Wakacyjne silentium (cisza)

Próbując potwierdzić znaczenie tego łacińskiego słowa, wyświetliło mi się mnóstwo haseł dotyczących skutecznej obudowy pewnego typu komputera. To prawda, praca komputera też wymaga wyciszenia, potrafi przeszkadzać, drażnić.

Często blisko furty klasztornej, czasami też w zakrystiach kościelnych, kaplicach adoracyjnych można zauważyć właśnie ten napis: ?Silentium?, często połączony ze słowem ?altum?, co znaczy ?cisza, głębokie milczenie?. W niektórych instytucjach takie wyciszenie jest bardzo ważne, np. na niektórych oddziałach szpitalnych albo w sanatoriach.

Pragnienie ciszy, wyciszenia to dla człowieka jedna z najbardziej podstawowych potrzeb. Jej istotną częścią jest wyhamowanie życiowego tempa, a nawet zatrzymanie się. Nasze życiowe tempo jest zawrotne, codziennie. Zatrzymujemy się tylko na chwilkę, by coś załatwić, wstąpić do sklepu, do urzędu, i dalej, żeby zdążyć do następnych zadań w pracy, w domu. Środowisko domowe też nie jest strefą ciszy. Często na podsłuchu radio, telewizor, cokolwiek, a między tym zdawkowe rozmowy, uciszanie dzieci, które zachowują się zbyt głośno. Zjawisko wzajemnego przekrzykiwania się nie należy do rzadkości. Nieraz do tego dochodzi jeszcze tzw. zakłócanie miru domowego przez nieznośnych sąsiadów, dochodzący hałas z ruchliwej ulicy. O ciszy, wyciszeniu możemy tylko pomarzyć. I tak co dzień.

Być może to marzenie o ciszy, wyciszeniu się, uda nam się zrealizować podczas wakacji. Może nawet będzie to wyciszenie głębokie, w którym usłyszymy bicie naszego umęczonego serca. Gdzieś na łonie natury, czy na szlaku, na spływie kajakowym? albo w kojącej przestrzeni mijanego kościółka. Nasze życie zasługuje na takie głębokie wyciszenie, w którym nie tylko usłyszymy bicie utrudzonego serca, ale również głos Boga, któremu wszystko zawdzięczamy. Nasze życiowe osiągnięcia, także porażki – wszystko zaczynamy widzieć inaczej, gdy odnosimy to do Niego, do Boga, od którego wszystko otrzymujemy.

Są osoby, które część swoich wakacji przeżywają na rekolekcjach, zamykają się w murach klasztornych, spragnieni tego głębokiego wyciszenia. Takich okazji jest coraz więcej, dla osób indywidualnych, dla rodzin.

Kard. Wyszyński powiedział, że wielkie sprawy powstają w ciszy i skupieniu. Wszystkim Parafianom, którzy mogą sobie pozwolić na ten wielki luksus wakacji, życzymy, by  czas ten posłużył zarówno do regeneracji ciała, jak i ducha, serca. Byśmy wrócili do swoich zajęć odnowieni i pełni nowych pragnień. Będzie tak jeśli zadbamy o ten wielki dar ciszy i wyciszenia. [prob.]




Przyznać się do Chrystusa przed ludźmi

Wakacje to piękna okazja, by przyznawać się do Pana Jezusa przed ludźmi. I nie chodzi o odmawianie różańca na plaży, w skromnym bikini. Choć nie ma zakazu. Różaniec można odmówić wspólnie, po całym dniu. Panuje czasami takie nieuświadomione przekonanie, że gdy idzie o sprawy religijne, to w czasie wakacji można sobie trochę odpuścić, a już na pewno się tym nie afiszować. A niby czemu? Właśnie podczas wakacji możemy spokojnie więcej czasu poświęcić temu, na co w zwykłym i zabieganym życiu nie mamy czasu. W zdrowym ciele zdrowy duch, mawiał nieboszczyk Lenin. Ani jednemu nie sprostał. Idee rewolucji były ponad wszystkim.

Rzeczywiście, w czasie wakacji można ulec duchowi takiej rewolucji. Wszystko na bok, i praca i religia. W końcu kiedyś trzeba odpocząć…

Przypomnijmy sobie św. Jana Pawła na górskich szlakach, odpoczywającego w promieniach słońca, na szlaku z różańcem w ręku, rozmawiającego z prostymi ludźmi, na spływie kajakowym sprawującego Eucharystię.

Pana Jezusa nie wolno nam odsuwać ?na bok?, czy brać na chwilę ?w nawias?. Nawet nie wolno nam lekceważyć głosu sumienia, które nam podpowiada, że przecież jest niedziela, i że trzeba szukać kościoła, nawet jeśli nie można go nigdzie, w pobliżu i w oddali, znaleźć. Już sam głos sumienia wiele nam mówi, by szukać więzi z Panem Jezusem inaczej, ale Go nie lekceważyć.

[prob.]




Nie bójcie się ludzi, tych ludzi… modlitwa

Panie Jezu, który spoglądałeś na ludzi z miłością, spraw, abym nigdy nie bał się ludzi; dwulicowych, oszczerców, nieprzyjaciół, jawnych wrogów, uprzejmych donosicieli, zajadłych społeczników, prezesów, pierwszych sekretarzy, trzymających władzę, mających znajomości, społecznych kacyków, ?życzliwych?, znanych w środowisku, wpływowych, obecnych na wszystkich forach, strzelających oczami, mistrzów oczerniania, podstępnych, nieszczerych, zakłamanych…

…ważniejszych tylko od wróbli.

Włosy na ich głowie, nawet łysej, są policzone. Amen.




Od 26 czerwca do 2 lipca 2017 r.

Modlimy się w intencji wszystkich, którzy wybierają się na wakacje.




Niedziela XII Zwykła

  1. Dzisiaj przeżywamy XII Niedzielę Zwykłą. Zapraszamy na nieszpory o 15.00.
  2. W środę przypada 45 rocznica ustanowienia diecezji opolskiej. W okresie wakacji popołudniowe Msze w środę sprawowane będą o 18.00.
  3. W czwartek obchodzić będziemy Uroczystość Św. Apostołów Piotra i Pawła. Msze św. sprawowane będą o 8.00, 9.30, i 17.00 w kościele parafialnym oraz o 18.30 u św. Anny. Podczas Mszy św. o 9.30 do grona Liturgicznej Służby Ołtarza zostaną przyjęci nowi ministranci. Kolekta w tym dniu będzie na cele Stolicy Apostolskiej.
  4. W sobotę na Mszę o 7.00 zapraszamy czcicieli Matki Bożej i wszystkie Marianki. Przed Mszą zaśpiewamy Godzinki ku czci NMP.
  5. W przyszłą niedzielę odpust ku czci św. Apostołów Piotra i Pawła w Łubnianach. Kolekta za tydzień będzie na WSD i Kurię w Opolu. Również w przyszłą niedzielę pielgrzymka dzieci na Górę św. Anny.
  6. Zap. przedślubne: I. Mateusz Walaszek z Karłowic i Dominika Glomb z Wróblina, II. Marek Matyszok z Wróblina i Patrycja Galus z Chróścić, Patryk Mozdzanowski z Opola i Daria Mozdzanowska z Opola, Dawid Kupilas z Czarnowąsów i Wanessa Cossbau z Chróścic.
  7. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę na prace renowacyjne w naszym kościele i za posprzątanie kościoła. W sobotę o 8.00 do sprzątania prosimy parafian z Czarnowąsów z ul. Liściastej.
  8. Ks. Proboszcz dziękuje za życzenia i modlitwę z ok. rocznicy urodzin.
  9. Są jeszcze do nabycia w zakrystii bilety na koncert siostry Christiny, Sound?n?Grace oraz duetu Basi Kurdej-Szatan z mężem. Odbędzie się 30 czerwca o 19.00 przed katedrą. Cena wejściówki 30 zł. Dochód jest przeznaczony na renowację katedry opolskiej.
  10. Wieczorny różaniec: pon. ? św. Ojca Pio /K. Rippel/ , wt. ? MB Fatimskiej /A. Gondro/; śr. ? Zwiastowania NMP /M. Niekrawiec/; czw. ? MB Dobrej Rady /D. Jaszczyk/; pt. ? Ducha Świętego /E. Piontek/.
  11. Do wieczności odszedł Werner Komor ? l. 76. R.I.P.
  12. Dzieciom, młodzieży i ich rodzicom życzymy udanych, błogosławionych wakacji. Niech Pan Jezus będzie obecny na wszystkich waszych wakacyjnych szlakach. Wypoczywajcie i wracajcie odnowieni do swoich domów.



Liturgia Święta w Parafii od 26.06.2017 do 02.07.2017 r.

Poniedziałek 26.06.

7.00 Za + w Niemczech Jolantę Kadlubek /zd. Koziol/ w mc po śm.

18.00 Za wstaw. Matki Bożej i św. Józefa z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla syna Roberta Bartyla z ok. 40 r. ur. i o opiekę Bożą dla całej rodz.

Wtorek 27.06.

7.00 I. Za wstaw. św. Rodziny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Marioli i Marka Kalina z ok. 20 r. małż. i o opiekę Bożą dla całej rodziny. II. Za wstaw. Matki Bożej z podz. za łaski, o zdrowie i dary Ducha Świętego dla syna Mateusza Grzyszczok z ok. 18 r. ur. i o Boze błog. w rodz.

18.00 /św. Anna/ Za wstaw. św. Rodziny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. w rodzinach: Labisz, Bieniek i Waleska.

Środa 28.06. – św. Ireneusza

7.00 Za + matkę Krystynę Łykawka w 28 r. śm., za ++ dziadków Jadwigę i Feliksa.

18.00 Za ++ rodziców Marię Uruska i Pawła Słotiuk, Annę i Piotra Jakubiak, ++ z pokr. obu stron i za dusze czyśćcowe.

Czwartek 29.06. – św. Apostołów Piotra i Pawła

8.00 Za ++ Łucję i Józefa Urban z ok. ur. i ++ z pokr.

9.30  Za + ojca Maksymiliana, rodziców chrzestnych, dziadków, ++ wujków i ciocie, za ++ kapłanów oraz za tych ++ którym obiecałem modlitwę, o zdrowie i Boże błog. dla Mamy i bliskich.

17.00 Za + Konrada Kainka oraz za żyjących i ++ z rodz. Kainka i Galla.

18.30  /św. Anna/ Za wstaw. Matki Bożej i św. Anny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Janusza Gumul z ok. 60 r. ur., wnuczki Julii w 1 r. ur. oraz w int. rodziny.

Piątek 30.06. 

7.00 Za ++ rodziców Józefa i Martę Pasoń, Teodora i Zofię Dras, braci Alojzego i Bernarda, ++ z pokr. Pasoń i Dras oraz o zdrowie i Boże błog. w rodz.

18.00   Za + matkę Elżbietę Baldy z ok. ur., ojca Alfreda oraz o zdrowie i Boże błog. w rodz. Baldy i Półtorak.

Sobota 01.07.

7.00    Za wstaw. Matki Bożej z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. w rodz. Frasek oraz dary Ducha Świętego dla córek Agnieszki i Anny.

12.00 /św. Anna/ Ślub rzymski: Łukasz Waleska i Krystyna Dras

14.00   /św. Anna/ Ślub rzymski: Krzysztof Kozłowski i Anna Napieralska

18.00  /niedz./ Za + Waldemara Niekrawiec z ok. ur., rodziców Paulinę i Alojzego Weber, teściów Annę i Franciszka Niekrawiec, brata Helmuta, szwagra Bernarda i ++ z pokr. obu stron.

XIII Niedziela Zwykła 02.07.2017

7.00    Za wstaw. Matki Bożej z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Alicji i Mateusza Jemioł z ok. 1 r. małż. i o opiekę Bożą w rodz.

8.15 /niem./ Za + męża Pawła Fautsch, rodziców Julię i Stefana Sojka, teściów Klarę i Wiktora Fautsch, siostrę Alicję z mężem i ++ z pokr.

9.00 /św. Anna/ Za + męża Józefa Niedworok, rodziców Jadwigę i Szymona Reginek, Annę i Józefa Niedworok, ++ z pokr. obu stron oraz w int. rodziny.

9.30  Za ++ rodziców Marię i Pawła Knop, Elżbietę i Karola Fila, siostry Łucję, Jadwigę i Marię, brata Józefa, szwagra Jana, Marię Jerzego i Piotra Galuska, ++ z pokr. obu stron i za dusze czyśćcowe.

11.00 Za ++ rodziców Jadwigę i Franiszka Pogrzeba, ciocię Cecylię, szwagra Henryka Patrzek i ++ z pokr. obu stron.

15.00 Nieszpory

16.00 Za + ojca Joachima Lysik, matkę Gertrudę, za żyjących i ++ z pokr. Lysik, Krawczyk i Kałuża.




Proście Pana żniwa… modlitwa

Proście Pana żniwa, aby wyprawił robotników?

– do głoszenia dzieciom Ewangelii w szkołach,

– do sprawowania sakramentów świętych,

– do posługiwania chorym w szpitalach,

– do pocieszania zamkniętych w więzieniach,

– do godzenia zwaśnionych,

– do głoszenia Dobrej Nowiny o zbawieniu,

– do towarzyszenia umierającym w hospicjach,

– do poświęcenia życia na dalekich misjach,

– do trwania przy odrzuconych i ubogich,

– do uwalniania opętanych przez szatana,

– do oddawania życia za wiarę w Chrystusa,

– do wszystkich zadań, w imię Pana Jezusa.

Amen.




Procesja Bożego Ciała

W procesji Bożego Ciała jest coś szczególnego. Udział w tej procesji ujawnia, że w swoim życiu chcemy iść za Chrystusem i z Chrystusem. Być może jest to jakieś uogólnienie, bo potem każdy realizuje ten cel troszkę po swojemu. Może przez codzienną modlitwę, coniedzielną obecność na Mszy świętej, przez kształtowanie życia swojej rodziny w autentycznym duchu chrześcijańskim. Być może jest inaczej, bo życie codzienne odkrywa wiele braków w realizacji podstawowych zadań i obowiązków życia chrześcijańskiego. Może nawet pokazuje, że czasami postępujemy wbrew nauce Chrystusa, świadomie i dobrowolnie. Jednak całe nasze życie w pewien sposób obraca się wokół osoby naszego Pana. Nie potrafimy i nie chcemy się tego wyrzec. Chcemy przez życie kroczyć za Chrystusem i blisko Jego osoby, jak w procesji Bożego Ciała, czy jesteśmy na przodzie tej procesji, czy daleko w tyle. Bo w istocie od dnia chrztu świętego zostaliśmy włączeni do tego wielkiego pochodu idących za Chrystusem i z Nim.

I to chyba jest ten szczególny wymiar procesji Bożego Ciała; nie tylko to, że nasz Pan i Zbawiciel wychodzi z kościoła na drogi naszego życia, przecież zawsze jest z nami, nie tylko to, że z dumą, publicznie możemy zamanifestować naszą wiarę w Pana Boga. Chyba przede wszystkim to, że w głębi naszego serca chcemy naszą codzienność przeżywać z Jezusem, idąc za Nim i z Nim.

[prob.]




Przyjąć Jezusa

Trwamy w oktawie Bożego Ciała. W czwartek przeszliśmy licznie ulicami naszej miejscowości po to, aby pokazać, że chcemy kroczyć za Panem Jezusem, że chcemy go naśladować i że nie wstydzimy się wierzyć i to pokazywać. Ale czy rzeczywiście się nie wstydzimy i pokazujemy na co dzień, że Jezus jest naszym Panem? Bo tak naprawdę o wyborze Jezusa jako wzorze do naśladowania nie świadczy nasz jednorazowy udział w procesji Bożego Ciała. To jest jednorazowy akt, publiczne pokazanie wiary, ale potrzeba naszego ciągłego wybierania, każdego tygodnia, każdego dnia.

Nasza własna procesja Bożego Ciała odbywa się zawsze, kiedy przychodzimy do kościoła na Eucharystię, kiedy przyjmujemy Chrystusa do serca i kiedy z tym Chrystusem wychodzimy poza kościół i staramy się utrwalać Jego obecność w naszym życiu codziennym. Wtedy też niesiemy Jezusa, każdy z nas. I rzeczywiście staje się on widzialny już nie pod postacią Chleba Eucharystycznego, ale pod postacią naszego pięknego życia i sposobu postępowania.

Chciałbym się dzisiaj zatrzymać na chwilę na tym faktycznym przyjmowaniu Pana Jezusa do serca podczas Komunii Świętej. To jest właśnie ten moment, który urzeczywistnia słowa Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy: Bierzcie i jedzcie, bierzcie i pijcie. W czasie Komunii przyjmujemy Jezusa dlatego trzeba, aby nasza postawa, myśli i zachowanie było właściwe do sytuacji. Nie podchodzimy wszak po coś. Podchodzimy aby przyjąć Kogoś, Jezusa, Zbawiciela, Króla Świata.

W każdej parafii pojawia się często jakiś konkretny klucz według którego powinno się przyjmować komunię. I nie chodzi tu głównie o usprawnienie komunii (chociaż to też), ale chodzi o nabożność tego momentu. Wychodzimy ławkami, aby nie robić zamieszania. Dzięki temu możemy jeszcze lepiej przygotować się przez pokorną modlitwę do Spotkania. Warto zaczekać na swoją kolej, natomiast nie można pozwolić, aby to Jezus czekał na nas. Dlatego ci, którzy siedzą w pierwszych ławkach powinni od razu ustawiać się w procesji do przyjęcia Chleba Eucharystycznego. Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, czyli dokument który opisuje krok po kroku sposób sprawowania Mszy Świętej podpowiada, aby przed przyjęciem oddać hołd Jezusowi ? przez przyklęknięcie lub pokłon głowy. Godnie jest także przyjąć komunię na klęcząc, choć w przepisach liturgicznych nie ma wyraźnego nakazu takiej postawy.

Przyjmując komunię ?na rękę? warto pamiętać, że należy spożyć Chleb Eucharystyczny wobec szafarza. Tutaj pojawia się też niebezpieczeństwo profanacji w momencie, kiedy nie zwrócimy uwagi na partykuły, które nam mogą zostać na ręce. Dlatego przy tym sposobie przyjmowania Komunii musimy być szczególnie ostrożni i rozważni.

Najważniejsze jednak jest przyjmowanie Jezusa z wiarą, że to rzeczywiście Pokarm na życie wieczne.

Ks. Michał




Od 19 do 25 czerwca 2017 r.

Modlimy się w intencjach wiadomych księdzu proboszczowi.