Zaproszenie do różańca

Słowa Matki Najświętszej z Fatimy i z Lourdes zachęcające do odmawiania modlitwy różańcowej są aktualne cały czas. Odmawiajcie różaniec! Wielu z nas czyni to codziennie, niektórym udaje się odmówić zaledwie przyrzeczoną dziesiątkę, wielu już nie czyni tego wcale. Jednak myślę, że modlitwa ta nigdy nie zaniknie, z wielu powodów. Po pierwsze, bo jest niezwykłym darem Kościoła. Różaniec, tak jak sama Modlitwa Pańska (Ojcze nasz), zawiera w sobie to wszystko, co jako ludzie wierzący spodziewamy się znaleźć w prawdziwej modlitwie. Ojcze nasz jest darem Pana Jezusa, Różaniec jest darem Jego Kościoła. Po drugie, odmawiając różaniec bezpośrednio uczestniczymy w dziejach zbawienia, tych zapisanych w Ewangelii, i tych, które przez  odmawianie tej modlitwy, ogarniają nasze życie teraz, takie jakie jest: w zdrowiu czy w chorobie, w smutku czy w pomyślności, w sile młodości, czy w zmierzchu życia. Dla człowieka wierzącego modlitwa wciąż pozostaje największym przykazaniem, jako czyn miłości do Pana Boga: nieustannie się módlcie, ale też jako życiowe zadanie: na modlitwie bądźcie wytrwali. Sami wiemy najlepiej, jak jest z tą naszą wytrwałością na modlitwie, jak łatwo ją opuszczamy, czasami zbywamy. Może teraz, w październiku uda nam się podjąć to zadanie życiowe włączając się w odmawianie modlitwy różańcowej osobiście, w rodzinie, w drodze do pracy, czy we wspólnocie Kościoła, w świątyni. Zachęcamy! [prob.]




Potrzebuję Cię, Panie…

Potrzebuję Cię, Panie, chcę, abyś to wiedział.
Potrzebuję mądrości Twego Słowa.
Potrzebuję ulgi Twego przebaczenia.
Potrzebuję spotkań z Tobą w Eucharystii.
Wiem, że nie mogę żyć i owocować
bez niedzieli, bez spowiedzi, bez komunii,
bez codziennej modlitwy,
podczas której czasami zaskakujesz mnie
ciszą pełną Twojej obecności.
Wiesz jak lubię tę ciszę pełną Ciebie?
Odpoczywam przy Tobie,
bo to tak, jakbyś mnie tulił do serca. Amen. 




Od 1 do 7 października 2018 r.

Modlimy się za  Kościół w naszej Ojczyźnie, w int. wiernych i duchownych.




Niedziela XXVI Zwykła

1. Dzisiaj jest XXVI Niedziela Zwykła. Zapraszamy na nieszpory o 15.00. 

2. Od poniedziałku Msze wieczorne sprawowane będą o 17.00, za wyjątkiem piątku i soboty. Od poniedziałku również zapraszamy na nabożeństwa różańcowe po Mszy wieczornej wg planu proponowanego na ostatniej stronie Listu, a w sobotę przed Mszą o 17.30.

3. W liturgii tego tygodnia wspominamy: w pon. św. Teresę od Dzieciątka Jezus, we wt. św. Aniołów Stróżów, w czw. św. Franciszka z Asyżu, a w pt. św. Faustynę.

4. W środę Msza szkolna o 17.00. Od 16.30 spowiedź dla dzieci. Po Mszy szkolnej spotkanie Marianek młodszych.

5. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi przed każdą Mszą św. W piątek Msza św. z różańcem dla czcicieli NSPJ i młodzieży o 18.00. Odwiedziny chorych w następny piątek, 12 października.

6. W sobotę na Mszę św. o 7.00 zapraszamy czcicieli NSPJ i wszystkie Marianki. Przed Mszą zaśpiewamy Godzinki. Również w sobotę pielgrzymka Caritas diecezji opolskiej do Trzebnicy.

7. W przyszłą niedzielę dziękować będziemy Panu Bogu za tegoroczne plony. Gospodarzami tegorocznych dożynek będą parafianie z Krzanowic. Suma dożynkowa o 9.30. Procesja od krzyża przy piekarni. Kolekta za tydzień będzie na WSD i Kurię w Opolu. Na Górze św. Anny pielgrzymka hodowców gołębi.

8. Uczestników Pielgrzymki do Nowego Sącza, Ludźmierza i innych miejsc informujemy, że wyjazd nastąpi w piątek 5 października o g. 4.00 rano (zbiórka na parkingu o 3.45). Zabieramy ze sobą Drogę do Nieba, różaniec i własny prowiant wg własnych potrzeb. W pierwszym dniu jest przewidziana obiadokolacja, w drugim tylko śniadanie w hotelu, obiad we własnym zakresie.

9. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę i za posprzątanie kościoła. W sobotę o 8.00 do sprzątania prosimy parafian z Wróblina z ul. Wróblińskiej.




Liturgia Święta w Parafii od 01.10 do 07.10.2018 r.

Poniedziałek 01.10.2018 – św. Teresy od Dzieciątka Jezus

7.00 Za wstaw. Matki Bożej NP z podz. za szczęśliwe rozwiązanie, z prośbą o zdrowie i Boże błog. w rodz. Liniewskich.

17.00 Za ++ rodziców Monikę i Stefana Kochanek, brata Norberta i ++ z pokrew.

Wtorek 02.10.2018 – św. Aniołów Stróżów

7.00 Za ++ rodziców Pawła i Annę Labisz, Maksymiliana i Annę Krel, siostrę Barbarę, za dusze czyśćcowe oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

17.00 /św. Anna/ Za ++ rodziców Antoninę i Pawła Golanowskich, ++ z pokr. obu stron i za dusze czyśćcowe.

Środa 03.10.2018

7.00 Za + Jerzego Kijowskiego w mc po śm.

17.00 /szkolna/ Za + męża i ojca Joachima Kokott w 15 r. śm.

Czwartek 04.10.2018 – św. Franciszka z Asyżu

7.00 Za + męża i ojca Kazimierza Pierzchała w r. śm. oraz o zdrowie i Boże błog. w rodz.

17.00 Ku czci św. Franciszka w int. żyjących i ++ Tercjarzy św. Franciszka.

Piątek 05.10.2018 – św. Faustyny Kowalskiej

7.00 Za żyjących i ++ Parafian i czcicieli NSPJ oraz za ++ kapłanów, którzy pracowali w naszej parafii.

18.00 /młodz./ Za + męża Joachima, ojca Roberta, siostrę Krystynę, ++ z rodz. Tomala i Słota oraz za dusze czyśćcowe.

Sobota 06.10.2018

7.00 Do Miłosierdzia Bożego za + matkę Klarę Kałuża w 20 r. śm., ojca Jana, brata Alfreda, męża Otto Gallus i ++ z całego pokr.

12.00 /św. Anna/ Ślub rzymski: Marcin Dras i Katarzyna Sura.

14.00 /św. Anna/ Za wstaw. Św. Rodziny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Edyty i Norberta Wróbel z ok. 25 r. małż. i o opiekę Bożą w rodzinie.

18.00 /niedz./ O dar życia wiecznego dla Ferdynanda Jaszczyka, ++ z pokr. oraz o zdrowie i Boże błog. dla wnuków i ich rodziców.

XXVII Niedziela Zwykła 07.10.2018

7.00 Za ++ rodziców Andrzeja i Klarę Glatki w r. śm oraz za żyjących i ++ z pokr.

8.15 /niem./ Za ++ rodziców Gertrudę i Joachima Lysik, dziadków, ++ z rodz. Lysik i Kałuża oraz za ++ Martę i Rudolfa Mally.

9.00 /św. Anna/ Za + żonę Teresę Cebula z ok. urodzin, rodziców Cecylię i Huberta Cebula, Gertrudę i Jana Świec i ++ z całego pokr.

9.30 Dożynki – Z podz. Panu Bogu za tegoroczne plony, w int. rolników i wszystkich parafian o błogosławieństwo w pracy i opiekę Bożą dla ich rodzin.

11.00 Za wstaw. Św. Rodziny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Rity i Bernarda Lesz z ok. 45 r. małż. i o opiekę Bożą w rodzinie.

15.00 Nabożeństwo różańcowe

 

16.00 Za + męża i ojca Pawła Stotko w 5 r. śm., rodziców z obu stron i ++ z pokr. Stotko i Torka.




Od 24 do 30 września 2018 r.

Modlimy się za kapłanów.




Niedziela XXV Zwykła

1. Dzisiaj przeżywamy XXV Niedzielę Zwykłą. Zapraszamy na nieszpory o 15.00.

2. W liturgii tego tygodnia wspominamy: we wt. bł. Władysława z Gielniowa, w czw. św. Wincentego z Paulo, w pt. św. Wacława, a w sb. św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała.

3. W poniedziałek po Mszy wieczornej spotkanie Tercjarzy św. Franciszka.

4. We wtorek zapraszamy na Czuwanie Rodzin do kościoła św. Anny. Rozpoczniemy Mszą św. o 18.00. Później Adoracja Pana Jezusa do 19.30, następnie różaniec zakończony Apelem Jasnogórskim. Modlić się będziemy w int. naszej szkoły, za nauczycieli, wychowawców i rodziców, o dary Ducha Świętego. 

5. W środę Msza szkolna o 17.00, po Mszy pierwsze spotkanie z kandydatami do bierzmowania klas VI. W piątek o 17.00 spotkanie z bierzmowańcami klas III, a 18.00 Msza młodzieżowa.

6. W sobotę o 9.30 spotkanie LSO (kandydatów, ministrantów i lektorów).

7. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę na remonty obiektów diecezjalnych i konserwację zabytków sakralnych oraz za posprzątanie kościoła. W sobotę o 8.00 do sprzątania prosimy parafian z Krzanowic z ul. Wakacyjnej, Jesiennych Liści i Lnianej.

8. Osoby, które zapisały się na pielgrzymkę (m.in. Nowy i Stary Sącz?) prosimy o dokonanie wpłaty (310 zł) do następnej niedzieli. Są jeszcze trzy wolne miejsca. 

9. Wieczorny różaniec: pon. ? Tercjarze św. Franciszka; wt. ? św. Jacka /D. Cebulla/; śr. ? św. Antoniego /H. Firlus/; czw. ? Zwiastowania NMP /M. Niekrawiec/; pt. ? św. A. Boboli /K. Rusek/.

10. Do wieczności odeszła śp. Apolonia Pawleta, l. 90. R.I.P.

11. Zachęcamy do zakupienia Gościa Niedzielnego i Małego GN dla dzieci, z różańcem.




Liturgia Święta w Parafii od 24.09 do 30.09.2018 r.

Poniedziałek 24.09.2018 

7.00 Za + męża Leona, teściów Rozalie i Tomasza Kowol, rodziców Annę i Franciszka Kesler, 2 braci i za dusze czyśćcowe.

18.00 Za ++ rodziców Piotra i Cecylię Kornek, ++  z pokr. Kornek, Świerc, Foyer i Wala.

Wtorek 25.09.2018 – Bł. Władysława z Gielniowa

7.00 Za + Łucję Michala /od Bractwa Różańcowego/.

18.00 /św. Anna/ I. Do Miłosierdzia Bożego za + ojca Michała Stefaniszyn w r. śm., dziadków Stefaniszyn, Herbut, Zapotoczny i Lenartowicz oraz za dusze czyśćcowe.  II. W int. Rodzin naszej parafii.

Środa 26.09.2018 

7.00 Za wstaw. Matki Bożej i św. Anny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. w rodzinach: Kubis, Schubert i Gallus.

17.00 /szkolna/ Za wstaw. Matki Bożej NP z podz. za łaski o zdrowie i dary Ducha Świętego i Boże błog. dla Maji Wandzioch z ok. 10 r. ur. i dla jej mamy z ok. 40 r. ur. oraz o opiekę Bożą w rodzinie.

Czwartek 27.09.2018 – Św. Wincentego z Paulo

7.00 Za + Edwarda Szendzielorz /od Bractwa Różańcowego/.

18.00 Za + ojca Pawła Krecik, + Henryka Stekert, teściów, dziadków, Jana Chodorskiego, ++ z pokr. obu stron i za dusze czyśćcowe.

Piątek 28.09.2018 – Św. Wacława

7.00 Za + w Niemczech Zygfryda Bialas w mc po śm.

18.00 /młodz./ Za + męża Alojzego Świerc, rodziców, teściów, ++ z pokr. Świerc i Waleska oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

Sobota 29.09.2018 – Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała

7.00 Za + męża Ludwika Panusch z ok. ur., jego rodziców, siostrę, szwagra, dziadków i za dusze czyśćcowe.

12.00 /św. Anna/ Za wstaw. Św. Józefa i św. Anny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla ojca i dziadka Wernera Müller z ok. 80 r. ur. oraz o opiekę Bożą dla całej rodziny.

13.00 Ślub rzymski: Michał Głaz i Patrycja Kowalczyk.

18.00 /niedz./ Do Miłosierdzia Bożego za + matkę Franciszkę Woszek z ok. ur., ojca Józefa, brata Piotra, siostrę Marię, teściów, dziadków, ++ z pokr. i za dusze czyśćcowe.

XXVI Niedziela Zwykła 30.09.2018

7.00 Za + ojca Michała z ok. ur., matkę Rozalię, teściów Jana i Marię, dziadków, ++ z rodz. Fautsch i Wystub i za dusze czyśćcowe.

8.15 /niem./ Za wstaw. Matki Bożej i św. Anny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Elżbiety i Jana Czech i o opiekę Bożą w rodz.

9.00 /św. Anna/ Za ++ rodziców Jana i Zofię Bober, Alojzego i Bertę Kokot.

9.30 Za + żonę i matkę Ingeborgę Müller w 4 r. śm. 

11.00 Za wstaw. Matki Bożej NP z podz. za łaski, o zdrowie i dary Ducha Świętego dla córki Amandy Skowronek z ok. 18 r. ur. i Boże błog. w rodzinie.

15.00 Nieszpory

16.00 Za żyjących i ++ parafian oraz w int. rocznych dzieci: Teodora Niedworok i Nikodema Kondziela, rodziców i chrzestnych.




Skąd się biorą wojny i skąd kłótnie…?

Zawarte w tytule pytanie jest stare jak człowiek, i wciąż  jest aktualne. Również odpowiedź jest ta sama, bo źródła sporów, kłótni, wojen też są w człowieku. Ktoś powie, ale dzisiaj jest inaczej. Znamy powiedzenie: Chcesz pokoju – szykuj się do wojny,  bo ciągły wyścig zbrojeń, zagrożenia rosną, rosną nakłady na obronność? To takie tłumaczenie globalne, nieścisłe.

Św. Jakub w swoim Liście (II czytanie) jest bardziej wnikliwy. Zaczyna od samego źródła, czyli od wnętrza człowieka, gdzie rodzą się ludzkie żądze, chęć sporu (często o byle co!), zazdrość i nieustępliwość. Wszystko to sprawia, że w ludziach rośnie diabelska gotowość do wojny; między sąsiadami – o miedzę, w rodzinie – o spadek, między narodami – o panowanie nad słabszym.

Św. Jakub widzi źródło sporów i wojen w tym, że ludzie się nie modlą, albo modlą się źle. Być może to ostatnie stwierdzenie nas zaskakuje, jakby jest nie na temat. Jeśli jednak spokojnie nad tym się zastanowimy, przyznamy rację św. Jakubowi. Bo tam gdzie ludzie się modlą, dobrze się modlą, tam też jest większa zdolność do przebaczenia, zgody, pojednania. Przynajmniej takich owoców oczekujemy po dobrej, szczerej modlitwie. Jeśli ich nie ma to może dlatego, że modlitwa nie jest dobra, nie jest rozmową z Bogiem, od którego wszystko pochodzi, ale jest monologiem ze sobą samym, na temat: Co mi się jeszcze należy, i jak pokonać tego drugiego. Panie, naucz nas dobrze modlić się. [prob.]




Media elektroniczne ? szansa czy zagrożenie?

W kontekście zbliżającego się wspomnienia św. Stanisława Kostki, patrona dzieci, młodzieży i Polski, chciałbym zaprosić dzisiaj do pochylenia się nad problemem mediów elektronicznych, czyli wszystkich platform internetowych tworzących wirtualne społeczności. Nie da się ukryć, że we współczesnym świecie media społecznościowe odgrywają olbrzymią rolę. Nieraz słyszymy, że jeśli nie masz konta na Facebooku to nie istniejesz. I można się z tym nie zgadzać, można się buntować, nawet w ramach protestu można z nich nie korzystać, ale prawda jest taka, że zdecydowana większość ludzi choć raz miała możliwość użytkowania Facebooka czy Twittera. Wśród wszystkich użytkowników zdecydowaną większość stanowią ludzie młodzi. Żyjąc w wirtualnym świecie zdjęć, filmów czy udostępnień niejednokrotnie zatracamy to, co najważniejsze ? spotkanie z drugim człowiekiem.

Jeszcze kilka lat temu, kiedy media społecznościowe raczkowały, wielu nie zdawało sobie sprawy, że w tak zastraszającym tempie wejdą one w naszą świadomość i codzienność.
Oczywiście, jeśli się zrobi z nich dobry użytek, to z całą pewnością mogą przyczynić się dla większego dobra. Już teraz jest sporo takich osób, księży, zakonnic i świeckich, którzy starają się ewangelizować przez Facebooka. Ich wiadomości czy videoblogi niejednokrotnie docierają do ludzi, którzy, być może Dobrą Nowinę ostatni raz słyszeli wiele lat temu. Relacje na żywo z religijnych wydarzeń czy szlachetnych akcji także są na porządku dziennym. Można powiedzieć, że Ewangelia, tak jak kiedyś przez radio i telewizję, tak teraz przez Internet wchodzi do niejednego domu. Wiadomo. To nie zastąpi Mszy świętej, ale czasem jest to właśnie ta iskra, która wznieca na nowo ogień w sercu człowieka, który to ogień już dawno ledwo się tlił.

Z drugiej strony, tak samo jak dobro, tak i zło mogą propagować te wszystkie platformy społecznościowe. Ile razy można przeczytać falę jadu i hejtu, który wylewa się z wypowiedzi wielu osób. Świat wirtualny sprzyja wylewaniu brudów na innych ? brudów, których w spotkaniu najnormalniej byśmy nie wypowiedzieli. Jak często można spotkać agitację do różnego rodzaju szemranych przedsięwzięć. Już nie trzeba wychodzić na ulice i pokątnie rozdawać ulotki. Wystarczy wysłać wiele wiadomości i sprawa załatwiona.
Media elektroniczne odzierają nas także z intymności. Kiedyś zdjęcia z wakacji były w albumie, a oglądanie ich było celebrowane. Obecnie wrzuca się zdjęcia (niejednokrotnie wątpliwej urody) na portal i czeka na lajki. A co wtedy, kiedy ktoś wykorzysta je do swoich celów? Kiedy ktoś je przerobi (to nie jest problem) i upubliczni? Nie myślimy o tym do momentu, kiedy to się stanie. Tylko że wtedy już będzie za późno.
Apeluję dzisiaj do rodziców, aby zwracać uwagę na to, co dzieje się u dzieci. Właśnie one mogą najwięcej stracić przez swoją nieświadomość.

Wszelkie portale społecznościowe mogą być dzisiaj szansą do czynienia dobra. Mogą też być wielkim zagrożeniem dla naszej prywatności i intymności. Ale to my decydujemy czym się staną dla nas. [wikary]