1

Koniec starego roku i 790 lat naszej parafii.?

Jutro wieczorem naszym parafialnym Te Deum ogarniemy nie tylko kończący się rok, ale również całą, długą już przeszłość naszej parafii. To już 790 lat jej istnienia. Za dziesięć lat będziemy świętować osiemsetlecie. Ta długa i przebogata historia została wnikliwie i barwnie opisana w wydanej niedawno książce pod wymownym tytułem: Opowieść o Domu Bożym. Już tyle wieków Bóg w Trójcy Świętej Jedyny jest tu obecny, pośród swojego ludu. Już tyle wieków istnieje tu ta najpiękniejsza chrześcijańska wspólnota, jaką jest Kościół, jako zgromadzenie tych, którzy przez Ducha Świętego należą do Jezusa Chrystusa. Kościół zawsze jest powszechny, od chwili jego założenia, czyli od Zesłania Ducha Świętego. Tu, na tej ziemi, pośród pól i lasów, już prawie osiemset lat jest włączona w tę powszechność Kościoła Rzymsko – Katolickiego również nasza wspólnota. Jakże bogata jest ta historia Bożej obecności pośród nas, i Bożej wierności względem nas, słabych ludzi. Pan Jezus nigdy nie opuszcza swojego ludu, to raczej my, Jego uczniowie mniej czy bardziej oddalamy się od Niego. On zawsze jest Bogiem szukającym człowieka w osobie swojego Syna Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza szukającego zagubionych owiec. W tym kontekście, jakże nam bliskim, szczególnego znaczenia nabiera określenie: historia Kościoła.

Jest to historia poszczególnych ludzi: dzieci, młodych i starych, małżonków, duchownych, całych rodzin, które tutaj, w tej świątyni i wokół niej, z Bogiem kształtowały swój codzienny los, w zdrowiu i w chorobie, w czasach wojen i pokoju, w czasach trudnych i łatwiejszych, w przywiązaniu do Kościoła powszechnego. Ileż pokoleń, ileż zdarzeń? Dzisiaj my tworzymy historię najnowszą, w takiej a nie innej sytuacji świata, w takiej a nie innej sytuacji Kościoła powszechnego, gdy papieżem jest Franciszek, a naszym biskupem bp Andrzej. Nasze życie podlega różnym wpływom; ideologicznym, politycznym, myślowym. Nieraz stajemy na rozdrożu, najnowsza historia stawia nas w obliczu wciąż nowych pytań, podsuwa nieraz sprzeczne ze sobą odpowiedzi i rozwiązania. Ale w tym wszystkim, a może raczej ponad tym trwa Kościół Chrystusowy, niezmienny w swoim nauczaniu, nie z powodu konserwatyzmu, który mu się zarzuca, ale z powodu nieustannej nowości i aktualności nauki zawartej w nauczaniu Pana Jezusa i Kościoła, którego On jest Głową.

Nie fetowaliśmy zbytnio (a nawet wcale) tej okrągłej rocznicy. Chrześcijanin najpiękniej świętuje czas swojego życia przez codzienną radość z przynależności do Pana Jezusa i Jego Świętego Kościoła. Przez żywą obecność na niedzielnej Eucharystii, kroczenie drogą sakramentów świętych, słuchanie Słowa Bożego. Przez pełnienie uczynków miłosierdzia i troskę o Kościół, który kocha jak własną matkę. A z tego kiedyś będzie nas rozliczać Bóg i historia. Nie musimy się niczego wstydzić jeśli codziennie dajemy Panu Bogu całych siebie i dbamy o Jego chwałę, w swoim sercu, w naszych rodzinach, tam gdzie pracujemy i odpoczywamy. Nasza chluba z tak długiej historii? Owszem, z naszej wierności Panu Jezusowi i Jego Ewangelii, ale jeszcze bardziej z Jego miłosiernej wierności ku nam, już przez tyle lat. [prob.]  
Wielki dar Rodziny?

Otrzymałem na Święta życzenia od znajomego kapłana z Włoch. Podzielił się słowami, które jego biskup posłał do swoich kapłanów w Trydencie: Fa? come Dio – diventa uomo! (Mach? es wie Gott, werde Mensch!), czyli: Postępuj jak Bóg, będziesz człowiekiem. Bóg wybrał rodzinę, by stać się człowiekiem. Uznał, że nie ma na to lepszego sposobu. Kobieta i mężczyzna, jako mąż i żona, potem jako matka i ojciec dzieci. Bóg mógł wymyślić inną drogę, by Jego Syn, Jezus Chrystus stał się jednym z ludzi. Wybrał drogę, która jest także drogą każdego z nas, w rodzinie.

Dzisiaj wpatrujemy się w Rodzinę z Nazaretu i z wdzięcznością myślimy o naszych rodzinach, o ojcu i o mamie, o naszym rodzeństwie. Wspominamy różne, wspólnie przeżyte chwile, te radosne i te trudniejsze; dzieciństwo, czas młodości, a potem wędrówka w świat, na studia, do seminarium, potem na swoje… Chyba nie żałujemy żadnej chwili, wspominamy to i tamto. Zwłaszcza już teraz, jako rodzice, lepiej rozumiemy troski naszych rodziców, którzy z troską myśleli o nas. Jestem pewien, że także Pan Jezus dobrze wspominał swoją Matkę i swojego dziewiczego Ojca Józefa. To oni uczyli Syna Bożego ludzkiej mowy, uczyli rozumieć człowieka. Dzięki temu potem Pan Jezus nauczył nas rozmawiać po ludzku z Bogiem Ojcem, do którego zwracamy się: Ojcze nasz? Te wielkie rzeczy wciąż dzieją się w rodzinie, czy także w twojej rodzinie? Nikt i nic jej w tym nie zastąpi. [prob.]
Modlitwa do Świętej Rodziny

Jezu, Maryjo, Józefie zawierzamy Wam naszą rodzinę.
W Wasze ręce i Waszym sercom oddajemy siebie i wszystkich naszych bliskich.

Święty Józefie, Mężu sprawiedliwy, niestrudzony pracowniku, opiekunie Jezusa i Maryi, strzeż i opiekuj się naszą rodziną.

Najświętsza Maryjo Panno, Matko Kościoła, bądź również Matką naszego Kościoła domowego, ażeby dzięki Twej macierzyńskiej pomocy rodzina nasza stawała się małym Kościołem, w którym będzie odzwierciedlać się i żyć tajemnica Kościoła Chrystusowego.

Służebnico Pańska, bądź dla nas przykładem Pokornego i wielkodusznego przyjęcia woli Bożej.

A rodzinom, które cierpią z powodu trudności, prosimy Matko u stóp krzyża, ulżyj w cierpieniu i osusz łzy. Amen.
Od 31 grudnia 2018 r. do 6 stycznia 2019 r.

Będziemy prosić Boga o błogosławieństwo w Nowym Roku za wstawiennictwem Matki Bożej, Św. Józefa, Św. Anny i Św. Norberta naszego Patrona.
Święto Świętej Rodziny

1. Dzisiaj czcimy Świętą Rodzinę. Zapraszamy na Parafialny Festiwal Kolędowy ku czci Dzieciątka Jezus o 17.15. Dzisiaj nie będzie nieszporów.

2. Jutro zapraszamy wszystkich na Mszę dziękczynną z nabożeństwem przebłagalnym na zakończenie Roku Pańskiego 2018, a także 790-lecia istnienia naszej parafii. Msza św. rano będzie o 8.00.

2. We wtorek rozpoczynamy Nowy Rok Pański 2019. Jest to dzień poświęcony Świętej Bożej Rodzicielce Maryi i Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Porządek Mszy niedzielny bez Mszy o 7.00. Nieszpory Noworoczne o 15.00.

3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W środę i czwartek Msze będą tylko o 7.00. Najbliższe odwiedziny chorych będą w piątek, 8 lutego. 

4. W sobotę na Mszę o 7.00 zapraszamy czcicieli NMP i wszystkie Marianki. Przed Mszą Godzinki.

5. W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Po Mszach błogosławieństwo kredy, kadzidła i wody. Kolekta będzie na misje. Szafarze zaniosą Komunię św. chorym od 9.00.

6. Sakrament chrztu przyjęli: Paweł Piaskowski, Piotr Duszkiewicz, Bartłomiej Kasperek, Marcelina Woś i Martyna Słota. Niech Bóg błogosławi rodzicom i chrzestnym.

7. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę, z pasterki i z Uroczystości Bożego Narodzenia oraz za posprzątanie kościoła. W sobotę o 9.00 do sprzątania prosimy parafian z Czarnowąsów, z ul. Wolności od nr. 108 do 115.

8. W środę rozpoczynamy kolędę – odwiedziny duszpasterskie w Czarnowąsach. Prosimy, by w miarę możliwości gospodarz oczekiwał przed domem, który ma być pobłogosławiony. Będziemy bardzo wdzięczni za przywiezienie nas na miejsce rozpoczęcia kolędy. Prosimy nie przygotowywać kolacji dla kolędników. Dziękujemy za gościnę i zrozumienie. Ofiary kolędowe będą przeznaczone na dalsze, planowane prace w naszej parafii (m.in. renowacja wszystkich ławek, odwodnienie kościoła, renowacja posadzki kościoła). Będzie można je składać podczas Mszy świętych w kościele. Plan kolędy w tym tygodniu:

Środa – ul. Pankiewicza, Basztowa, Pl. Klasztorny,

Czwartek ? ul. Michałowskiego, Boznańskiej

Piątek ? ul. Krzanowicka

Sobota ? ul. Gersona, Siemiradzkiego, Podkowińskiego, Gierymskiego, Mikołaja, Mehoffera.

Rozpoczęcie kolędy codziennie o 15.00, a w sobotę o 10.00.

9. Nadal zachęcamy do zakupienia płyty CD, na której zarejestrowano utwory klasyczne na odrestaurowanych organach naszego kościoła. Cena płyty 25 zł. Otrzymałem już wiele opinii, że bardzo dobrze słucha się tych nagrań, można w ten sposób przenieść się duchowo do naszego kościoła.
Liturgia Święta w Parafii od 31.12.2018 r. do 06.01.2019 r.

Poniedziałek 31.12.2018 

8.00 Za + Jana Łabuz w mc po śm., żonę Irenę i za dusze czyśćcowe.

17.00 Msza św. dziękczynna na zakończenie Roku Pańskiego 2018 i 790-lecia istnienia naszej parafii.

Wtorek 01.01.2019  Nowy Rok – Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

8.15 /niem./ Za + męża Jerzego Los, syna Andrzeja, rodziców obu stron, ++ z pokr. Krecik i Los oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

9.00 /św. Anna/ Za ++ rodziców Alojzego i Marię Brzoza, siostrę Marię, dziadków Reginek i Brzoza i za dusze czyśćcowe.

9.30 W int. Parafian o Boże błog. w Nowym Roku. 

11.00 Za + ojca Jerzego Pawleta z ok. ur., matkę Agnieszkę, teściów Bronisławę i Stanisława, córkę Ewę, babcie, dziadków, bratową Krystynę, szwagra Leona, ++ z pokr., za dusze czyśćcowe oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

15.00 Nieszpory

16.00 Za + ojca Mikołaja Prymier, teściów Szymona i Marię Bolisęga, ++ z pokr. obu stron i za ++ przyjaciółki: Dorotę Dąbrowską i Urszulę Golenia.

Środa 02.01.2019 Św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu

7.00 I. Za ++ rodziców Karola i Paulinę Kulik, teściów Józefa i Marię Kondziela, brata Alojzego, szwagrów Rudolfa i Norberta, dziadków, ciocię Gertrudę Palmer i za dusze czyśćcowe. II. Za wstaw. Matki Bożej i Aniołów Stróżów z podz. za łaski, o zdrowie i dary Ducha Świętego dla syna Mateusza Klajda z ok. 10 r. ur. i o Boże błog. w rodzine.

Czwartek 03.01.2019  Najświętszego Imienia Jezus

7.00 I. Za + żonę i matkę Barbarę Rozwód w r. śm., ojca Franciszka Rozwód, teściów Bronisława i Danutę Koziarskich. II. Za + córkę Krystynę Stęporowską w 18 r. śm., żonę Wiesławę, wujka Eugeniusza, rodziców Władysławę i Józefa, teściów Jadwigę i Leona oraz ++ z rodz.: Stęporowskich, Bednarowiczów, Millerów i Rutkowskich.

Piątek 04.01.2019

7.00 Za żyjących i ++ parafian oraz czcicieli NSPJ oraz za ++ kapłanów, którzy pracowali w naszej parafii.

17.00 Za wstaw. Matki Bożej i św. Anny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Jadwigi Adamskiej z ok. 70 r. ur. i o opiekę Bożą dla całej rodziny.

Sobota 05.01.2019

7.00 Za wstaw. Matki Bożej i Aniołów Stróżów z podz. za łaski, o zdrowie i dary Ducha Świętego dla córki Wiktorii Kolisz z ok. 11 r. ur. i o Boże błog. w rodzinie.

18.00 /niedz./ Za + Cecylię Langosz w 1 r. śm.

Niedziela 06.01.2019 Objawienie Pańskie

7.00 Msza św. kolędowa w int. Parafian z Borek.

8.15 /niem./ Msza św. kolędowa w int. Parafian z Krzanowic

9.00 /św. Anna/ Msza św. kolędowa w int. Parafian z Wróblina

9.30 Msza św. kolędowa w int. Parafian z Czarnowąsów.

11.00 Za + matkę Stefanię Mucha w r. śm., ojca Andrzeja i ++  z pokr. obu stron, błog. Boże w rodzinie i o zdrowie.

15.00 Nieszpory

16.00 Za + ojca Jana Greń w 4 r. śm., matkę Renatę, ++ z pokr. 2 stron i za dusze czyśćcowe.
Liturgia Święta w Parafii od 24.12 do 30.12.2018 r.

Poniedziałek 24.12.2018 Wigilia Bożego Narodzenia

8.00 Za + ciocię Cecylię Skrzipczyk w 1 r. śm., ojca Pawła Skrzipczyk w 19 r. śm., oraz o łaskę zdrowia dla brata Rudolfa.

16.00 Pasterka Za + żonę i matkę Marthę Cebulla

22.00 /św. Anna/ Pasterka Za + męża Stefana Krukowskiego w 8 r. śm., rodziców z obu stron, zięcia Stanisława Lichosik, brata Bronisława i za dusze czyśćcowe.

24.00 Pasterka W int. żyjących i ++ Parafian i Gości

Wtorek 25.12.2018  Boże Narodzenie

8.15 /niem./ O zdrowie i Boże błog. dla teściów Rusek oraz ich ++ rodz. i rodzeństwo.

9.00 /św. Anna/ Za ++ teściów Antoninę i Ewalda Wypich, rodziców Helenę i Józefa Długosz, ciocię Łucję Jasiówka, jej męża Zygmunta, ++ z pokr. i za dusze czyśććowe.

9.30 Za ++ rodziców Marię i Henryka Soisz, teściową Klarę, dziadków, ++ z pokr. i za dusze czyśćcowe.

11.00 Za wstaw. Matki Bożej NP z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla żony i matki Ewy Starosta z ok. ur. i o opiekę Bożą w rodzinie.

15.00 Nieszpory

16.00 Za wstaw. Św. Rodziny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Joanny i Andrzeja Szyluk z ok. 20 r. małż. i o opiekę Bożą w rodzinie.

Środa 26.12.2018 Św. Szczepana

7.00 Za wstaw. Św. Rodziny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błogosł. w rodz. Pluskwik z ok. r. małż.

8.15 /niem./ Za wstaw. Matki Bożej i św. Józefa z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Stefana Kolodziej z ok. 90 r. ur., o opiekę Bożą w rodz. i za + żonę Gertrudę.

9.00 /św. Anna/ Za ++ rodziców Agnieszkę i Czesława Firlus, dziadków z obu stron, ++ z pokr. Firlus, Konieczko i Kesler oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

9.30 Za + Matkę Marię Niestrój w r. śm., ojca Jerzego, ++ z pokr. Niestrój i Kesler i za dusze czyśćcowe.

11.00 Za wstaw. Św. Rodziny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Moniki i Marka Skorupskich z ok. 40 r. małż. i o opiekę Bożą w rodzinie.

16.00 Za + Józefa Czok w 1 r. śm.

Czwartek 27.12.2018 Św. Jana, apostoła i ewangelisty

8.00 I. Za + Jerzego Kijowskiego /od Bractwa Różańcowego/ II. Za + Bogusława Tukiendorf.

Piątek 28.12.2018  Św. Młodzianków

8.00 Za + Jana Grund w 2 r. śm., ++ z pokr. i za dusze czyśćcowe.

10.00 Ku czci św. Młodzianków w int. dzieci i rodziców.

Sobota 29.12.2018

8.00 Za + córkę Ewelinę Słowik w 1 r. śm.

12.00 Ślub rzymski: Rafał Lesz i Barbara Andrzejewska.

15.00 /św. Anna/ Za wstaw. Św. Rodziny i św. Anny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Urszuli i Józefa Raudzis z ok. 45 r. małż. i 70 r. ur. jubilata.

18.00 /niedz./ Za + ojca Pawła Pogrzeba z ok. ur., matkę Hildegardę i za dusze czyśćcowe.

Niedziela 30.12.2018 Niedziela Świętej Rodziny

7.00 Za + matkę Marię Palt, ojca Wincentego, teściów Przybyła, dziadków, ++ z pokr. Palt, Slotta, Przybyła i Skrzypczyk oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

8.15 /niem./ Za ++ Franciszka, Gertrudę i Herberta Niestrój i za dusze czyśćcowe.

9.00 /św. Anna/ Za ++ teściów Anastazję i Piotra Patrzek w r. śm., rodziców Marię i Stefana Wodarz, męża Stefana Patrzek, szwagra Ewalda i za dusze czyśćcowe.

9.30 Do Miłosierdzia Bożego za ++ rodziców Marię i Józefa Stotko, Katarzynę i Piotra Bieńkowskich, szwagra Józefa Kasprzyk, Pawła Nowainskiego, ++ z całego pokr. oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

11.00 Za wstaw. Św. Rodziny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Joanny i Eryka Kupczyk z ok. 50 r. małż. i 70 r. ur. jubilatki oraz o opiekę Bożą w rodzinie.

16.00 W int. rocznych dzieci: Józefa Kaszczyszyn, Leona Schubert, Jana Jemioł, Julii Bartoszek, Sabiny Jendryasek, Leny Steckert, Mileny Matyszok i Mai Kula oraz w int. ich rodziców i chrzestnych.

17.15 Parafialny Festiwal Kolędowy ku czci Dzieciątka Jezus.
IV Niedziela Adwentu 2018

1. Dzisiaj przeżywamy IV Niedzielę Adwentu. Zapraszamy na nieszpory o 15.00, podczas których będzie okazja do spowiedzi.

2. W poniedziałek Wigilia Bożego Narodzenia. Msza św. rano będzie o 8.00. Okazja do spowiedzi będzie od 7.00 do 9.00. Łamiąc się opłatkiem złóżmy sobie życzenia, które będą pełne miłości w imię Boże. Tradycyjnie w tym dniu zachowujemy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Pasterka dla dzieci i osób starszych o 16.00. O 22.00 Pasterka w kościele św. Anny. Pasterka główna o 24.00. Od 23.15 będą wykonywane pastorałki. Kolekta z Pasterki będzie na Fundusz Ochrony Życia.

3. We wtorek Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Porządek Mszy św. jak w niedzielę, bez Mszy o 7.00. Parafian i Gości zapraszamy na nieszpory kolędowe o 15.00. Szafarze zaniosą Komunię św. chorym w obydwa dni świąteczne od 9.00.

4. W środę II Dzień Świąt, wspomnienie św. Szczepana. Porządek Mszy niedzielny, bez nieszporów. Po Mszach błogosławieństwo owsa. Kolekta będzie na Wydział Teologiczny w Opolu.

5. W czwartek, piątek i sobotę Msze poranne będą sprawowane o 8.00. W czwartek przypada święto św. Jana, apostoła i ewangelisty. Po Mszy poświęcenie wina.

6. W piątek wspominamy św. Młodzianków. Zapraszamy dzieci na Mszę św. ze specjalnym błogosławieństwem o 10.00. Również w piątek w Jemielnicy Eucharystia dla pracujących za granicą. W tym dniu ks. Biskup udziela dyspensy od piątkowego postu.

W przyszłą niedzielę przypada Święto Świętej Rodziny. O 17.15 Parafialny Festiwal Kolędowy ku czci Dzieciątka Jezus. Wykonawców prosimy o wcześniejsze zapisywanie się telefonicznie lub w zakrystii.

7. Sakrament chrztu przyjął Krzysztof Buraczyński. Niech Bóg błogosławi rodzicom i chrzestnym.

8. Przy wyjściu z kościoła u ministrantów można nabyć opłatki i świece Caritas.

9. Są jeszcze wolne intencje w I półroczu 2019 roku. Eucharystia to największy dar, jaki można ofiarować Bogu za żyjących i zmarłych naszych bliskich i przyjaciół. 

10. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę i za posprzątanie kościoła. Wyrazy wdzięczności składamy paniom z Zespołu Caritas za przygotowanie paczek świątecznych i dostarczenie ich osobom chorym i w podeszłym wieku. Mamy nadzieję, że w tym skromnym podarunku przekazaliśmy iskierkę radości i wspólnoty. Dziękujemy p. Słowikowi za przygotowanie choinek, a p. Kindrowi za ich przywiezienie. Dziękujemy osobom, które przygotowały dekoracje świąteczne w kościele parafialnym i u św. Anny. Dziękujemy również za dary dla plebani i przesłane życzenia. Za wszystko składamy serdeczne Bóg zapłać!

11. W sobotę do sprzątania prosimy parafian z Wróblina z ul. Sołtysów od nru 17 do 45.

12. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na pielgrzymkę do Grecji ?Śladami św. Pawła? w dniach 29.05-05.06.2019. Szczegóły w gablocie, na stronie internetowej i w zakrystii.

13. Polecamy świąteczno-noworoczny nr Gościa Niedzielnego w cenie 8 zł (nr poszerzony), Znajdziemy w nim modlitwę przy stole wigilijnym i wiele ciekawych treści.

14. Jest już gotowa płyta CD, z serii Organy Śląska Opolskiego, na której zarejestrowano wiele pięknych klasycznych utworów, wykonanych i nagranych latem tego roku na naszych gruntownie odrestaurowanych organach. W ten sposób w naszych domach możemy wsłuchiwać się w brzmienie tego szacownego, kościelnego instrumentu, który towarzyszy nam w śpiewie liturgicznym. Cena płyty 25 zł. Płyta ta może być pięknym świątecznym prezentem dla naszych bliskich, zwłaszcza pochodzących z naszej parafii. Nakład płyty jest ograniczony. 

 Przy tej okazji kierujemy gorącą zachętę do rodziców, aby swoim dzieciom proponowali edukację muzyczną w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej. Jest to szkoła stosunkowo młoda, ciesząca się już wielkimi osiągnięciami i wielkimi możliwościami dydaktycznymi. Ks. Prof. Grzegorz Poźniak, Dyrektor tego ośrodka, zaprasza kandydatów do chóru chłopięcego, który już działa i ma wielkie osiągnięcia. Gorąco polecamy tę Szkołę, która wychowuje młodych, nie tylko muzycznie. 

15. Do wieczności odeszła śp. Dorota Dąbrowska, l. 61. RIP.
Na dzień Bożego Narodzenia

Na dzień Bożego Narodzenia  ślemy ciepłe pozdrowienia.

Miłości Bożej Dzieciny w całym Nowym Roku;

pokoju i zdrowia,dobrych ludzi u boku.

Wiary żywej i nadziei,w komunii z Bogiem,

z sobą,i z drugim człowiekiem.

Wasi Duszpasterze
Od 24 do 30 grudnia 2018 r.

Aby osoby zaangażowane w posługę przekazu wiary potrafiły znaleźć język właściwy dla dzisiejszych czasów, w dialogu z kulturami.