Nie bądź ślepy!

Ewangelia dzisiaj czytana czyni nas świadkami wielkiego cudu, cudu uzdrowienia niewidomego. Normalną reakcją na tak niezwykłe wydarzenie powinien być zachwyt, wdzięczność, uwielbienie Boga. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Zaczyna się swoiste śledztwo w sprawie uzdrowienia. Mnóstwo podchwytliwych pytań, skierowanych do niewidomego, jego rodziców. Badanie uzdrowienia ze wszystkich stron. A wszystko było takie jasne: Człowiek zwany Jezusem uczynił błoto, pomazał moje oczy i rzekł do mnie: Idź do sadzawki Siloam i obmyj się. Poszedłem więc, obmyłem się i przejrzałem. Tak brzmiało zeznanie z pierwszej ręki, samego uzdrowionego.

Czasami, gdy widzimy coś oczywistego, w co ktoś inny nie potrafi uwierzyć, nie chce tego uznać, mówimy: nie bądź ślepy.

W Ewangelii ślepy został uzdrowiony, dzięki Jezusowi odzyskał wzrok. Ten niezwykły cud odsłania ślepotę faryzeuszy i tych wszystkich, którzy zamiast uwierzyć i oddać chwałę Bogu, robili wszystko, by Jezusa odrzucić, by podważyć Jego Boską moc. Codziennie doświadczamy wielkich darów Bożych. Wszystko zawdzięczamy Jemu; światło słońca, deszcz, miłość. Dar modlitwy i owoce naszego zaangażowania. Obyśmy nigdy nie wpadli w zaślepienie ducha, czego owocem jest ludzka pycha i poczucie, że wszystko wyłącznie od nas zależy. Codzienna modlitwa poranna i wieczorna niech otwiera nasze oczy i objawia nam wielkie dary Boże. Z Chrystusem wszystko staje się cudowne.

[prob.]
Żywy Różaniec – zwarta modlitwa wiernych

Miałem zamiar zatytułować tę refleksję: Potargana modlitwa, ale tak nie jest, to nieprawda. Nawet jeśli w całości uzbiera się 20 brakujących osób, czyli jedna cała Róża, to nie jest aż tak źle. Te brakujące tajemnice/osoby przecież nie dotyczą wszystkich Róż, których w naszej parafii ciągle jest trzydzieści sześć (36!). W dominującej większości Róże są integralne, czyli pełne. Każdą z dwudziestu (20) tajemnic zajmuje jedna żywa osoba, kobieta lub mężczyzna. Owszem, zdarza się, że tu czy tam brakuje jedna (1) osoba, albo dwie (2.), lub trzy (3).

Papież, biskupi, zachęcają nas, by robić wszystko, aby każda Róża była pełna, bo to należy to istoty sznura różańcowego, że nie powinien być porozrywany. Różaniec to wyprawa w wysokie góry, to zdobywanie wysokich szczytów. Trudno wyobrazić sobie, że każdy uczestnik wyprawy ma swój kawałek sznurka, przy pomocy którego chce zdobywać wysokie szczyty. Łatwiej iść razem, wspólnie związani, jednym długim sznurem.

Różaniec to niesamowity podarunek od Boga, i od Świętych, zwłaszcza od św. Dominika. Łatwiej iść razem, gdy każdy z osobna robi swoje, a jednocześnie zabezpiecza innych, i jest przez innych zabezpieczany. Modlitwa różańcowa to taka wyprawa zbawienia, dana nam od Kościoła. Rozważamy wszystkie tajemnice zbawienia naszego Odkupiciela, czyniąc je swoimi, krok po kroku, dzień w dzień. Zapomnienie swojej tajemniczki w ciągu dnia to coś innego niż brak osoby. Zaniedbanie też jest tajemnicą wielu z nas, którzy staramy się iść ciągle dalej i dalej, wciąż na nowo podejmując dzieło własnego zbawienia. Nie bójmy się modlitwy codziennej, nie bójmy się odmawiać codziennie jednej tajemnicy różańca: = 1 Ojcze nasz + 10 x Zdrowaś Maryjo. Co to jest? Nie boisz się codziennie iść do ciężkiej, odpowiedzialnej pracy, a boisz się, że zaniedbasz jedną Tajemnicę różańca. Nie żartuj! Widać, nie znasz siebie. Nie znasz swoich wielkich możliwości!

Więc jak to zrobić, by znowu zewrzeć w całość brakujące ogniwa? Proponuję, by szukać najbliżej siebie. Alpinista zagrożony na stoku wysokich Alp nie będzie dzwonić po pomoc do Nowego Jorku. Będzie się rozglądać wokół siebie. Gorąco zachęcam Zelatorów: szukajcie blisko siebie, w swojej rodzinie, na swojej ulicy. Czy Pani nie chciałaby nam pomóc w naszym wspinaniu się na szczyty? Widzę Panią w kościele, co niedzielę. Niech Pani/Pan, nam pomoże. Będzie łatwiej wszystkim! Proszę się nie bać, że może zapomnimy o naszym zobowiązaniu, proszę się nie bać odmawiania codziennie tej jednej tajemnicy! Człowiek już sam jest najlepszym przewodnikiem na szczyty zbawienia. Nie bój się podjąć tego zadania, jeśli cię ktoś o to poprosi. To wielka łaska, wyróżnienie, że ktoś kieruje ku tobie tak ważne zaproszenie. Nie bądź głupi! Nie odmawiaj. To wielka łaska brać udział w tym dziele zbawienia. Wszystkim członkom Bractwa Różańcowego wielkie dzięki!

[prob.]
Od 27 marca do 2 kwietnia 2017 r.

Modlimy się o pokój na świecie.
Niedziela IV Wielkiego Postu

 1. Dzisiaj przeżywamy IV Niedzielę Wielkiego Postu. Zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o 15.00.
 2. Od poniedziałku wieczorne Msze św. będą sprawowane o 18.00, z wyjątkiem środy ? o 17.00. W poniedziałek po wieczornej Mszy spotkanie Tercjarzy świętego Franciszka.
 3. W środę Msza św. szkolna z Drogą Krzyżową o 17.00. Po Mszy próba chóru.
 4. W piątek po Mszy porannej i wieczornej Droga Krzyżowa z zaleckami. Na wieczorną Mszę i Drogę Krzyżową zapraszamy szczególnie młodzież.
 5. W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca. Na poranną Mszę o 7.00 zapraszamy czcicieli Matki Bożej i wszystkie Marianki. Przed Mszą zaśpiewamy Godzinki. O 10.00 spotkanie kandydatów na ministrantów ? zapraszamy też wszystkich chłopców, którzy chcieliby zostać ministrantami.
 6. W przyszłą niedzielę i w Niedzielę Palmową będziemy mogli złożyć przed kościołem ofiary na kwiaty do Bożego Grobu.
 7. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do Hiszpanii 3-10.06.2017. Program dostępny jest w zakrystii, w gablotce i na stronie internetowej.

Nadal zachęcamy do podejmowania w naszych domach obrazu Matki Bożego  Miłosierdzia. Zapisy w zakrystii.

 1. Polecamy nowego ?Gościa Niedzielnego?.
 2. Serdecznie dziękujemy za udział w Czuwaniu Rodzin. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę i za złożone przed kościołem ofiary na paczki świąteczne dla osób chorych i w podeszłym wieku oraz za posprzątanie kościoła. W sobotę o 8.00 do sprzątania prosimy parafian z Czarnowąsów z ul.
 3. Wieczorny Różaniec: pon. ? Tercjarze Św. Franciszka; wt. ? Zwiastowania NMP /M. Niekrawiec/; śr. ? św. Anny /T. Matyszok/; czw. ? MB Matki Kościoła /B. Frasek/; pt. ? św. Antoniego (H. Firlus).
 4. Wszystkim członkom Bractwa Różańcowego dziękujemy za nieustanną modlitwę, dla dobra Kościoła, zwłaszcza naszej parafii. Zadbajmy o uzupełnienie brakujących osób. Na pewno takie się znajdą. Modlitwa różańcowa, którą codziennie wspólnie odmawiamy jest największym skarbem naszej wspólnoty. Na modlitwie bądźcie wytrwali!
 5. Spotkanie z rodzicami kandydatów do bierzmowania z kl. III odbędzie się w środę o g. 17.45.
 6. W sobotę w kościele seminaryjnym w Opolu, o 9.30 rozpocznie się wielkopostny dzień skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.Liturgia Święta w Parafii od 27.03.2017 do 02.04.2017 r.

Poniedziałek 27.03.

7.00 Za ++ rodziców Różę i Gerarda Wenzel, chrzestną Erikę Jahn, ++ z całego pokr.

18.00 Za wstaw. Matki Bożej i św. Jadwigi z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla cioci s. Boboli Woźnica z ok. 100 r. ur.

Wtorek 28.03.

7.00 Za ++ rodziców Annę i Józefa Boja, Wiktorię i Franciszka Kalina, brata Brunona, ++ z całego pokr. i za dusze czyśćcowe.

18.00 I. Za + żonę i matkę Eugenię Noworolską z ok. ur. II. Za + Wacława Buraczyńskiego w mc po śmierci.

Środa 29.03.

7.00 Za wstaw. Matki Bożej z podz. za łaski, o zdrowe i dary Ducha Świętego dla córki Zuzanny Rusek z ok. 12 r. ur. i o zdrowie i Boże błog. dla całej rodz.

17.00 /szkolna/ Do Miłosierdzia Bożego za + ojca Karola Sydło w 20 r. śm., matkę Marię oraz o zdrowie i opiekę Bożą. Droga Krzyżowa

Czwartek 30.03.  

7.00 Za + matkę Marię Grund w r. śm., ojca Jana i za dusze czyśćcowe.

18.00 Za + męża i ojca Joachima Niedworok z ok. ur., rodziców, teściów, szwagra i za dusze czyśćcowe.

Piątek 31.03. 

7.00 Za ++ rodziców Annę i Pawła Czech, Martę i Alojzego Knosalla, siostrę Edeltraudę, szwagra Jana i ++ z pokr. Czech, Knosalla, Kinder i Makiolczyk. Droga Krzyżowa.

18.00 /młodz./ Za wstaw. Matki Bożej NP z podz. za łaski, o zdrowie i dary Ducha Świętego dla syna Mateusza Wystub z ok. 15 r. ur., i w int. rodziny. Droga Krzyżowa.

Sobota 01.04.

7.00 Za + męża Roberta, córkę Krystynę, rodziców Anastazję i Wincentego Leja, Tomasza Słota, 2 żony, ++ Annę i Alfreda Słota i za dusze czyśćcowe.

18.00 /niedz./ Za ++ rodziców Rocha i Teresę Rypel ++ z pokr. obu stron i za dusze w czyśćcu cierpiące.

V Niedziela Wielkiego Postu 02.04.

7.00 Za ++ rodziców Franciszkę i Jana Klemens, teściów Marię i Andrzeja Weber, braci Jerzego i Józefa, siostrę Gertrudę Kurpiers i ++ z pokr. obu stron.

8.15 /niem./ Za ++ rodziców Buhl i Skrzipczyk, dziadków Launer i ++ z rodzeństwa.

9.00 /św. Anna/ Za + syna, brata i wnuka Radosława Gumul w 13 r. śm., ojca i teścia z rodz. Gumul i Krasnodębski oraz szwagra Andrzeja.

9.30 Do Miłosierdzia Bożego za ++ ojców Pawła Zdzuj i Józefa Ochota, ++ z obydwu rodzin i za dusze czyśćcowe.

11.00 Za ++ rodziców Agnieszkę i Henryka Kornek, ++ z pokr. Kornek i Woźnica i za dusze czyśćcowe.

15.00 Gorzkie Żale z Kazaniem pasyjnym

16.00 Za wstaw. Matki Bożej z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Joanny i Krystiana Bartyla z ok. 15 r. małżeństwa.
Modlitwa. Jezus – moje pragnienie

Pragnę! – to ostatnie Twoje słowo, Panie Jezu.

Jesteś spragniony mojej miłości.

Tylko moja miłość do Ciebie potrafi skutecznie

zaspokoić Twoje pragnienie miłości.

Pragnienie miłości. – Które jest większe? To we mnie,

albo to, które jest w Twoim zranionym Sercu.

Pan Jezus mówi: daj mi pić, daj mi się napić

twojej miłości. Dlaczego to jest takie trudne?

Dlaczego z takim trudem staram się zaspokoić

to największe pragnienie, pragnienie miłości Boga,

które jest w moim sercu? Amen.
Uderzysz w skałę, a wypłynie z niej woda

Często udajemy skałę; twardą, zimną, niedostępną. Jakiś taki wyraz twarzy, powaga, nieprzystępność. Wystarczy zwykła laska Mojżesza, a ze skały wypłynie woda. Laska, po czesku, znaczy miłość, po naszemu łaska czyli miłość. Miłość Boża potrafi zmiękczyć najtwardszą skałę. Pozory mylą. Czasami w takiej twardej skale skrywa się tyle miłości, ciepła, serdeczności, łagodności, że aż trudno sobie wyobrazić. Uderzysz w skałę, a wypłynie z niej woda – sam Bóg potrafi wydobyć ze skały takie pokłady dobroci, które przekraczają ludzką wyobraźnię. Pan Jezus uderza w człowieka – jak Mojżesz w skałę, laską, czyli swoją miłością. Nawet sobie nie uświadamiamy, jak wielkie pokłady dobra, miłości, piękna, serdeczności, w nas drzemią. Udajemy skały, i – na szczęście – nie czujemy się z tym dobrze. Z przebitego boku Pana Jezusa wypłynęła krew i woda, jak ze skały, którą dotknęła laska Mojżesza.  Już nikt nie zdoła zatrzymać strumienia Bożej miłości i miłosierdzia wypływającego z przebitego boku Pana Jezusa. To Bóg Ojciec tak dotknął swego Syna, że już nigdy nie przestanie z Niego wypływać zdrój żywej wody. Wody wiary i miłości Bożej, wody, która potrafi zaspokoić w człowieku pragnienie Boga. Są ludzie, dla których Bóg jest twardą, niedostępną skałą. My, ludzie, możemy przez dobre słowo, być laską, która otworzy szczeliny Bożej miłości w drugim człowieku.

[prob.]
Od 20 do 26 marca 2017 r.

Modlimy się, przez wstawiennictwo św. Józefa, za naszych ojców, mężów, młodzieńców i kapłanów.
Czas ucieka

Niedawno, będąc u rodziców, pojechałem z moją mamą na cmentarz odwiedzić groby. Muszę szczerze przyznać, że z każdym rokiem wydłuża się ścieżka prowadząca pomiędzy grobami. W pewnym momencie zaproponowałem, żebyśmy podeszli do grobu jednego z proboszczów Ujazdu. Wtedy moja mama powiedziała słowa, które zabrzmiały dosyć ciekawie i paradoksalnie: chodźmy już, nie ma czasu. Paradoks polega na tym, że byliśmy w miejscu, gdzie czas zmienia swój bieg, staje się czymś drugoplanowym, nawet dla żyjących.

Dlaczego zaczynam temat umierania, podczas, gdy przeżywamy Wielki Post? Mędrzec biblijny, Kohelet, mówił, że wszystko pod słońcem ma swój czas, jest czas rodzenia i umierania, czas radości i smutku. Wiek XXI w całym swoim przepychu technologicznym, rozwoju wiedzy i postępie jest wiekiem bez czasu. Nikt nie ma czasu. Nie potrafimy się zatrzymać, ciągle gdzieś biegniemy, ciągle coś robimy, mówimy. I nie mamy czasu na nic. A przynajmniej taka jest często wymówka.

Wielki Post jest tym okresem liturgicznym, kiedy powinniśmy się zatrzymać. Pomedytować stacje drogi krzyżowej. Nie zrobimy tego, jeśli tylko przebiegniemy koło nich. Nie zauważymy szczegółów, które kryją się za zasłoną tradycyjnych stacji. Kiedy przebiegniemy koło nich nie zobaczymy wystraszonej twarzy Szymona z Cyreny, który musi nieść krzyż z Jezusem, albo delikatnego, ledwo widocznego spod ogromu cierpienia uśmiechu św. Weroniki, zadowolonej z pomocy drugiemu.

Kiedy przebiegniemy koło Gorzkich Żali nie usłyszymy szczegółów z męki Chrystusa o których wiemy już nie z Pisma Świętego, a z Tradycji.

Czy potrafimy zatrzymać swój bieg i zobaczyć w stacji spotkania z Matką moje, twoje spotkanie. Z drugim człowiekiem. Tym, dla którego zazwyczaj nie mamy czasu, albo tak się wymawiamy. Zawsze znajdzie się ktoś, komu możemy poświęcić, ofiarować czas.

W całym swoim postępowaniu nie możemy zachowywać się tak, jakby czas nie istniał, albo raczej jakby nas nie dotyczył. Przestańmy sobie wmawiać, że nie mamy czasu. Albo może lepiej przestańmy słuchać tych wszystkich, którzy nam wmawiają, że nie mamy czasu, a zacznijmy wykorzystywać czas po Bożemu.

Ks. Michał
Niedziela III Wielkiego Postu

 1. Dzisiaj przeżywamy III Niedzielę Wielkiego Postu. Zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o 15.00.
 2. W poniedziałek przypada liturgiczny obchód Uroczystości Św. Józefa, Oblubieńca NMP. Msze sprawowane będą 8.00 i 17.00. W tym dniu odbędzie się również Czuwanie Rodzin. Rozpoczęcie Mszą świętą o 17.00, potem adoracja Pana Jezusa do 18.30, następnie różaniec zakończony Apelem Jasnogórskim. Modlić się będziemy za naszych ojców i małżonków. Zapraszamy do wspólnej modlitwy ludzi spragnionych Boga!
 3. W środę Msza św. szkolna z Drogą Krzyżową. Po Mszy próba chóru.
 4. W czwartek o 18.00 na plebani spotkanie Parafialnego Zespołu Caritas.
 5. W piątek po Mszy porannej i wieczornej Droga Krzyżowa z zaleckami. Na wieczorną Mszę i Drogę Krzyżową zapraszamy szczególnie młodzież.
 6. W sobotę przeżywać będziemy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to Dzień Świętości Życia. Msza św. poranna odprawiona zostanie o 8.00. przed Mszą zaśpiewamy Godzinki. O 9.30 spotkanie LSO, a o 10.00 Marianek.
 7. W przyszłą niedzielę członkowie Caritas będą przed kościołem zbierać ofiary na paczki świąteczne dla osób chorych i w podeszłym wieku.
 8. Sakrament chrztu przyjęły Sandra Kokot i Wiktoria Słota. Niech Bóg błogosławi ich rodzicom i chrzestnym.
 9. W zakrystii można nabyć świece na stół wielkanocny w cenie 7 i 10 zł.
 10. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do Hiszpanii w dn. 03-10.06.2017. Program dostępny jest w zakrystii, w gablotce i na stronie internetowej.
 11. Nadal zachęcamy do podejmowania w naszych domach obrazu Matki Bożego Miłosierdzia. Zapisy w zakrystii.
 12. Polecamy ?Gościa Niedzielnego? i ?Małego Gościa Niedzielnego?.
 13. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę na dalsze prace renowacyjne w naszym kościele i za złożone przed kościołem ofiary na remonty i konserwację diecezjalnych zabytków sakralnych, i za posprzątanie kościoła. Bardzo dziękujemy Panom, którzy gruntownie oczyścili prezbiterium z pajęczyn i kurzu. Przed świętami, jeszcze przed malowaniem, postaramy się w miarę oczyścić nawę środkową. P. Szmechcie dziękujemy za użyczenie specjalistycznego odkurzacza. W sobotę do sprzątania prosimy parafian z Czarnowąsów, z ul. Stepowej.
 14. Wieczorny Różaniec: pon. MB Fatimskiej /A. Gondro/; wt. MB Wspomożenia Wiernych /E. Wróbel/; śr. MB Dobrej Rady /D. Jaszczyk/; czw. św. o. Pio /K. Rippel/; pt św. M. Kolbe /J. Waldyra/.
 15. Zapisy do Klas I Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół w Opolu (Czarnowąsach), ul. Krzanowicka 1 odbędą się w sekretariacie szkoły w dniach od 20 marca do 28 kwietnia 2017 w godz. 8.00 ? 14.00. Reszta informacji w gablotkach. Polecamy Szkołę, która po prostu jest nasza!
 16. Młodzieży dziękujemy za przygotowanie piątkowej Drogi Krzyżowej, a wszystkim za piękny udział w tym nabożeństwie.