżowcy. Św. Anna jest patronką diecezji opolskiej, miast, m.in. Hanoweru, oraz kobiet rodzących, matek, wdów, położnic, ubogich robotnic, górników kopalni złota, młynarzy, powroźników i żeglarzy. Ewangelie nie przekazują nam informacji na jej temat, odnaleźć je jednak możemy w literaturze apokryficznej, czyli w księgach, które nie zostały włączone w zbiór Pisma Świętego. Pisma apokryficzne zawierają błędy, nieścisłości i herezje, jednak wiele zamieszczonych w nich informacji jest uznawanych za autentyczne także przez Kościół katolicki. Co więcej wywarły one duży wpływ na kult i liturgię. W apokryfie zwanym Protoewangelią Jakuba możemy odnaleźć informacje, że święta Anna wraz ze swoim mężem św. Joachimem długo starali się o dziecko, jednak bezskutecznie. Bóg wysłuchał jednak modlitwy Anny i złożył jej niezwykłą obietnicę: zapowiedział, iż urodzi córkę o której będzie się mówiło po całej ziemi. Przy narodzinach ukochanej córki, której według zwyczaju piętnastego dnia nadano imię Maria, była najbliższa rodzina. W rocznicę tych narodzin urządzono wielką radosną uroczystość. Po urodzeniu się Maryi, spełniając uprzednio złożony ślub, rodzice oddali swą jedynaczkę na służbę w świątyni, gdzie wychowywała się wśród swoich rówieśnic, zajęta modlitwą, śpiewem, czytaniem Pisma świętego i haftowaniem szat kapłańskich. Kult świętej Anny sięga czasów cesarza Justyniana, który w 550 roku kazał zbudować w Konstantynopolu poświęcony jej kościół. Na Zachodzie kult ten rozwinął się później, ale jak donoszą kronikarze w XIV i XV wieku był już bardzo rozpowszechniony. Św. Anna jest patronką kobiet rodzących, oraz tych, które pragną potomstwa a także patronką dobrej śmierci. Na obrazach i rzeźbach święta Anna przedstawiana jest zwykle w towarzystwie Najświętszej Maryi Panny i małego Jezusa. 

O Święta Anno, patronko nasza, bądź zawsze ucieczką grzesznych, schronieniem występnych, pocieszeniem strapionych i ucieczką wiernie Ci służących; broń nas i przyczyniaj się za nami teraz i w godzinę śmierci naszej; prosimy Cię przez miłość, jaką miałaś tu na ziemi dla Jezusa, naszego Pana i Matki Jego, Twojej córki, ażebyśmy wspierani modlitwami i zasługami Twoimi, dojść mogli po tym życiu doczesnym do życia wiecznego. Amen. [ks. Wikary]