Pomóż mi poznać Ciebie? modlitwa

Panie Jezu, rzadko nad tym się zastanawiam,

za mało o tym myślę, kim Ty dla mnie jesteś.

Owszem, czasami Cię o coś poproszę,

czasem za coś podziękuję, za coś przeproszę.

Czasami jestem bliżej Ciebie, czasami dalej.

Czasami o Tobie myślę, częściej o Tobie zapominam.

Chyba dlatego pytasz mnie dzisiaj, kim jesteś dla mnie.

O Jezu mój, dziękuję Ci za to pytanie, i za to,

że mogę Ci powiedzieć, że jesteś dla mnie wszystkim.

Tyś Pan i Bóg mój, Jezus Chrystus, mój Zbawiciel.

Nie powiem więcej, kim jesteś, powiem, jak bardzo

Cię kocham, i jak ufam Tobie. Ponad wszystko!

Jezu, ufam Tobie, o Jezu, bardzo ufam Tobie. Amen.




Za kogo uważasz Syna Człowieczego?

Zdążyliśmy przyzwyczaić się do wszystkiego, co w Kościele. Przyzwyczailiśmy się do tego, że co tydzień w niedzielę jest Msza, przyzwyczailiśmy się do sytuacji, że słuchamy (albo nie słuchamy) kazania, przyzwyczailiśmy się do przyjmowania Komunii Świętej albo do spowiedzi. Przyzwyczajamy się do wielu rzeczy w Kościele i kościele, i z czasem zaczynamy uważać, że nam się to wszystko należy, że jesteśmy właścicielami skarbu, który nam zostawił Chrystus tyle lat temu. Sprawy Boże zaczynamy traktować, jak coś, co jest obecne w naszym życiu, ale jak z tego nie skorzystamy to nic się nie stanie.

Właśnie w takiej sytuacji staje przed nami Chrystus i zadaje to pytanie Piotrowi, a jednocześnie całemu Kościołowi: za kogo mnie uważasz? Pytanie z pozoru łatwe i tendencyjne na które odpowiedź mogłaby się sama nasunąć komuś, kto słucha słów Jezusa, Jego nauk i widział Jego dzieła. Tak jak Piotr. Ale jak my, żyjąc 20 stuleci po Chrystusie możemy z równą pewnością powiedzieć: Ty jesteś Mesjasz? Przecież nawet Piotr chwilę po tym wyznaniu, poczuł się zbyt pewnie i zaczął Jezusowi czynić wymówki.

No i wracamy do nas samych. Za kogo uznajemy Syna Człowieczego? Jezus, wbrew pozorom wpisał się bardzo mocno w naszą kulturę. Nawet jeśli ktoś nie uczestniczy w życiu Kościoła, to takie chwile jak wigilia czy Pierwsza Komunia Święta funkcjonują w świadomości praktycznie wszystkich. Niestety stajemy się też coraz bardziej nieczuli na obecność Jezusa w świecie. Widzimy to, co zewnętrzne, staramy się o obyczaje i tradycje, natomiast często nie wchodzimy głębiej w to Boże życie, którym zostaliśmy obdarzeni na chrzcie świętym. Wielu z nas mogłoby bez problemu uczestniczyć we Mszy świętej w tygodniu, rano czy wieczorem, niestety nie przychodzimy na spotkanie z Chrystusem w tygodniu. Bo przyzwyczailiśmy się do tego, że niedzielna Eucharystia ?załatwia? wszystko. Chodzimy w tym czasie na cmentarz, troszcząc się o to, co zewnętrzne, wielu przychodzi do spowiedzi przed Mszą, ale na Mszy już nie zostaną, bo? (w tym miejscu należy wstawić własny powód).

Za kogo uważasz Syna Człowieczego? Czy nie jest tak, że to, co zewnętrzne przesłania nam to, co najważniejsze? Przyzwyczajenie jest czymś strasznym, a jeśli chodzi o sprawy duchowe przyzwyczajenie jest czymś zabójczym. Bo zabija w nas tę pierwotną gorliwość. Pan Jezus przypomina nam w innym miejscu Ewangelii: Jeśli się nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do Królestwa Niebieskiego. Dziecko potrafi cieszyć się i zachwycać na nowo z wielu rzeczy, także z tych, które są dostępne dla wszystkich w Kościele.

Odrzućmy więc siłę przyzwyczajenia i zachwyćmy się na nowo Jezusem, Mesjaszem, Synem Boga żywego. Kiedy będziemy klęczeć przed Najświętszym Sakramentem starajmy się patrzeć nie tak jak zawsze, ale z większą wiarą. Kiedy będziemy uczestniczyć we Mszy świętej i pójdziemy w procesji przyjąć Pana Jezusa nie traktujmy tego jak coś normalnego, ale jako przywilej, dar, na który nie zasłużyliśmy, ale ofiarowany dla naszego wzrostu i pomocy w drodze do Królestwa Niebieskiego.

Ks. Michał




Religijne statystyki

Statystyki mamy coraz lepsze, coraz dokładniejsze. Jaki jest procent wierzących i niewierzących, jak wielu jest wierzących praktykujących i niepraktykujących. Ilu wierzących co niedzielę przystępuje do Komunii świętej, a ilu opuszcza niedzielną Eucharystię. Jaki procent wierzących przyjmuje naukę zawartą w Piśmie świętym i w nauczaniu Kościoła. Które prawdy głoszone przez Kościół są odrzucane, a które akceptowane. Jaki procent wyznawców Chrystusa przystępuje do sakramentu pokuty, i jak często. Ilu tylko na wielkie święta, jaki procent wierzących wcale się nie spowiada. Jaki procent wierzących idzie w niedzielę do kościoła, a ilu na zakupy. A jaki procent idzie i tu i tam? Jaki procent wierzących popiera aborcję, a jaki domaga się godnego pochówku dla chomików i innych czworonogów powołując się na św. Franciszka. Wreszcie, jaki procent wierzących wierzy w zmartwychwstanie i życie wieczne, a jaki jest przekonany, że wszystko kończy się na piachu, dodając sakramentalne słowa: niech ci ziemia lekką będzie. Na to wszystko Pan Jezus dzisiaj pyta każdego z nas: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego? Kim jestem dla ciebie? W jakim przedziale statystycznym widzisz siebie? A może z twojego serca wyrywają się te proste słowa: Panie, Ty wszystko wiesz. Ty wiesz, że Cię kocham, ponad te wszystkie religijne statystyki. O Jezu mój, ufam Tobie.

[prob.]




Od 28 sierpnia do 3 września 2017 r.

Modlimy się w int. Ks. Krzysztofa Grzywocza zaginionego w Alpach, o zmiłowanie Boże.




Niedziela XXI Zwykła

  1. Dzisiaj przeżywamy XXI Niedzielę Zwykłą. Zapraszamy na nieszpory o 15.00.
  2. W liturgii tego tygodnia wspominamy: w pon. Św. Augustyna, wt. Męczeństwo św. Jana Chrzciciela, pt. bł. Bronisławę. We wtorek i środę pielgrzymka LSO na Górze św. Anny.
  3. We wtorek zapraszamy na Czuwanie Rodzin do kościoła św. Anny. Rozpoczniemy Mszą św. o 18.00, potem adoracja Pana Jezusa. O 20.00 różaniec i Apel Jasnogórski. Modlić się będziemy o dary Ducha Świętego i potrzebne łaski w nowym roku szkolnym dla dzieci i młodzieży, rodziców, nauczycieli i katechetów.
  4. W tym tygodniu przypada I piątek i sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi św. przed każdą Mszą św. Odwiedziny chorych będą w następny piątek, 8 września.
  5. W sobotę na Mszę św. o 7.00 zapraszamy czcicieli Matki Bożej i wszystkie Marianki. Przed Mszą zaśpiewamy Godzinki o NMP.
  6. W przyszłą niedzielę kolekta będzie na WSD i Kurię w Opolu.
  7. Sakrament chrztu przyjęła Wiktoria Tomaszewska. Niech Bóg błogosławi rodzicom i chrzestnym.
  8. Zapowiedź przedślubna II: Mateusz Rychlik z Borek i Anna Szlapa z Chróścic.
  9. Parafialny Żniwiok będzie w niedzielę 1 października. Gospodarzami tegorocznych dożynek będą parafianie z Czarnowąsów.
  10. Zachęcamy do zapisywania się w zakrystii na obchody kalwaryjskie Podwyższenia Krzyża Świętego na Górze św. Anny, w sobotę 16 września. Jest to nasza tradycyjna pielgrzymka parafialna. Opłata za przejazd wynosi 25 zł.
  11. Polecamy książkę o naszej parafii ?Opowieść o Domu Bożym? dra Piotra Stefaniaka. Cena 40 zł. Polecamy także ?Gościa Niedzielnego? z płytą DVD z filmem ?Misja?.
  12. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę i za posprzątanie kościoła. W sobotę o 8.00 do sprzątania prosimy parafian z ul. Małej Panwi.
  13. Wieczorny różaniec: pon. ? MB Pośredniczki Łask /I. Kijowska/; wt. ? MB z Lourdes /H. Pawleta/; śr. ? Ducha Świętego /E. Piontek/; czw. ? św. Rocha /E. Matyszok/; pt. ? Zwiastowania NMP /M. Niekrawiec/.
  14. Dziękujemy wszystkim mężczyznom, zwłaszcza ojcom i młodzieńcom, za udział w V Pieszej Pielgrzymce na Górę Świętej Anny. Podjęta przez was ofiara, modlitwa i trud stanowi szczególny dar, nie tylko dla waszych rodzin, ale także dla naszej parafii i Kościoła. Podziękowania dla ks. prałata Alberta Glaesera, dyrektora Sebastianeum w Kamieniu Śl., za serdeczne przyjęcie.



Liturgia Święta w Parafii od 28.08.2017 do 03.09.2017 r.

Poniedziałek 28.08.2017 – Św. Augustyna   

7.00 Za + ojca Leona w r. śm., żonę Wiesławę, ++ Jadwigę, Krystynę, Eugeniusza, Władysławę, Józefa oraz ++ z rodz.: Millerów, Stęporowskich, Bednarowiczów i Rutkowskich.

13.00 /św. Anna/ Ślub rzymski: Patryk i Daria Mozdzanowski, Piotr Kaczmarczyk i Magdalena Bień.

18.00 Za wstaw. św. Rodziny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Anety i Marka Baron z ok. 15 r. małż. i o opiekę Bożą dla rodziny.

Wtorek 29.08.2017 – Męczeństwo św. Jana Chrzciciela

7.00 Z podz. za łaski, o zdrowie, Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla rodz. Slotta oraz za ++ rodziców Slotta i Baron.

18.00 /św. Anna/ I. Do Miłosierdzia Bożego za ++ nauczycieli, wykładowców i absolwentów Szkół Medycznych w Opolu: Jana Cipiora, Annę Operacz, Annę Gajda-Kowalewską, Krystynę Ziomko, Andrzeja Steciwko oraz za ++ z rodz. ofiarodawców. II. W int. Rodzin naszej parafii.

Środa 30.08.2017

7.00 Za ++ rodziców Gertrudę i Józefa Borosz, Martę i Jana Ratuszny, ich rodzeństwo, babcie, dziadków, ++ z pokr. obu stron oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

18.00 Za + męża Arnolda Moczko, rodziców Marię i Alberta Raudzis, teściów Gertrudę i Jana Moczko, brata Jerzego, szwagra Karola oraz o Boże błog. w rodz. Moczko i Kondziela.

Czwartek 31.08.2017  

7.00 Za + ojca Urbana Woźnica, 2 żony, siostrę, 2 braci, bratową, szwagra, siostrzeńca Norberta, za ++ Mariusza i Rudolfa Kasprzak i ++ z całego pokrewieństwa.

12.00 Ślub rzymski: Mateusz Wieczorek i Vanessa Ledwig.

18.00 Do Miłosierdzia Bożego za + męża Karola Matyszok, rodziców, teściów, siostrę, 2 braci, szwagra, szwagierkę i za dusze czyśćcowe.

Piątek 01.09.2017 – Bł. Bronisławy

7.00 Za żyjących i ++ Parafian i czcicieli NSPJ, za ++ kapłanów, którzy pracowali w naszej parafii.

18.00 Za + męża Alfreda Respondek, rodziców Błażeja i Marię Czok oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

Sobota 02.09.2017

7.00 I. Za ++ rodziców Bronisławę i Stanisława Juszkiewicz, teściów Agnieszkę i Jerzego Pawleta, córkę Ewę, dziadków, ++ z pokr. obu stron i za dusze czyśćcowe. II. Za + Piotra Lisowskiego w mc po śmierci.

18.00 /niedz./ Za wstaw. św. Rodziny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Beaty i Marka Wosnica z ok. 25 r. małż. i o opiekę Bożą dla rodziny.

XXII Niedziela Zwykła 03.09.2017

7.00 Za ++ rodziców Marię Uruska i Pawła Słotiuk, Annę i Piotra Jakubiak, ++ z pokr. obu stron i za dusze czyśćcowe.

8.15 /niem./ Za + męża Wernera Komor, rodziców, teściów, 2 szwagierki, 4 szwagrów, ++ z pokr. Komor i Piekorz.

9.00  /św. Anna/ Za wstaw. św. Rodziny i św. Anny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla rodzin: Senftleben, Fronia, Liniewski i Waldyra.

9.30 Za + żonę i matkę Czesławę Ogrodnik w 10 r. śm.

11.00 Za ++ rodziców Małgorzatę i Huberta Kaluza, dziadków Cecylię i Karola Kaluza, Paulinę Palt, za dusze czyśćcowe oraz o zdrowie i Boże błog. w rodz.

15.00 Nieszpory

16.00 Za + Grażynę Marcisz w 3 r. śm.




Wiara poganki

Te słowa brzmią jak sprzeczność. Jak można mówić o wierze poganki? Przecież to osoba niewierząca, ani nieochrzczona, ani nie chodząca do kościoła, ani, ani? W dodatku oddająca hołd bożkom kananejskim. A jednak mamy tu wiarę w postaci najczystszej, twarzą w twarz. Ta kobieta nie znała ani dogmatów, ani warunków dobrej spowiedzi świętej, nie znała też warunków zyskania odpustu cząstkowego, a co dopiero zupełnego. Ona znała jedynie moc Chrystusa. Z powodu tej jedynej mocy do Jezusa przyszła.

Między nią i Panem Jezusem zaiskrzyło. Między nimi rozegrała się wielka walka o dziecko dręczone przez złego ducha. A któż może wygrać w tej walce, jeśli nie Pan Jezus. Ona to dobrze wyczuła, dlatego z taką determinacją skierowała się w stronę Chrystusa. W dialogu miedzy poganką i Panem Jezusem, wygrywa ona, poganka. To niesamowita rozmowa, w której prosta kobieta, poganka, przekonuje Boga do siebie. Zwykle to Bóg przekonuje człowieka do siebie. Tu jest inaczej, ta kobieta wymogła na Bogu to, po co do Niego przyszła. Wygrała łaska, wygrał Chrystus, któremu ona zawierzyła swoje dziecko.

Czasami musimy Boga przekonać do siebie, do siły swojego zawierzenia. Bóg nigdy nie odrzuci prośby człowieka, choć czasami sprawia wrażenie, że milczy, że nic Go to nie obchodzi. Tylko Pan Jezus wie czego nam potrzeba.

[prob.]




Żegnajcie wakacje

Mówimy: Żegnajcie wakacje, ale jeszcze nie mówimy: Witaj szkoło kochana. Jeszcze caaaaałe dwa tygodnie wakacji, przynajmniej dla niektórych. Jednak chcąc nie chcąc trzeba się z tą prawdą pogodzić, że wakacje dobiegają końca. W pamięci niektórych pozostanie wspomnienie odległych, ciepłych krajów, uroczych miejsc w kraju i zagranicą. A może pobyt u babci, czy na koloniach, albo na obozie harcerskim. Już wiemy, że byli i tacy, którzy jeszcze długo będą leczyć psychikę po nawałnicach i związanych z tym olbrzymich stratach materialnych. Co by nie powiedzieć czas wakacji, urlopów to miły czas. Można o wszystkim zapomnieć, zresetować się duchowo i fizycznie. Zregenerować siły, przemyśleć wiele spraw, na co w ciągu roku nie bardzo można sobie pozwolić. Podjąć nowe decyzje i postanowienia. I wrócić do domu, bo przecież gdzie jak gdzie, ale w domu najlepiej.

Pan Bóg daje nam tak wiele możliwości, roztacza przed nami piękny świat, cudowną naturę. Aż chce się żyć. Zwłaszcza gdy w naszym życiu wszystko się dobrze układa. Wakacje pomagają nam nie tylko odpocząć od wielu spraw, zapomnieć o tym, co było przykre, dają też siły, by na nowo zaplanować sobie życie: z Bogiem, życie rodzinne, małżeńskie, obowiązki zawodowe.

Czasami mówimy, że dopiero po powrocie z wakacji trzeba odpocząć, ale wakacyjne zmęczenie jest inne niż zmęczenie po całym dniu czy tygodniu wytężonej pracy.

Więc odpoczywajmy jeszcze cały dłuuuugi, ostatni wakacyjny tydzień. W najbliższą sobotę nasi ojcowie, panowie, młodzieńcy, także chłopcy złożą  Panu Bogu ważny dar ofiarny idąc pieszo na Górę Świętej Anny. Wspierajmy ich naszą modlitwą, aby nie ustali w drodze.

Na pewno w tym ostatnim tygodniu rodzice będą się krzątać po sklepach kompletując dla swoich dzieci zeszyty, podręczniki, kredki, tornistry. Proza życia. Byłem świadkiem jak mama pytała w sklepie o podręczniki do religii, o Panu Bogu. Pomyślałem sobie, jakie to ważne i piękne, że rodzice chcą, aby ich pociechy poznawały Boga i Kościół Chrystusowy na lekcjach katechezy. Zaplanujmy też zajęcia dla naszych dzieci tak, by nie kolidowały z środową lub piątkową Mszą świętą szkolną.

Wakacje to piękny, kojący czas, ale powrót do tzw. prozy życia też potrafi być piękny i angażujący. Przecież taki jest cel naszego życia, wyznaczony nam przez Zbawiciela. Niech więc dobry Bóg pobłogosławi wszystkie nasze dobre zamiary i plany, niech nasze życie szkolne, zawodowe, rodzinne, także parafialne będzie świadomie podejmowaną służbą Panu Bogu.

[prob.]




Od 21 do 27 sierpnia 2017 r.

Modlimy się za osoby emerytowane by bardziej umiłowały codzienną Eucharystię.




X Rocznica Konsekracji kościoła św. Anny

  1. Dzisiaj przeżywamy XX Niedzielę Zwykłą. Kościół św. Anny obchodzi X Rocznicę Konsekracji. Zapraszamy również na nieszpory kiermaszowe do św. Anny o 15.00.
  2. W liturgii tego tygodnia wspominamy: pon. Św. Piusa X papieża, wt. NMP Królową, czw. św. Bartłomieja, sob. Uroczystość NMP Częstochowskiej.
  3. W poniedziałek o 17.00 spotkanie Tercjarzy św. Franciszka.
  4. W sobotę odbędzie się V Piesza Pielgrzymka Męska na Górę św. Anny. Wyjście o 4.00 rano sprzed kaplicy św. Józefa. Msza św. w Bazylice św. Anny ok. 16.30, na którą zapraszamy wszystkich chętnych. Mężczyzn i młodzieńców nadal zachęcamy do zapisywania się w zakrystii. Jak co roku zabieramy ze sobą relikwie św. Jana Pawła II, bł ks. Jerzego Popiełuszki, bł Marii Luizy Merkert, św. Charbela z Libanu.
  5. Sakrament chrztu przyjęły: Amelia Pach i Paulina Wróbel. Niech Bóg błogosławi rodzicom i chrzestnym.
  6. Zapowiedź przedślubna I: Mateusz Rychlik z Borek i Anna Szlapa z Chróścic.
  7. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę i z Uroczystości Wniebowzięcia NMP oraz za posprzątanie kościoła. W sobotę o 8.00 do sprzątania prosimy parafian z ul. Słonimskiego: Zima, Hilla, Bastek, Starosta, Hyla, Szyndler i z ul. Kurkowej Kotula. Wyrazy wdzięczności składamy pielgrzymom, którzy kroczyli na Jasną Górę za trud, poświęcenie i modlitwę w int. naszej parafii i całego Kościoła.
  8. Polecamy książkę o naszej parafii pt. ?Opowieść o Domu Bożym?, autorstwa krakowskiego historyka dra Piotra Stefaniaka. Cena 40 zł.
  9. Wieczorny różaniec: pon. ? Tercjarze św. Franciszka; wt. ? MB Wspomożenia Wiernych /E. Wróbel/; śr. ? św. o. Pio /K. Rippel/; czw. ? św. Kamila /E. Zdzuj/; pt. ? Narodzenia NMP /E. Świerc/.
  10. Do wieczności odeszła śp. Danuta Musiał, l. 82. RIP