Ja się Jej polecam dnia każdego

Stare pieśni religijne, które śpiewamy podczas liturgii świętej są pełne duchowej wymowy. Widać, że były pisane i komponowane przez ludzi prostej i głębokiej wiary. Zarówno te, które dotyczą obecności Pana Jezusa w Eucharystii, np. Witam Cię witam, Przenajświętsze Ciało, jak i te, poświęcone Sercu Pana Jezusa, np. Kochajmy Pana, bo Serce Jego, żąda i pragnie serca naszego. Śpiewając te pieśni angażujemy całe nasze wnętrze, duszę; nasze życie identyfikujemy z życiem Pana Jezusa. A cóż dopiero, gdy pomyślimy o bożonarodzeniowych kolędach albo o śpiewaniu Gorzkich Żali. Jak bardzo jesteśmy zżyci z pieśniami o męce Pańskiej. W naszych uszach słyszymy brzmienie pieśni z Drogi Krzyżowej. Jak bardzo poruszają nas melodie i teksty pieśni wielkanocnych: Alleluja, żyw już jest śmierci Zwyciężyciel. Z głębi naszej duszy wyrywa się śpiew hymnu do Ducha Świętego: Przybądź Duchu Stworzycielu. Tak bardzo porywają nas słowa pieśni skierowanej do Boga Ojca: Pod Twą obronę, Ojcze na niebie, albo te, w których staramy się wyśpiewać naszą miłość do Kościoła: Com przyrzekł Bogu przy chrzcie raz, czy: Weź w swą opiekę nasz Kościół Święty, Matko Najświętsza, Niepokalana. Dzisiaj, w odpust ku czci Świętej Anny, wyśpiewamy ten swoisty hymn ku Jej czci: Ja sobie wybrałem za obronę, a także: O Anno, łaskiś pełna. Śpiew tych czcigodnych pieśni w naszej duszy wyzwala poczucie jedności z Bogiem, tej jedności, w której dojrzewała świętość osób świętych: Matki Bożej, Świętej Anny, Świętego Józefa, Świętych Apostołów, i innych. Język może trochę starodawny, ale nasza dusza dobrze go rozumie, wie o co chodzi. [prob.] 




Odpust

Czym tak naprawdę jest odpust i do czego jest nam potrzebny? Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina, że: Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych. Odpust jest cząstkowy albo zupełny zależnie od tego, czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości. Każdy wierny może uzyskać odpusty dla siebie lub ofiarować je za zmarłych. Kiedy w spowiedzi świętej otrzymujemy rozgrzeszenie, Pan Bóg wybacza nam grzechy, ale pozostają jeszcze ich skutki. Można to porównać do sytuacji, gdy wbijamy gwoździe w drewno. Nawet kiedy wyciągniemy gwoździe z drewna (czyli usuniemy grzech z naszego serca poprzez sakrament pokuty), to zawsze pozostają jeszcze dziury w drewnie (czyli konsekwencje grzechu). I tutaj właśnie otrzymujemy łaskę odpustu. Odpust jest darowaniem konsekwencji grzechu czyli kary doczesnej. Jest to wielka łaska dana nam przez Chrystusa. Każdy odpust może być zupełny lub cząstkowy i wiąże się z konkretnymi warunkami, które trzeba wypełnić, aby go uzyskać. Jakie to zwykle są warunki? 

1. Wykonać czynność związaną z odpustem (przykłady czynności za które można uzyskać odpust zupełny: nawiedzenie kościoła w dniu święta jego patrona; czytanie Pisma Świętego z czcią należną Słowu Bożemu i na sposób lektury duchowej przynajmniej przez pół godziny z tekstu zatwierdzonego przez władzę kościelną; pobożne odmówienie cząstki Różańca Świętego, w sposób ciągły, z rozważaniem tajemnic różańcowych, w kościele albo w kaplicy; nawiedzenie i adorowanie Najświętszego Sakramentu przez pół godziny; pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej – przed stacjami prawnie erygowanymi – połączone z rozważaniem Męki i Śmierci Chrystusa – i przechodzeniem od stacji do stacji; pobożnie odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu publicznie wystawionego lub przechowywanego w tabernakulum. Można to uczynić także w domu, jeśli z powodu choroby lub innej słusznej racji nie można wyjść z domu (dotyczy terytorium Polski). Przykłady czynności za które można uzyskać odpust cząstkowy: zmówienie jednej z modlitw: Anioł Pański, Duszo Chrystusowa, Wierzę w Boga, Pod Twoją Obronę, Magnificat, odmówienie jednej z sześciu litanii zatwierdzonych dla całego Kościoła (do Najświętszego Imienia Jezus, do Najświętszego Serca Pana Jezusa, do Najdroższej Krwi Chrystusa Pana, Loretańskiej do NMP, do Świętego Józefa lub do Wszystkich Świętych).

2. Być w stanie łaski uświęcającej (jeśli nie jesteśmy w stanie łaski uświęcającej, musimy skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania).

3. Wzbudzić intencję otrzymania odpustu. 4. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. 5. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą. 6. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: Ojcze nasz, Wierzę w Boga, oraz dowolnej modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu (np. Zdrowaś Maryjo). 

Dziennie możemy uzyskać jeden odpust zupełny, ofiarowany za nas lub za zmarłych. Nie można ofiarować odpustu w intencji innych żywych osób. Odpustów cząstkowych możemy uzyskać dziennie nieograniczoną ilość. Korzystajmy jak najczęściej z tego wielkiego daru jakim jest odpust, dzięki czemu dobry Bóg daruje nam kary doczesne za grzechy. Wielka to łaska, którą darmo otrzymujemy, gdyż wysłużył ją nam nasz Pan i Mistrz Jezus Chrystus na krzyżu. [ks. Wikary]




Od 27 lipca do 2 sierpnia 2020 r.

Modlimy się o ducha wiary w naszych rodzinach.




Liturgia Święta w Parafii od 27.07. do 02.08.2020 r.

Poniedziałek 27.07.2020 – św. Joachima

9:30 /św. Anna/ W intencji osób chorych i w podeszłym wieku.

18:00 /św. Anna/ Różaniec za ++ polecanych w zaleckach odpustowych.

18:30 /św. Anna/ Za ++ polecanych w zaleckach odpustowych. Nabożeństwo za ++ na cmentarzu i procesja do kościoła parafialnego. 

Wtorek 28.07.2020 

7:00 Za + męża Pawła Bryś z ok. ur., rodziców z obu stron, ++ z rodzeństwa Bryś i Kornek oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie. 

18:00 /św. Anna/ Za wstaw. Św. Rodziny i św. Anny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Anny i Aleksandra Jabłońskich z ok. 15 r. małżeństwa oraz za syna Mateusza z ok. 14 r. ur. 

Środa 29.07.2020 – św. Marty

7:00 Za + męża Jerzego Rusek w r. śm., rodziców Gertrudę i Wincentego Rusek, Annę i Antoniego Waldyra, 4 szwagrów, szwagierkę Otylię, za ++ z rodzin: Rusek, Waldyra i Woś i za dusze czyśćcowe.

17:00 /św. Anna/ Za wstaw. Matki Boskiej NP i św. Józefa z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla męża i ojca Stefana Niedworok w dniu 70 r. urodzin, o opiekę Bożą dla całej rodziny. 

18:00 Za + Agnieszkę Czok / od Jadwigi Cieślawskiej/.

Czwartek 30.07.2020 

7:00 Za ++ rodziców Teresę i Rocha Wróbel, dziadków, ++ z pokr. obu stron oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

18:00 Za + męża Jana, rodziców, teściów, ++ z pokr. Michala i Kałuża.

Piątek 31.07.2020 – św. Ignacego z Loyoli

7:00 Za + rodziców Gertrudę i Ludwika, Jadwigę i Alfonsa, dziadków, ++ z pokr. Sabasch i Jendryca i za dusze w czyśćcu cierpiące.

18:00 Za + męża Ryszarda Napieracz w r. śm., wnuka Daniela, ++ z pokr. obu stron oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie. 

Sobota 01.08.2020 – św. Alfonsa Marii Liguoriego

7:00 Za wstaw. Matki Boskiej NP z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Soni i Floriana Seubert z ok. 1 r. małżeństwa.

12:00 /św. Anna/ Ślub rzymski: Denis Wałęsa i Martina Wróbel.

18:00 /niedz./ Za ++ Marię i Ryszarda, Annę i Franciszka, rodziców, teściów, brata, ++ z rodzin: Zoś, Gallus i Szmechta oraz za dusze w czyśćcu cierpiące. 

Niedziela 02.08.2020 XVIII Niedziela Zwykła

7:00 Za + ojca Antoniego Kluczny, rodziców Józefa i Cecylię Kaluza oraz o zdrowie i Boże błog. dla matki Róży z ok. urodzin. 

8:15 /niem./ Za + Luizę Schwitalla w 9 r. śm., męża Wilhelma, rodziców z obu stron, ++ z pokr. i za dusze w czyśćcu cierpiące.

9:00 /św. Anna/ Za + ojca Józefa Niedworok, dziadków, ++ z pokr. oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie Niedworok i Kupilas.

9:30 Za wstaw. Świętej Rodziny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Krystyny i Roberta Grzesik z ok. 10 r. małżeństwa i o opiekę Bożą dla całej rodziny. 

11:00 Za wstaw. Matki Boskiej NP z podz. za łaski, o zdrowie i dary Ducha Świętego dla Wiktorii i Jakuba Wandzioch z ok. 10 r. urodzin i o opiekę Bożą w rodzinie.

15:00 Nieszpory.

16:00 Za + Katarzynę Niemiec w 5 r. śm., ojca Zbigniewa, ++ z pokr. i za dusze czyśćcowe. 




Uroczystość odpustowa

1. Dzisiaj przeżywamy Uroczystość odpustową ku czci św. Anny. Serdecznie witamy Parafian i przybyłych Gości. Zapraszamy na nieszpory o 17:00.

2. Jutro w naszej parafii Dzień Chorego. Zapraszamy chorych i osoby w podeszłym wieku do św. Anny na Mszę o 9:30. Wieczorem o 18:00 u św. Anny różaniec za zmarłych, Msza święta za zmarłych polecanych w zaleckach odpustowych, a po Mszy świętej nabożeństwo na cmentarzu i procesja do kościoła parafialnego.

3. W liturgii tego tygodnia wspominamy: w pon. św. Joachima, w śr. św. Martę , w pt. św. Ignacego z Loyoli, a w sob. św. Alfonsa Liguoriego.

4. W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca. Przed Mszą poranną zaśpiewamy Godzinki ku czci Matki Bożej.

5. W przyszłą niedzielę kolekta będzie przeznaczona na WSD i Kurię w Opolu. Za tydzień odpust w Popielowie. W przyszłą niedzielę możemy również zyskać odpust zupełny Porcjunkuli pod zwykłymi warunkami.

6. Dziękujemy wszystkim za przybycie na nasz odpust, za wspólną modlitwę, za pojednanie z Bogiem, przyjętą Komunię Świętą i za złożone ofiary. Serdecznie dziękujemy kaznodziei odpustowemu o. Mirosławowi Lipowiczowi za wygłoszone Słowo Boże. Parafianom z Wróblina dziękujemy za posprzątanie cmentarza, paniom dziękujemy za posprzątanie kościoła i kaplicy odpustowej. Wszystkim za włożony wysiłek w przygotowanie uroczystości składamy serdeczne Bóg zapłać. Dziękujemy strażakom za usunięcie skutków wichury na cmentarzu. Dziękujemy również za posprzątanie kościoła parafialnego. W sobotę o 8:00 do sprzątania prosimy parafian z Czarnowąsów z ul. Wolności od nru 19 do 24a i z ul. Strażaków.

7. Sakrament chrztu przyjęła Paulina Kornek. Niech Bóg błogosławi rodzicom i chrzestnym.

8. Wieczorny różaniec: Wt. – MB Fatimskiej /A. Gondro/, Śr./16:30/ – MB z Lourdes /H. Pawleta/, Śr./17:30/ – św. o. Pio /K. Rippel/, Czw. – MB Częstochowskiej /Monika Kokot/, Pt. – MB Dobrej Rady /D. Jaszczyk/.

9. Do wieczności odszedł śp. Herman Marszolek, l.82. RIP.




Odpust ku czci Św. Anny w Czarnowąsach

Odpust ku czci Św. Anny w Czarnowąsach odbędzie się w dniach 25-26-27 lipca 2020 roku.

Sobota ? 25.07.2020

18.00 – Procesja z kościoła parafialnego

18.30 – Nieszpory odpustowe

19.00 – Msza św. za dziadków i babcie

Niedziela ? 26.07.2020

7.00 Msza święta w int. matek

9.00 Msza święta

11.00 Suma odpustowa

16.00 Msza święta

17.00 Nieszpory

Poniedziałek ? 27.07.2020

9.30 Msza w int. chorych

18.00 Różaniec za zmarłych

18.30 Msza św. za zmarłych zalecanych

Kaznodzieja odpustowy:

Mirosław Lipowicz CSsR, misjonarz – redemptorysta




Cierpliwość Pana Boga

Trwająca właśnie pora roku zachwyca nas bujnością zieleni, pięknem kolorowych kwiatów, choć myślę, że najdorodniejsza w tym roku jest trawa i …chwasty. Tych ostatnich nikt nie wysiewa, same się pojawiają. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji a przeważnie są bardzo dorodne. I, niestety, mają mocne korzenie; potrzeba wielkiego wysiłku, by je skutecznie zlikwidować. Poza tym chwasty zwykle przerastają szlachetne rośliny, zagłuszają je, zabierają światło, wyjaławiają glebę. W dzisiejszej przypowieści mowa jest o gatunku trawy, która wschodzi równocześnie z pszenicą i jest do niej tak podobna, że aż do pojawienia się kłosów trudno je rozróżnić. W dodatku mają splątane korzenie, stąd wyrwanie chwastu może spowodować zniszczenie zboża.  Chwast, choć podobny do pszenicy, zawsze pozostaje chwastem. Zło, które często zwodzi pozorami dobra, zawsze jest złem. 

Ewangeliczne obrazy wyjęte z świata przyrody, którymi Pan Jezus się posługuje, łatwo przełożyć na rzeczywistość życia. Żyjemy w świecie, w którym doświadczamy pomieszania dobra i zła. Wiele zjawisk, które jeszcze niedawno były uznawane za coś ewidentnie złego, dzisiaj już jest pod ochroną prawa. Co więcej, dochodzi do pewnego odwrócenia; wyszydzaniu, obśmiewaniu tego co dobre, szlachetne, towarzyszy krzykliwa pochwała zła, w imię tolerancji. Pan Jezus mówi: Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa. Te słowa nie oznaczają Bożej tolerancji wobec zła, ale są znakiem Jego wielkiej cierpliwości wobec nas ludzi. Niech światło i moc Ducha Świętego uzdalnia nas do wybierania dobra i otwierania się na Boże miłosierdzie.  [prob.] 




Modlitwa do Świętej Anny

Święta Anno, moja patronko i matko, polecam się dzisiaj twojemu wstawiennictwu. Uproś mi u Jezusa, twojego Boskiego Wnuka, wszystkie te łaski, które mi są potrzebne, abym moje powinności wiernie wykonywała i pracowała nad zbawieniem mojej duszy tak, jak ty niegdyś tu na ziemi wszystkie twoje powinności wykonywałaś. Twojej macierzyńskiej miłości i przyczynie powierzam także moją rodzinę. Uproś nam tę łaskę, abyśmy każdy dzień przeżywali ku chwale Bożej, dla dobra całego Kościoła. Amen. 




Od 20 do 26 lipca 2020 r.

Modlimy się w intencji Laury i chorych dzieci.




Niedziela XVI Zwykła

1. Dzisiaj przeżywamy XVI Niedzielę Zwykłą. W Świerklach o 15.00 nabożeństwo fatimskie. U nas nieszporów nie będzie.

2. W liturgii tego tygodnia wspominamy: w pon. Bł. Czesława, w śr. Marię Magdalenę, w czw. Św. Brygidę, w pt. Św. Kingę, a w sb. Św. Jakuba Apostoła i Św. Krzysztofa. 

3. W środę o 14.00 prosimy parafian z Wróblina do uporządkowania cmentarza przed odpustem. Prosimy zabrać ze sobą niezbędne narzędzia. Możemy też przyjść już wcześniej, w godzinach przedpołudniowych. Uporządkujmy groby bliskich, także groby sąsiadujące, jeśli są zaniedbane i opuszczone.

4. W czwartek o 14.00 prosimy panie, nie tylko z Wróblina, do sprzątania kościoła św. Anny i kaplicy odpustowej.

5. W piątek od 8.00 przed odpustowe odwiedziny chorych. Kapłani odwiedzą tylko te osoby, które do czwartku zostaną zgłoszone w zakrystii. Również w piątek po Mszy wieczornej o 18.00 poświecenie pojazdów. Złożone ofiary będą na misje.

6. W sobotę o 18.00 wyruszy procesja teoforyczna z kościoła parafialnego do św. Anny, gdzie o 18.30 odprawione zostaną nieszpory odpustowe i Msza św. w int. babć i dziadków. 

7. W przyszłą niedzielę w naszej parafii odpust ku czci św. Anny. Kaznodzieją odpustowym będzie o. Mirosław Lipowicz, redemptorysta. Serdecznie zapraszamy na nasz odpust wszystkich Parafian oraz Gości, siostry Jadwiżanki, orkiestrę, LSO, Marianki, sztandary, panów do baldachimu i do zbierania kolekty. Skorzystajmy z sakramentu pokuty. Okazja do spowiedzi świętej będzie przed każdą Mszą św., a w sobotę od 17.00 w kościele parafialnym i od 18.00 w kościele św. Anny. We wtorek o 17.00 na wspólne spotkanie przed odpustem zapraszamy Marianki.    

8. Dziękujemy za składane ofiary na potrzeby naszej parafii i za posprzątanie kościoła. Wyjątkowo w piątek o 19.00 do sprzątania kościoła prosimy parafian z Krzanowic z ul. Ciepłej i Sympatycznej. Dziękujemy za prace wykonywane na chórze (malowanie ławek) i na cmentarzu (wykonanie nowej osłony śmietnika). 

9. Wieczorny różaniec: Pon. Płomienia Miłości Niepokalanego Serca NMP, /R. Baron/Wt. Bł. Czesława /P. Cebulla/, Śr. św. Anny /T. Matyszok/, czw. św. Elżbiety /M. Knietsch/, pt. Narodzenie NMP /E. Świerc/.

10. W ostatnim czasie Opolska Policja odnotowała wzmożoną aktywność przestępców dokonujących oszustwa na osobach starszych, w celu wyłudzenia pieniędzy.Za naszym pośrednictwem Policja apeluje o czujność i rozwagę. Jednocześnie apelujemy do osób młodych o skuteczne informowanie i przestrzeganie rodziców i dziadków, że są osoby, które podstępnie mogą wykorzystać ich życzliwość i łatwowierność. Bardziej szczegółowe informacje w gablotce na plakacie i w specjalnym komunikacie.