1

Wiele kalendarzy i jeden czas życia

kalendarzCo by było, gdyby czas naszego życia zależał od ilości posiadanych kalendarzy? Taka myśl pojawiła się w mojej głowie, gdy patrzę na kalendarze jakie w ostatnim czasie otrzymałem od różnych osób i instytucji. Chyba wszyscy to zauważamy, że ostatnie tygodnie kończącego się roku wiążą się z inwazją kalendarzy: nowy kalendarz liturgiczny, kalendarz misyjny, ścienny/wyrywany, dekanalny, z Gościa Niedzielnego, bankowy, szkolny, kulinarny, rolniczy, działkowy, biurowy, itd. Gdyby tak lata naszego życia zależały od ilości posiadanych kalendarzy. Rzeczywiście, kalendarzy jest wiele, wciąż się mnożą, a czas naszego życia jest jeden. Tak na dobrą sprawę każdemu z nas mógłby wystarczyć jeden zegarek/budzik, jakiś kalendarz, pokazujący niedziele i święta, Boże Narodzenie i Wielkanoc, dni wolne i dni pracy. Czas naszego życia nie zależy od ilości posiadanych kalendarzy, ale od tego, czym ten czas wypełnimy. Biblijny Kohelet ma swoją wizję czasu: Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem: Jest czas rodzenia i czas umierania, czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono, czas zabijania i czas leczenia, czas burzenia i czas budowania, czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów, czas rzucania kamieni i czas ich zbierania, czas pieszczot cielesnych i czas wstrzymywania się od nich, czas szukania i czas tracenia, czas zachowania i czas wyrzucania, czas rozdzierania i czas zszywania, czas milczenia i czas mówienia, czas miłowania i czas nienawiści, czas wojny i czas pokoju. A to wszystko musi się zmieścić w jednym, jedynym kalendarzu naszego życia. Każdy ma swój kalendarz, swój bardzo własny, niepowtarzalny, nie do podrobienia, od urodzin do śmierci. Jest w nim zapisana nasza grzeszność i świętość, nasze upadki i nasze nawrócenia, dni ciężkie i te miłe, do których chętnie wracamy. Jakże bogate jest nasze życie. Czyż nie do bojowania podobny byt człowieka? – pyta Hiob. Może i tak. Ale smutna to wizja życia. Bóg, powołując nas do życia, nie woła nas na wojnę. Owszem, na wojnę z naszymi słabościami, z grzechem, z wadami. Stwórca powołał nas do istnienia, do życia, byśmy tego życia nie zmarnowali. Każda chwila zapisana w kalendarzu naszego życia ma swoje znaczenie. Wszystko jedno, czy jest to chwila przyjemna, czy trudna. W biurze, czy w ogródku, w kościele, czy przy szpitalnym łóżku, na polu, czy w warsztacie pracy. Tam gdzie jesteśmy, tam też jest On, Bóg – nasz Stwórca i Zbawiciel – nasz Ojciec. Codziennie modlimy się: I zbaw nas ode złego. Nikt z nas nie jest w stanie zrobić takiego kalendarza, w którym można by przewidzieć czarne dziury grzechu, ludzkiej podłości, podstępu. I całe szczęście. Więc dziękujmy Panu Bogu za te kalendarze, jakie w tych dniach do nas docierają; biurowe, rolnicze, dekanalne… Reszta zależy od nas.

[prob.]
Oto nadchodzą dni…

adwentŚwięty o. Maksymilian Kolbe, gigant Boży, zakochany, jak nikt, w Maryi Niepokalanej, tak powiedział: Wszyscy szczęścia pragną, za nim gonią, ale niewielu je znajduje. Bo nie szukają tam, gdzie ono jest. Adwent to niezwykła gra w szukanego. To czas szukania Boga, który już został odnaleziony. Przecież każdy z nas, jako ochrzczony, już Boga odnalazł, albo może lepiej, przez Boga został odnaleziony, jako Jego umiłowane dziecko, jak Mojżesz w sitowiu rzeki. A Kościół wzywa nas nieustannie do tej najpiękniejszej gry, jaką jest gra w szukanego. Wzywa nas do szukania Boga, już kiedyś odkrytego, odnalezionego. Tylko filozofowie obnoszą się z dumą, tym, że szukają Boga. Teologowie, którymi my jesteśmy, ochrzczeni, obnosimy się na wszystkie strony znajomością Boga, który nieustannie nas szuka, po to, by ułatwić nam odnalezienie Jego Miłości, którą nas ukochał bezgranicznie. Czas Adwentu, to niesamowita okazja do szukania Boga, który ciągle nas odnajduje, jako swoje  umiłowane dzieci; w świecy wieńca adwentowego, w dobroci św. Mikołaja, pod choinką, wreszcie w sianku betlejemskiej stajenki. Adwent, to czas szukania Szczęścia tam, gdzie ono naprawdę jest. Niech te cudowne dni zaprowadzą nas tam, gdzie Bóg się rodzi, a moc truchleje. Gdzie Słowo Ciałem się staje, by zamieszkać między nami, jako Emmanuel, Bóg z nami, w Panu Jezusie.

[prob.]
Od 30 listopada do 6 grudnia 2015 r.

Prosimy Pana Boga o moc i wytrwałość w pokonywaniu różnych życiowych przeciwności.
I Niedziela Adwentu

 1. adwent1Dzisiaj przeżywamy I Niedzielę Adwentu. Zaczynamy nowy rok liturgiczny i przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia. Zapraszamy na Nieszpory o 15.00 w czasie których poświęcimy wieńce adwentowe i lampiony roratnie. Przy wejściu do kościoła możemy nabyć u Marianek stroiki adwentowe (ofiara dobrowolna) na cele Wspólnoty Mariańskiej. Ksiądz Biskup zaprasza dzisiaj o 15.30 młodzież do kościoła seminaryjnego w Opolu na Ekumeniczną Modlitwę Młodych.
 2. Od poniedziałku rozpoczynamy roraty dla dzieci i młodzieży, codziennie o 17.00, a w sobotę o 8.00. Zachęcamy również osoby dorosłe, zwłaszcza emerytów do uczestnictwa w porannych roratach: w poniedziałek, środę i piątek o 7.00. Niech czas adwentu pomoże nam wykorzenić przywiązanie do starych grzechów i ożywić wiarę. Dajmy dobry przykład dzieciom i młodzieży i nie zmarnujmy tego czasu.
 3. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi przed każdą Mszą świętą. Spowiedź dla dzieci w środę od 16.30, a dla młodzieży w piątek od 16.30. Odwiedziny chorych będą dopiero przed świętami, w piątek 18 grudnia. W piątek po Roratach próba chóru.
 4. W sobotę przed Roratami zaśpiewamy Godzinki ku czci NMP. O 11.00 spotkanie wszystkich Marianek /próba generalna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP/.
 5. W przyszłą niedzielę szafarze zaniosą Komunię świętą chorym od 9.30. Kolekta za tydzień będzie na WSD w Opolu. Od przyszłej niedzieli będzie możliwość nabywania opłatków przed kościołem.
 6. Zachęcamy do zapisywania się na planowaną w dniach 05-12.06.2016 pielgrzymkę na Maltę. Bliższe informacje na stronie internetowej i w gablocie.
 7. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę na potrzeby parafii, za złożone przed kościołem ofiary na paczki świąteczne oraz za posprzątanie naszego kościoła. W sobotę o 9.00 do sprzątania świątyni prosimy parafian z Wróblina z ul. Grodzkiej.
 8. Wieczorny różaniec: pon: bł. Czesława /P. Cebulla/, wt: św. Rocha /E. Matyszok/, śr: św. M. Kolbego /J. Waldyra/, czw: MB z Lourdes /H. Pawleta/, pt: MB Wspomożenia Wiernych /E. Wróbel/.
 9. Dzisiaj kolejny etap wyborów do PRD. Spośród kandydatów, których imiona i nazwiska widnieją na wywieszonych listach, wybieramy 1, 2 lub 3 osoby przez zrobienie znaku X w bliskości nazwiska. Punkt wyborczy znajduje się w salce Betania. Pobieramy tylko jedną, opieczętowaną kartę, na której dokonujemy wyboru kandydatów. W przyszłą niedzielę ogłosimy ostateczny wynik wyborów. Do grupy wybranych parafian ks. proboszcz dołączy wybranych przez siebie, godnych tej funkcji kandydatów. Zaprzysiężenie nowej PRD będzie miało miejsce w czasie Nieszporów, w niedzielę 13 grudnia br.Liturgia Święta w Parafii od 30.11.2015 do 06.12.2015 r.

swiety_andrzej_apostolPoniedziałek 30.11. – Św. Andrzeja Apostoła

7.00 Za wstaw. Matki Bożej o dary Ducha Świętego i Boże błog. dla wnuka Norberta Kowol w pomyślnym zdaniu egzaminu.

17.00 Za + żonę Stanisławę Borowską w 5 r. śm., i za ++ z rodziny.

Wtorek 01.12.

7.00 Za wstaw. Matki Bożej z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Ryszarda Balcer w dniu 70 rocznicy urodzin, oraz o opiekę Bożą dla całej rodziny.

17.00 Za + męża Ryszarda Kornek w 3 r. śm., syna Pawła, rodziców, teściów, ++ z pokr. obu stron i za dusze w czyśćcu cierpiące.

Środa 02.12.

7.00  Za + Apolonię Szmyrnik i jej rodziców.

17.00 Za + ojca Franciszka Waldyra, matkę Marię, teściów, szwagra Stanisława, ++ z pokr. i za dusze w czyśćcu cierpiące.

Czwartek 03.12. 

7.00 Za wstaw. Matki Bożej z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Krystyny Mróz w dniu 50 r. urodzin oraz o opiekę Bożą dla całej rodziny.

17.00 Za wstaw. Matki Bożej z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Katarzyny Radosz w dniu 95 r. urodzin oraz o opiekę Bożą dla całej rodziny.

Piątek 04.12.

7.00 I. Za żyjących i ++ parafian i czcicieli NSPJ oraz za ++ kapłanów, którzy pracowali w naszej parafii. II. Za + Otylię Knietsch w mc po śm.

17.00 Za + męża Franciszka Wróbel , rodziców Gertrudę i Pawła Labczyk, teściów Katarzynę i Ignacego Wróbel i ++ z pokr. obu stron.

Sobota 05.12.

8.00 I. Za + żonę Dorotę Moczko w r. śm., rodziców, córkę Barbarę Symalla, teściów, braci, Marię i Wilhelma Biskup i w int. rodziny. II. Za + Ludwika Mazur w mc po śm.

18.00 /niedz/ Za + matkę Agnieszkę Świentek w r. śm., ojca Józefa, ich rodziców oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

Niedziela II Adwentu 06.12.

7.00 Za + ojca Józefa Kondziela w r. śm., matkę Marię i za dusze w czyśćcu cierpiące

8.15 /niem./ Za + siostrę Annę Kansy w 2 r. śm., rodziców Bronisławę i Teodora Waleska i za ++ z rodziny Waleska, Palmer, Josek i Kansy.

9.00 /św. Anna/ Za + brata Lothara Bzdok w r. ur., rodziców Julię i Józefa, braci Ewalda i Wernera, bratowe Eleonorę i Erykę, za dusze czyśćcowe, oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

9.30 Za + męża Rudolfa Klemens, ojca Józefa Waldyra, ++ z pokr. i dusze czyśćcowe.

11.00 Za wstaw. Matki Bożej z podz. za łaski, o zdrowie i dary Ducha Świętego dla syna Miłosza Kubicz z okazji 10 r. urodzin i o Boże błogosławieństwo w rodzinie.

15.00 Nieszpory

16.00 Za ++ rodziców Helenę i Józefa Długosz, dziadków z obu stron, za + Marię Strzyżyńską oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie Długosz i Wypich.
Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

 1. Dzisiaj przeżywamy Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla WszechświataKról. Jest to ostatnia Niedziela roku kościelnego. Zapraszamy na Nieszpory o 15.00.
 2. W środę o 16.00 spotkanie Tercjarzy św. Franciszka. O 17.00 Msza szkolna a po Mszy spotkanie z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych.
 3. W czwartek o 18.00 spotkanie kandydatów do bierzmowania z klas III gimnazjum.
 4. W piątek o 18.00 Msza młodzieżowa. Po Mszy próba chóru.
 5. W sobotę o 9.30 spotkanie LSO.
 6. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Adwent. Podczas Nieszporów o 15.00 zostaną poświęcone wieńce adwentowe i lampiony roratnie.
 7. Zachęcamy do zapisywania się na planowaną w dniach 05 ? 12.06.2016 pielgrzymkę na Maltę. Bliższe informacje na stronie internetowej naszej parafii i w gablocie.
 8. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę na pokrycie kosztów renowacji ambony, za liczny udział w Czuwaniu Rodzin i za posprzątanie naszego kościoła. W sobotę o 8.00 do sprzątania naszej świątyni prosimy parafian z Borek, z ul. Jasnej: oraz z ul. Słowackiego. W przyszłą niedzielę członkowie Caritas przed kościołem będą zbierać ofiary na paczki świąteczne dla osób chorych i w podeszłym wieku.
 9. Polecamy Gościa Niedzielnego /dzisiaj z kalendarzem na przyszły rok/, i Małego Gościa Niedzielnego /z płytą z piosenkami roratnimi z ostatnich kilku lat/.
 10. W przyszłą sobotę o 9.30 spotkanie wszystkich Marianek. Chcemy przygotować stroiki adwentowe, które Marianki będą rozprowadzać przy wejściu do kościoła za dobrowolną ofiarę,na własne cele. Z góry dziękujemy.
 11. Wieczorny różaniec: pon: Zwiastowania NMP /M. Niekrawiec/, wt: św. Judy /E. Liguda/, śr: Tercjarze św. Franciszka, czw: bł. Marii Merkert /M. Baron/, pt: św. Antoniego /H. Firlus/.
 12. Do wieczności odszedł śp. Bogdan Juźwin ? l. 67. RIP
 13. Dzisiaj kolejny etap wyborów do Parafialnej Rady Duszpasterskiej. W gablotkach znajdziemy listy kandydatów wybranych przez parafian i zaakceptowanych przez ks. proboszcza. W przyszłą niedzielę każdy głosujący otrzyma jedną opieczętowaną kartę wyborczą, na której zaznaczy nazwisko tylko jednego kandydata. W ten sposób wyłonimy po dwóch członków Rady z każdej naszej wioski: Borki, Czarnowąsy, Krzanowice, Wróblin.Liturgia Święta w Parafii od 23.11.2015 do 29.11.2015 r.

Poniedziałek 23.11.

7.00  Za + ciocię Zofię, wujków Joachima i Alojzego, ++ z rodziny Michala.

17.00 Za + męża Waldemara Niekrawiec w r. śm., rodziców Paulinę i Alojzego Weber, brata Helmuta, teściów Annę i Franciszka Niekrawiec, szwagra Bernarda i za ++ z pokr.

sw_andrzej_dung-langWtorek 24.11. – Św. Andrzeja Dung-Lang, kapłana i towarzyszy.

7.00 Do Miłosierdzia Bożego za + matkę Martę Lakota, babcię, brata Arnolda i wujka w r. śm., za dusze czyśćcowe i o Boże błog. w rodzinie.

17.00 Za ++ rodziców Gertrudę i Józefa Lekner, Emmę i Ryszarda Nalewaja, ++ z rodziny Lekner, Ratuźny, Nalewaja i Gabrielczyk, za dusze czyśćcowe.

Środa 25.11.

7.00  Za + Alojzego Waleska w m. po śm.

17.00 /szkolna/ Za + męża Jerzego Pogrzeba, rodziców z obu stron, ++ z rodziny Pogrzeba, Szydło i Bieniek oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

Czwartek 26.11. 

7.00 Za ++ rodziców Cyris i Słowik, brata, 2 siostry, 3 szwagrów i ++ z pokr. Cyris i Słowik.

17.00 Za + męża Jana Marczak w 1 r. śm.

Piątek 27.11.

7.00 Za wstaw. Matki Bożej z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Lucyny i Jerzego Bulik z ok. 45 r. małżeństwa i urodzin Jubilata, o opiekę Bożą dla całej rodziny.

18.00 /młodz./ Za + żonę i matkę Franciszkę Mróz w r. śm., rodziców, teściów i za dusze w czyśćcu cierpiące.

Sobota 28.11.

7.00 Za + męża Norberta Zappe w 1 r. śm., rodziców, teściów, ++ z pokr. obu stron i za dusze w czyśćcu cierpiące.

15.00 Ślub rzymski: Tomasz Rzeźnik i Agnieszka Kuczera.

18.00 /niedz/ Za + męża i ojca Ludwika Bias w r. śm., rodziców z obu stron, szwagra Norberta, za dusze czyśćcowe, oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

Niedziela I Adwentu 29.11.

7.00 Za + żonę Marię Wieczorek w 1 r. śm.

8.15  /niem./ Za + Józefa Niedworok w r. śm., rodziców z obu stron, ++ z całego pokr. oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

9.00 /św. Anna/ Za poległego ojca Józefa Bzdok w r. ur., matkę Julię, braci Lothara, Ewalda i Wernera, bratowe Erykę i Eleonorę, za dusze czyśćcowe oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

9.30  Za + żonę Ingeborgę Müller, rodziców Józefa i Franciszkę Müller, teściów Wilhelma i Annę Skowronek, poległego brata Henryka, siostrę Jadwigę, 2 szwagrów i dusze w czyśćcu cierpiące.

11.00 Za ++ rodziców Jadwigę i Franciszka Pogrzeba i ++ z pokrewieństwa z obu stron.

15.00 Nieszpory

16.00 Do Aniołów Stróżów w int. rocznych dzieci: Pauliny Jankowskiej, Alicji Długosz, Juliana Gonera i Bartłomieja Klimek oraz w intencji rodziców i chrzestnych.
Ministrant? i co dalej?

Ministranci z CzarnowąsOstatnia niedziela roku liturgicznego to Uroczystość Chrystusa Króla. Określenie ?Król? może się wydawać nam nieco staromodne. Na świecie istnieje tylko państw, które są monarchiami. I od razu kształtuje się pytanie: jakim królem jest Jezus? Królowie zazwyczaj są władcami zazdrosnymi, trzymającymi się tronu. Zupełnie inaczej, niż Chrystus. Tronem Jego jest krzyż, pokora ? szatą. Żaden z ziemskich monarchów nie jest w stanie dać swoim poddanym tyle, ile Król Chrystus swoim wiernym. Bo który król może dać życie wieczne? Ale aby sprostać temu zadaniu, Jezus potrzebuje wiary. Bezwarunkowej, pełnej zaangażowania, a przede wszystkim wiary kochającej.

Na koniec roku zwykliśmy robić podsumowania: z tego, co nam się udało, ze zrealizowanych planów i z tych niezrealizowanych. Może warto podsumować swoje życie religijne, swoją wiarę z ostatniego roku liturgicznego: czy zacieśniłem swoją więź z Bogiem? Jeden z moich profesorów na studiach zwykł mawiać, że kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Czy przypadkiem nie cofnęliśmy się w relacji z Bogiem. A może rzeczywiście wykonałem mały krok ku zjednoczeni się z Królem królów? Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest też świętem patronalnym Liturgicznej Służby Ołtarza. Słowo ?ministrant? wywodzi się z łacińskiego ?ministrare? i znaczy dosłownie służyć, posługiwać, pomagać. Te określenia są jak najbardziej trafne, bo to właśnie ministranci są tymi, którzy służą Chrystusowi Królowi. To właśnie oni stoją najbliżej ołtarza, kapłana, aby swoim poświęceniem zjednywać sobie Królestwo Niebieskie. Ta posługa bywa niedoceniana. Zarówno przez wiernych, jak i samych ministrantów. A to przecież wielki zaszczyt służyć Królowi. Posługa ministranta czy lektora wiąże się też z wyrzeczeniami. Chyba jednym z największych jest pobudka rano i przyjście na służbę. Ministrant jest ministrantem zawsze, bez względu na to, czy jest przy ołtarzu, w szkole czy w jakimkolwiek innym miejscu. Dlatego też postawa ministranta powinna być nienaganna. I oczywiście ministrant, podobnie jak kapłan, potrzebuje modlitwy. O to, aby swoją posługę sprawował godnie, z poświęceniem, z pobożnością. W obrzędach przyjęcia kandydatów do grona ministrantów pojawia się sformułowanie, że bycie ministrantem to powołanie. Warto też zwrócić uwagę, że to właśnie ministranci najczęściej (choć nie zawsze) są tymi, którzy idą dalej za głosem Bożym i zostają kapłanami. Tym bardziej też jest im potrzebna nasza modlitwa.

Niech Chrystus Król zjednoczy nas wszystkich pod sztandarem Swojego zwycięstwa nad śmiercią i niech nas wspiera we wspólnym dążeniu do doskonałości.

Ks. Michał
Królestwo moje nie jest z tego świata

Alberegno_Jacobello._Crucifixion._1375-1397._Christies_2007To jedno z najtrudniejszych wyznań Pana Jezusa, że Jego Królestwo nie jest z tego świata. To skąd ono jest? I jaka rola Chrystusa, tu,  w tym świecie, w którym żyjemy. Owszem, można powiedzieć: żadna. Ludzie Go wykopali z tego świata; przybili do krzyża, a przedtem strasznie sponiewierali, jak pospolitego bandytę, opluli, donosili na Niego, ubiczowali, mówili wszystko co złe, o Nim. Więc o co tu chodzi, jak to wszystko wytłumaczyć, by nie zwątpić? Właśnie o to chodzi! Nigdy byśmy nie zrozumieli tej prawdy, że Królestwo Pana Jezusa nie jest z tego świata, gdyby najpierw On sam nie pojawił się na tym świecie, jako Syn Boży i jako Syn Człowieczy, tzn. jako jeden z nas – człowiek. Wydawałoby się, że to jest totalna klęska bóstwa i człowieczeństwa Chrystusa, tu na tym świecie. A jednak, gdyby Pan Jezus nie przeszedł przez ten świat, właśnie jako Bóg prawdziwy i człowiek prawdziwy, nigdy byśmy nie poznali tak przerażająco bliskiej bliskości Boga. Pan Jezus stał się dla nas aż tak bliski, tu na tej ziemi, byśmy w Nim mogli rozpoznawać swój własny los; doświadczony we wszystkim, na nasze podobieństwo, z wyjątkiem grzechu. Chryste, Królu mój, nie wiem, co by ze mną było, gdybym Ciebie nigdy nie poznał. Wiem, że tylko Ty możesz mnie poprowadzić do skutecznej walki ze złem. Przyjdź królestwo Twoje.

[prob.]
Od 23 listopada do 29 listopada 2015 r.

Modlitwa dziękczynienia za otrzymane od Pana Boga dary w kończącym się roku liturgicznym.