Od 27 maja do 2 czerwca 2019 r.

Modlimy się w int. pielgrzymów udających się do Grecji śladami św. Pawła Apostoła
Uroczystość I Komunii Świętej

1. Dzisiaj w naszej parafii przeżywamy Uroczystość I Komunii Świętej. Zapraszamy na Nieszpory Maryjne o 15.00.

2. W liturgii tego tygodnia wspominamy: w śr. św. Urszulę Ledóchowską, w pt. Nawiedzenie NMP, a w sb. św. Justyna.

3. Od poniedziałku do soboty trwać będzie Biały Tydzień. Dzieci przychodzić będą w strojach komunijnych na Msze wieczorne: w pon. do św. Rocha w Dobrzeniu, we wt. do św. Anny, a od środy do soboty do kościoła parafialnego. 

4. W poniedziałek o 18.00 parafialna pielgrzymka do św. Rocha w Dobrzeniu. W naszym kościele nie będzie Mszy wieczornej.

5. W tym tygodniu przypadają dni krzyżowe. Zapraszamy na Mszę z procesją błagalną w poniedziałek i środę o 7.00  do kościoła parafialnego a we wtorek do św. Anny o 18.00.

6. W środę Msza szkolna z majówką o 17.00, a w piątek o 18.00 Msza młodzieżowa. Po Mszy spotkanie z kandydatami do bierzmowania klas VII i VIII. Od piątku zaczynamy Nowennę przed Zesłaniem Ducha Świętego.

7. W I sobotę miesiąca na Mszę o 7.00 zapraszamy czcicieli Niepokalanego Serca Maryi i wszystkie Marianki. Przed Mszą Godzinki. W sobotę Dzień Dziecka.

8. W przyszłą niedzielę Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Kolekta będzie na WSD i Kurię w Opolu, a przed kościołem zbiórka do puszek na Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie. Na Górze św. Anny pielgrzymka Mniejszości Narodowych. 

9. Dziękujemy za dzisiejsza kolektę. Rodzicom dzieci pierwszokomunijnych dziękujemy za posprzątanie i udekorowanie świątyni, za dar serca i za uporządkowanie placu kościelnego. Wyrazy wdzięczności parafianom z Borek za przygotowanie odpustu, a panu Szmechcie za wykonane prace malarskie. Zakupiliśmy nowy wzmacniacz i mikrofon przenośny dla kościoła oraz nowy chodnik (koszt 2 500zł). W sobotę o 8.00 do sprzątania prosimy parafian z Czarnowąsów z ul. Jagiełły od nr. 39 do końca.

10. Informujemy, że zbiórka uczestników pielgrzymki do Grecji będzie o g. 01.00 w nocy z dnia 28.05 na 29.05.2019. Wylot z Katowic 29.05.2019 o g. 6.20, odprawa bagażowa od g. 4.20. Przylot do Aten 29.05. o g. 9.45. Bardzo prosimy o zabranie ze sobą Drogi do nieba i różańca. Parafian prosimy o modlitwę i też zapewniamy o naszej pamięci na szlakach św. Pawła Apostoła. Szczegółowe informacje w gablotce i na stronie internetowej parafii. Także w zakrystii. 

11. Wieczorny różaniec: wt. ? św. Anny /T. Matyszok/;  śr. ? Ducha Św. /E. Piontek/; czw. ? Narodzenia NMP /E. Świerc/; pt. ? św. o. Pio /K. Rippel/.

12. Do wieczności odszedł śp. Antoni Kalina, l. 3. R.I.P.
Liturgia Święta w Parafii od 27.05 do 02.06.2019 r.

Poniedziałek 27.05.2019 

7.00 I. Za wstaw. św. Urbana o sprzyjającą pogodę, urodzaje i Boże błog. w pracy na roli. II. Za + Antoninę Zimnicką /od Bractwa Różańcowego/

18.00 Pielgrzymka do św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim

Wtorek 28.05.2019  

7.00 Za + ojca Józefa w r. śm., żonę Wiesławę, ++ Krystynę, Jadwigę, Władysławę, Leona i Eugeniusza oraz ++ z rodz.: Stęporowskich, Millerów, Rutkowskich i Bednarowiczów. 

18.00 /św. Anna/ Za + córkę Jolantę Kadlubek w 2 r. śm., rodziców Koziol oraz o zdrowie i Boże błog. w rodz. Koziol i Kadlubek.

Środa 29.05.2019 – św. Urszuli Ledóchowskiej

7.00 O sprzyjającą pogodę i Boże błog. w pracy na roli.

17.00 /szkolna/ Za ++ rodziców Piotra i Klementynę Harasimiuk, braci Józefa i Czesława, teściów Stanisława i Zofię Brosławskich, szwagra Tadeusza, ++ z pokr. obu stron i za dusze czyśćcowe.

Czwartek 30.05.2019  

7.00 Za + matkę Paulinę Kulik, ojca Karola, teściów Marię i Józefa Kondziela, brata Alojzego, szwagrów Rudolfa i Norberta, dziadków, ciocię Gertrudę Palmer i ++ z pokr. obu stron.

18.00 Za ++ rodziców Stefanię i Pawła Theda, teścia Ludwika Makarewicz, ++ z pokr. Makarewicz, Theda, Andruszków i Filipiak oraz za dusze czyśćcowe.

Piątek 31.05.2019 – Nawiedzenie NMP

7.00 Za + Alojzego Wróbel, siostrę Annę, Teklę i Hildegardę Merc i za dusze czyśćcowe. 

18.00 /młodz./ Za ++ rodziców Wróbel, rodzeństwo i ++ z rodz. Wróbel.

Sobota 01.06.2019 – św. Justyna

7.00 Za + Edeltraudę Hyla w 3 r. śm., syna Jana, za żyjących i ++ z pokr. Hyla i Matyszok i za dusze czyśćcowe.

12.00 Za wstaw. św. Rodziny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Marii i Joachima Hyla z ok. 60 r. małż. oraz za ++ rodziców Hyla i Prudlik, córkę Stefanię i ++ z pokr.

16.00 Za wstaw. Matki Bożej NP i św. Rity z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Magdaleny Glados z ok. 60 r ur. i o opiekę Bożą w rodzinie.

18.00 /niedz./ Za + żonę Julię, ojca Pawła Słotiuk, matkę Marię Uruska, teściów Annę i Piotra Jakubiak, ++ z pokr. obu stron i za dusze czyśćcowe.

Niedziela 02.06.2019 – Wniebowstąpienie Pańskie

7.00 Za + męża i ojca Tadeusza Wroniszewskiego w r. śm., Eugeniusza i Zdzisława, ojca Jerzego, ++ z rodz.: Wroniszewski, Wapiński, Malarek, Kuchta i Hanusik oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

8.15 /niem./ Za + Różę Bem w r. śm., za żyjących i ++ z rodz.: Golanowski, Bem i Kerner.

9.00 /św. Anna/ Za ++ rodziców Marię i Filipa Mróz, rodzeństwo, męża Helmuta, teściów Gertrudę i Józefa Baron i za dusze czyśćcowe.

9.30 Za + żonę Mariolę Jahn, rodziców Różę i Pawła Jahn, ojca Rocha Czech, brata Jerzego i ++ z pokr. obu stron.

11.00 Za + męża i ojca Józefa Poniży z ok. ur., ++ rodziców i dziadków.

15.00 Nieszpory

16.00 Za + męża Henryka Kinder w r. śm., rodziców, teściów, siostrę, bratową, szwagra, ciocię, dziadków, dusze czyśćcowe oraz za ++ kapłanów, którzy pracowali w naszej parafii.
Jestem z Wami? Pierwsza Komunia Święta

Słowa Chrystusa skierowane do Apostołów są słowami skierowanymi do nas. Oto ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Zbawiciel wypowiedział je przy wniebowstąpieniu, aby Apostołom dodać otuchy, złagodzić ich smutek związany z rozstaniem z Mistrzem. Ale nie były to słowa rzucone na wiatr, bo faktycznie Jezus pozostał z nami. Zadbał o to już wcześniej, zanim wstąpił do Ojca. Wiedząc, co się z nim stanie, w czasie Ostatniej Wieczerzy ustanawia Sakrament Eucharystii po to, abyśmy mieli świadomość Jego obecności nie tylko w myślach, ale przede wszystkim w sposób bardzo fizyczny. 

Eucharystia jest realnym uobecnieniem Jezusa w naszym życiu. Jako ludzie wierzący potrzebujemy Jej tak, jak powietrza, chociaż niejednokrotnie nie potrafimy sobie tego uświadomić. A może nie chcemy. Bo jak wytłumaczyć sytuację, w której wielu ludzi wprawdzie przychodzi na Mszę, modli się i śpiewa, ale nie przystępuje do stołu Eucharystycznego, bo są obarczeni grzechem ciężkim. Jest to najczęściej świadomy wybór, który rzutuje na całe życie chrześcijańskie. Bardzo często właśnie ci ludzie, którzy do Komunii przystępują raz czy dwa razy w roku, są jednocześnie tymi, u których pojawia się relatywizm eucharystyczny, polegający na coraz mniejszym przywiązaniu do Chrystusa w Eucharystii. A właśnie niezasłużona i totalna miłość Boga powinna nas zawsze mobilizować do umiłowania Eucharystii i pragnienia częstego przyjmowania chleba niebieskiego. 

Dzisiaj w naszej parafii wielka uroczystość i radość. Dzieci z klasy III przystępują po raz pierwszy do Komunii Świętej. Warto, abyśmy wrócili do swojej pierwszej Komunii. To tego drżenia serca przed spotkaniem z Chrystusem, do pełnego napięcia oczekiwania na to, aby w końcu przyjąć Jezusa do serca, do radości, że odtąd można codziennie Go przyjmować. Domyślam się, że z czasem nam to spowszedniało, ale w końcu w Modlitwie Pańskiej modlimy się: chleba naszego powszedniego. Chrystus stał się dla nas Chlebem Powszednim, tym, który zaspokaja nasz duchowy głód. 

Każde z tych dzieci, które przyjmuje Chrystusa dzisiaj do serca staje przed niezwykłą tajemnicą, przed którą stawaliśmy kiedyś my i przed którą staną kolejne pokolenia: jak to możliwe, że tak wielki, wszechmogący Bóg ukochał człowieka tak bardzo, że dał się zamknąć pod postacią kruchego chleba. Starajmy się je otoczyć modlitwą, aby ta radość z przyjęcia Chrystusa była w nich obecna całe życie. Módlmy się też za ich rodziców, aby nie zaniedbali tego wielkiego, pięknego daru, który stał się udziałem ich dzieci i starali się wspierać ich nie tylko słowem, ale przede wszystkim przykładem. Nie ma nic piękniejszego niż dzieci, które przystępują do Komunii ze swoimi rodzicami, modlą się z nimi i razem dążą do zbawienia. 

Właśnie w tym jest obecny Jezus ? w swoim ciele Eucharystycznym i w swoim ciele mistycznym, jakim jest Kościół.

[wikary]
Mama ma zmartwienie

Mama usiadła przy oknie. Mama ma oczy mokre.
Mama milczy i patrzy w ziemię.
Pewnie ma jakieś zmartwienie…
Zrobiłam dla niej teatrzyk – a ona wcale nie patrzy.
Przyniosłam w złotku orzecha –
a ona się nie uśmiecha.
Usiądę sobie przy mamie, obejmę mamę rękami
i tak jej powiem na uszko:
„Mamusiu, moje jabłuszko! 

Mamusiu, moje słoneczko !…”
Mama uśmiechnie się do mnie
i powie: „Moja córeczko…” 

Danuta Wawiłow
Mój najpiękniejszy pomysł to moja Matka

Już wiele lat temu te tytułowe słowa w usta Pana Jezusa  włożył francuski pisarz Michel Quoist: Mój najpiękniejszy pomysł to moja Matka. Brakowało mi Matki, więc uczyniłem Ją. Uczyniłem Maryję moją Matką, zanim Ona mnie poczęła. Teraz jestem naprawdę człowiekiem jak wszyscy ludzie. Niczego już im nie mam do pozazdroszczenia, bo i ja mam Matkę. Słowa bardzo wymowne i poruszające. Dzisiaj Dzień Matki. Matka, macierzyństwo to jedna z najpiękniejszych tajemnic (może nawet jedyna, tak piękna) w całym otaczającym nas świecie. Może właśnie dlatego z taką dumą Chrystus podkreśla ten swój pomysł, wśród tak wielu innych, genialnych, boskich: moja Matka. Może nawet Wy same, Kochane Mamy, czujecie się jakoś onieśmielone wobec tej niezwykłej tajemnicy, w której uczestniczycie, którą jest Wasze macierzyństwo. Szczęście, szczęście, szczęście…, bo chyba nie mamy lepszego słowa na określenie tego, co odczuwacie, gdy codziennie budzicie się blisko swoich dzieci albo gdy pierwsza myśl biegnie gdzieś daleko, gdzie już studiują, pracują, żyją? Matka nie przestaje myśleć o swoich dzieciach nawet tam? dokąd już może odeszła. Pamiętam ostatnie spojrzenie mojej Mamy… Wspominam każde Jej spojrzenie, wiele Jej słów, gestów? To jest niesamowite jak wszystkie zostałyście obdarowane przez Boga. Po prostu, tym samym macierzyństwem, którym obdarzył swoją Matkę Maryję. Wiecie o tym? Zdajecie sobie z tego sprawę? Wy też jesteście, każda z Was, najpiękniejszym pomysłem Pana Boga dla siebie samych i dla Waszych dzieci, Rodzin. Wieeeeele łask i radości!

[prob.]
Pielgrzymka do Grecji

Termin pielgrzymki: 29.05 ? 05.06.2019 r.

Informacje dotyczące pielgrzymki.Informacje dotyczące wylotu:

1/ Zbiórka uczestników pielgrzymki na parkingu przy parafii w Czarnowąsach o godzinie 01:00 z dnia 28.05.2019 na 29.05.2019 r.

2/ Wylot z Katowic w dniu 29.05.2019 r. o godz. 06:20, odprawa bagażowa od godz.04:20

3/ Przylot do Aten w dniu 29.05.2019 r. o godz.09:45

4/ Wylot z Aten w dniu 05.06.2019 r. o godz. 10:25, odprawa bagażowa od godz. 08:25

5/ Przylot do Katowic-Pyrzowic w dniu 05.06.2019 r. o godz. 11:55

6/ Każdemu pasażerowi przysługuje do 10 kg bagażu podręcznego o maks. rozmiarach: 40cm x 30cm x 20cm i mała torebka 35cm x 20cm x 20cm oraz 1 sztuka bagażu głównego do 20 kg

Co należy zabrać ze sobą:

 • Ważny paszport lub dowód osobisty
 • Nakrycia głowy (czapeczka, kapelusz)
 • Woda do picia + woda w aerozolu do nawilżania twarzy i ciała
 • Pieniądze (na zakup napojów lub pamiątek ? najlepiej drobne), waluta Euro
 • Strój kąpielowy
 • Peleryna przeciw deszczowa
 • Bluzki z krótkim i z długim rękawem (przewiewne) 
 • Polar lub sweter, kurtka ? wieczory mogą być chłodne
 • Wygodne obuwie ? min. 2 pary, np. półbuty, sandały, adidasy
 • Aparat fotograficzny (ładowarka, zapasowa karta i baterie) 
 • Ładowarka do telefonu komórkowego
 • Okulary przeciwsłoneczne 
 • Plecak lub torba podręczna
 • Środki higieny: mydło, szampon + odżywka, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, krem do twarzy, chusteczki higieniczne, itd
 • Lekarstwa (zażywane regularnie, przeciwbólowe, przeciwgrypowe, przeciwalergiczne, opaska elastyczna, wapno w tabletkach musujących)

Ceny podstawowych produktów w walucie EURO:

Woda mineralna ok. 0,50 EURO
Sok owocowy ok. 1,30 EURO
Coca-Cola 2l ok. 1,60 EURO
Wino regionalne 1l ok. 6,00 EURO
Piwo 0,5l ok. 1,00 EURO
Kawa ok. 2,00 EURO
Sałatka tara mas ok. 1,50 EURO
Lody ok. 1,00 EURO    

Podstawowe zwroty:

??? [ne] – tak 
??? [ochi] – nie 
????????? [Efcharisto.] – Dziękuję
????????. [Parakalo.] / ??? ????? ??????. [Dhen kani tipota.] – Proszę bardzo. Nie ma za co
????????. [Parakalo.] – Proszę (prosząc o coś)
??????. [Oriste.] – Proszę (podając coś)
????????! [Kalimera!] – Dzień dobry! (rano) 
?????????! [Kalispera!] – Dzień dobry! (po południu) 
?????! [Andijo!] / ????! [Ghia!] – Do widzenia! 
???? ?????! [Kalo wradhi!] – Dobry wieczór! 
?????????! [Kalinichta!] – Dobranoc! 
????! [Ghia!] – Cześć! (powitanie) 
????! [Ghia!] – Pa! 
??? ?? ??????????. [Is to epanidhin.] – Do zobaczenia
????????! [Sighnomi!] / M? ??????????! [Me sinchorite!] – Przepraszam! (np. zaczepiając osobę nieznajomą) 
????????. [Sighnomi!] – Przepraszam
???????. [Lipame.] – Przykro mi
Z Kościołem cierpieć?

Swego czasu do sekretarza stanu Piusa VII ktoś powiedział: Napoleon zamierza zniszczyć Kościół! Na co kardynał odpowiedział: Nie uda mu się, nawet my nie zdołaliśmy go zniszczyć. Wymowne słowa, wymowne też na te czasy, na te dni. Dzisiaj niektórzy mówią o ataku na Kościół, ale siła uderzenia wyszła z jego środka. Jedno i drugie jest prawdą. Ignoranci różnej maści, nawet ci wywodzący się z tzw. środowisk kościelnych, wieszczą koniec Kościoła, jego powolną śmierć… Już wiele razy Kościół słyszał te słowa, jeszcze wiele razy je usłyszy. W tej paplaninie mediów coraz trudniej odróżnić bełkot przeciwników wiary od jej pseudo obrońców. Jedni i drudzy posługują się podobną terminologią, daleką od języka objawionego. A Kościół od początku przemawia zrozumiałym językiem Objawienia, w którym takich słów, jak grzech i świętość, zbawienie i potępienie, Pan Bóg i szatan, niczym nie da się zastąpić. Być może stąd ta panika i zamieszanie w naszych sercach i umysłach, choć lepsze byłoby zawstydzenie i pragnienie żarliwej ekspiacji za popełnione nieprawości, ale nie rezygnacja i rozpacz. Duch Święty nigdy nie opuści swojego Kościoła, nigdy nie opuści Go Pan Jezus. Chrystus został uwielbiony po wyjściu Judasza z Wieczernika, Bóg został uwielbiony po odejściu jednego z Jego uczniów.

Nasza krajowa wiara: lekka, łatwa i przyjemna, często mocno zadufana w sobie, katopolityczna, została mocno zakwestionowana, wreszcie! Na wszystkich jej poziomach, z góry na dół? Nie przez tzw. wrogów Kościoła, bo ci nigdy nie ustaną (oni zawsze pozostaną na swym dziejowym etacie), ale przez ich synów, wybranych? W tym wszystkim tak bardzo potrzeba nam prostego przekonania, zawartego w słowach: Kościele Święty, nie zapomnę ciebie. Pan Jezus, Duch Święty, nigdy nie zapomni o swoim Kościele. Nigdy, choćby nas pozostało pięcioro. Wystarczy?

Siedziałem w poczekalni do lekarza, atmosfera raczej trochę ciężka? W końcu ktoś mówi, widząc kapłana: Proszę księdza, a co my byśmy bez was zrobili? Kto by nas wyspowiadał, kto by nam odprawił Mszę świętą, kto by nas pochował? Kapłan z ludu wzięty… Poczułem się lepiej, choć poczucie zawstydzenia nie odeszło. Pomyślałem: Boże, nie zważaj na nasze grzechy, lecz na wiarę swego Kościoła.

Nie stawiajmy pomników kapłanom, nawet kardynałom…, ale też ich nie poniewierajmy przy dowolnej okazji, z byle powodu (choć dla księdza to lepsze od pomnika). Więcej, zdecydowanie więcej starajmy się za nich modlić. Wielką, największą dumą jest nasza przynależność do Kościoła. Wielkim honorem jest dla Niego i z Nim cierpieć. W tym trudnym czasie warto na chwilę pomyśleć o naszych współbraciach, którzy w różnych częściach świata naprawdę cierpią z powodu wiary w Pana Jezusa, i nie są pewni, czy dożyją jutra. W tych dniach nasze cierpienie też jest wielkie, jak cierpienie Pana Jezusa, który idzie nas zbawić. Jego cierpienie jest zawsze większe od naszego, bo jest to cierpienie Boga, dla nas i dla naszego zbawienia. W tej trudnej godzinie Chrystus wzywa nas do modlitwy za Jego Kościół i do trwania w jeszcze większej jedności z Nim. [proboszcz]
Pan Jezus nie zostawił nas sierotami

Niech będzie uwielbiony Jezus Chrystus,

który
nas nie zostawił sierotami;

który
obiecał nam innego Pocieszyciela;

który
zesłał Ducha w gwałtownym wietrze;

którego
Duch przenika i rządzi Kościołem;

którego
Duch napełnia

najgłębsze
wnętrze naszego serca.

Jezu Chryste, Odkupicielu świata,

Zbawco
i Bracie nasz,

zmiłuj się nad nami.

Ks. Romano Guardini
Syn Człowieczy został teraz uwielbiony…

Ewangelia zawsze jest aktualna, zawsze jest ewangelią na nasze dni, na te dni, które przeżywamy. Zaczyna się od wyjścia Judasza z wieczernika. Uczeń Chrystusa opuszcza swego Mistrza, i nie tylko Go zdradza, ale Go wydaje, sprzedaje. I w tym momencie słyszymy, że Syn Człowieczy został teraz uwielbiony, a w Nim został Bóg uwielbiony. A przecież to jeszcze nie koniec, jeszcze Piotr trzykrotnie zaprze się swojego Mistrza, a sam Pan Jezus weźmie krzyż, zostanie sponiewierany przez ludzi, aż do ukrzyżowania. I jak rozumieć te słowa, że właśnie teraz Chrystus został uwielbiony, i jak to przełożyć na dni, które przeżywamy? Te słowa są bardzo ważne, dla nas, dzisiaj, dla Kościoła. Pan Jezus o tym wszystkim wiedział, wszystko to przewidział, wiedział, że to musi się stać. Nawet mówi do Judasza: Idź! Czyń co masz czynić… Po ludzku wszystko to jest przerażające, można to pojąć w świetle Bożej mądrości i chwały. Męka Pana Jezusa, a w tym ludzkie zdrady, Jego śmierć i zmartwychwstanie, wszystko to zostało przez Boga odwiecznie przewidziane i postanowione. Chrystus bierze to wszystko na siebie, godzi się na śmierć, bierze na siebie cały grzech tego świata, aby nas zbawić, aby w ten sposób Bóg został uwielbiony. Pan Jezus mówi do Piotra: Gdzie ja idę wy pójść nie możecie? Chce przez to powiedzieć, że zbawienie jest dziełem Boga, nie człowieka, nawet kardynała? Owszem, możemy być z Nim, możemy być blisko Niego (zwłaszcza teraz), ale dzieło zbawienia jest Jego dziełem. W to dzieło mamy się dzisiaj włączyć, każdy na własny sposób, każdy podług swego powołania. [prob.]