Bractwo Różańcowe ? 31.01 ? 06.01.2011 r.

Modlimy się w intencji osób konsekrowanych Bogu.




Pokolędowe refleksje – cz. 1

Zakończyliśmy w naszej parafii kolędę czyli wizytę duszpasterską. W najbliższych wydaniach Listu do Parafian spróbuję się podzielić refleksjami na ten temat. Niech one zastąpią jednorazowe wystąpienie kapłana, które zwykle ma miejsce podczas niedzielnych Mszy świętych. Do naszych spostrzeżeń kolędowych na pewno będziemy wracali jeszcze niejeden raz, w różnych okolicznościach, tymczasem tu, w naszym Liście, może bardziej wnikliwie i spokojnie postaramy się dotknąć przynajmniej niektórych spraw z tym związanych. Na samym początku powiedzmy jedną rzecz: przez cały rok parafianie przychodzą do kościoła, przede wszystkim w niedziele i święta, niektórzy również w dni powszednie. W pewnym sensie ?przychodzą do księdza?, który bądź to sprawuje Eucharystię, głosi słowo Boże, czasami spotykają się z kapłanem w kancelarii parafialnej. Zdarza się, że ?się mijają?: w sklepie, na drodze, w szkole, czasami w najmniej spodziewanym miejscu, podczas górskiej wędrówki, w urzędzie czy u lekarza. Kolęda to coś innego. Bo to kapłan przychodzi osobiście, z ministrantami, na zaproszenie, gospodarz wychodzi mu naprzeciw. Spotkanie kolędowe jest czymś więcej niż tylko międzyludzkim spotkaniem, jest rodzajem domowej liturgii, w której kapłan wzywa Bożej pomocy, przyzywa mocy Ducha Świętego, aby uświęcił to miejsce, w którym jakby ?na gorąco? rozgrywa się życie konkretnych osób: rodziny, małżonków, ich dzieci, obecnych tam dziadków, czy osób chorych. Kolęda jest modlitwą jakby w samym środku życia, gdzie mama i tata modlą się ze swoimi dziećmi w swoim własnym domu. A czasami jest to modlitwa obecnych z nieobecnymi, bo tata już pojechał do pracy i mama została znowu sama z dziećmi i robi ?za mamę i tatę? jednocześnie, już któryś z kolei rok. Albo ?syn jeszcze nie wrócił ze szkoły?, a może nie chciał wrócić. Albo małżonka jest sama, z dziećmi, bo mąż i ich ojciec odszedł, i już chyba nie wróci. Albo niby wszyscy są, ale ktoś się na czas kolędy schował, niekoniecznie do szafy, bo nie chciał w tym wszystkim uczestniczyć. Przyjąć księdza po kolędzie czy nie? Jeżeli wizyta duszpasterska wynika z misji apostolskiej, jaką podejmują kapłani, to odpowiedź na to pytanie ma ważne konsekwencje dla naszej wiary.  Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje – mówi Pan Jezus. Przyjęcie kapłana po kolędzie to przecież rodzaj publicznego wyznania wiary i okazania swej jedności ze wspólnotą Kościoła. Czy zatem zamknięcie księdzu drzwi nie jest jakimś aktem zaparcia się wiary? To pytanie pozostawiam bez jednoznacznej odpowiedzi. I też buntuję się, może nawet jeszcze bardziej, gdy ktoś przyjmując po kolędzie księdza, czyni z tego wyłączny ?akt wyznania wiary?. A potem, jak do czegoś sakramentalnego się odwołuje: bo ?kolęda u nas była? choć przez cały rok nie był ani jeden raz w kościele na Mszy św. /cdn./




Poznaj samego siebie

Już starożytny filozof Sokrates nawoływał do poznania samego siebie. Odwoływał się do starej maksymy wyrytej nad drzwiami wyroczni w Delfach: Poznaj samego siebie. Czasami tak mało wiemy o sobie samych. Wiemy o wiele więcej o sąsiadach, znajomych, politykach z telewizji, o gwiazdach filmowych. A to takie ważne, poznać siebie; znać swoje wady, słabości, ale i swoje zalety. Poznać całą wartość swojej osoby i własnego życia. Tak wielu ludzi odbiera sobie życie, bo nie poznali do końca cudownej jego wartości i piękna. Być może nie umieli unieść prawdy o swoich słabościach i porażkach. Nie udało im się dotrzeć do całej prawdy o życiu. Dzisiaj sam św. Paweł zachęca nas do poznania siebie, kiedy mówi: Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu. Mówi przy tym o Bogu, który nas wybrał. Bo człowiek może poznać całą prawdę o sobie tylko w świetle Bożej miłości. Bóg zna nas lepiej od nas samych. On ma więcej zrozumienia i miłosierdzia  dla naszych słabości, niż my sami dla siebie. Pokora to cnota prawdy o nas samych; o słabości i ograniczeniach naszej natury, zwłaszcza względem Bożej nieskończoności, ale też o naszej wielkiej godności i wartości w oczach naszego Stwórcy i Odkupiciela, który nas powołał do istnienia, ale i do życia dzieci Bożych.  Najlepiej rozumieli to święci.




Niedziela IV Zwykła

1. Dzisiaj IV Niedziela Zwykła. Nieszpory o g. 15.00.

2. W środę obchodzić będziemy Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane też Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Msze św. o g. 8.00, 9.30, 17.00 i 18.30. Podczas wszystkich Mszy św. błogosławić będziemy gromnice, których światło ma nas strzec od wszelkich niebezpieczeństw. W tym dniu przypada również Dzień Życia Konsekrowanego. Kolekta przeznaczona będzie na rzecz klasztorów klauzurowych (zwłaszcza Karmel w Krakowie).

3. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi św. przed każdą Msza św. W piątek od g. 8.00 odwiedziny chorych.

4. W czwartek po Mszach św. błogosławieństwo gardła ku czci św. Błażeja. Na Mszę św. o g. 17.00 zapraszamy dzieci, które przygotowują się do I Komunii św. i ich rodziców.

5. W piątek o g. 17.00 zapraszamy na Mszę św. młodzież i kandydatów przygotowujących się do bierzmowania. Od godziny 16.30 okazja do spowiedzi św. Po Mszy próba chóru a w salce Betania spotkanie Zespołu Caritas.

6. W sobotę podczas Mszy św. o g. 7.00 błogosławieństwo chleba i wody ku czci św. Agaty. Po Mszy św. spotkanie Tercjarzy św. Franciszka.

7. Zachęcamy do zapisywania się w zakrystii na pielgrzymkę śladami wielkich świętych włoskich w terminie od 4 do 12 czerwca br.

8. W zakrystii można nabyć Pismo Święte i modlitewnik Droga do nieba.

9. Do wieczności odszedł śp. Franciszek Wróbel ? l. 73. Wieczny odpoczynek…

10. W przyszłą niedzielę kolekta na potrzeby WSD i Kurii w Opolu.

11. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę na potrzeby naszej parafii i za składane ofiary kolędowe. Rodzinom z Borek dziękujemy za posprzątanie kościoła. W sobotę o g. 9.00 do sprzątania prosimy rodziny z Czarnowąs z ul. Jagiełły.

12. Plan modlitwy różańcowej przed wieczornymi Mszami św. wg Róż:

  • Pon. ? św. Anny (T. Matyszok)
  • Wt.- św. Elżbiety (O. Knietsch)
  • Śr. (17.00) ? św. M. Kolbe (J. Waldyra)
  • Czw. ? MB Dobrej Rady (D. Jaszczyk)
  • Pt. ? św. Kamila (E. Zdzuj)



Liturgia Święta w Parafii od 31.01 ? 06.02.2011 r.

Poniedziałek ? 31.01.2011              św. Jana Bosko

7.00 – Za + Janusza Grzebielec (od wujka Krzysztofa z rodziną).

17.00 – Do Bożej Op. i Matki Najśw. z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błogosław. dla synowej Moniki w dniu 30 r. urodzin i o opiekę Bożą w rodzinie.

Wtorek ? 01.02.2011

7.00 – Za + Mikołaja Mros (miesiąc po śmierci) i za + żonę Marię.

17.00 – Do Bożej Op. z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błogosław. dla córki Dominiki Kobienia w dniu 18 r. urodzin i o opiekę Bożą w rodzinie.

Środa ? 02.02.2011                          Ofiarowanie Pańskie

8.00 – Za + matkę Annę w 60 r. śm., ojca Bolesława, teściów Marię i Floriana, szwagra Reinholda i ++ z pokrew. Szmurło i Kesler.

9.30 – Za ++ rodziców Zowada i Balcer, brata, siostrę, szwagierkę, szwagra, ++ z pokrew. Balcer, Zowada, Knosalla, o zdrowie i Boże błogosław. w rodzinie.

17.00 – Do Bożej Op. i Matki Najśw. z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błogosław. dla córki Jessici Stellmach z ok. 10 r. ur., za + dziadka Józefa i babcię Brygidę.

18.30 – Za + syna Roberta Mainka z ok. ur., za żyjących i ++ z całego pokrew.

I Czwartek miesiąca ? 03.02.2011  św. Błażeja

7.00 – Za ++ kapłanów: ks. Henryka Mainka, ks. Jana Kołodennego, ks. Jana Rygol, ks. Jana Sytego, ks. Stanisława Prochackiego i ks. Lucjana Mainka.

17.00 – Za + żonę Dorotę Moczko z ok. ur., ++ rodziców Annę i Karola Moczko, teściów Marię i Augustyna Hirsch, braci i za dusze w czyśćcu cierpiące.

I Piątek miesiąca ? 04.02.2011

7.00 – W int. żyjących i ++ Parafian oraz czcicieli NSPJ i za ++ kapłanów, którzy pracowali w naszej parafii.

17.00 /młodzież/ Do Bożej Op. i Matki Najśw. z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla męża Pawła z ok. urodzin, w int. Rodziny i za ++ rodziców z obu stron.

I Sobota miesiąca ? 05.02.2011      św. Agaty

7.00 – Za + matkę Agatę Lazinka w dniu ur., ojca Daniela, braci, siostry, córkę Ingeborgę i za dusze w czyśćcu cierpiące.

18.00 /niedz./ Do Bożej Op. i Matki Najśw. z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błogosław. dla Dariusza Góra z ok. 30 r. urodzin i o opiekę Bożą w rodzinie.

V Niedziela  Zwykła – 06.02.2011

7.00 – Za ++ Cecylię i Gintra Gryl, ich rodziców, rodzeństwo i za dusze opuszczone.

8.15 /niem./ Za + Ryszarda i Zofię Krawczyk ich córkę Brygidę i za ++ z pokrew.

9.00 /św. Anna/ – Za + Rudolfa Mally i za żyjących i ++ z pokrewieństwa.

9.30 – Za + Edwarda Piaskowskiego w 2 r. śm., ++ z pokrew. Piaskowski i Soisz i za dusze w czyśćcu cierpiące.

11.00 – Za ++ rodziców Maksymiliana i Agnieszkę Moczko, Józefa i Wiktorię Wróbel, brata Alojzego, siostrę Annę, ++ Tomasza i Gertrudę Długosz, wujka Jerzego, ++ z pokrewieństwa obu stron i za + Luzie Schwientek.

15.00 – Nieszpory

16.00 – Do Bożej Op. i Matki Najśw. z podz. za otrzymane łaski, z prośbą o zdrowie i Boże błogosław. dla męża i ojca Andrzeja Wilk z okazji 50 rocznicy urodzin i dla matki Jadwigi w 80 rocznicę urodzin oraz o opiekę Bożą dla całej rodziny.




Śladami Wielkich Włoskich Świętych – zaproszenie na pielgrzymkę

ŚLADAMI WIELKICH WŁOSKICH ŚWIĘTYCH – 04.06-12.06.2011

Dzień I: Wyjazd z Polski. Przejazd przez Czechy i Austrię do Włoch. Przyjazd do Rimini. Zakwaterowanie w hotelu.

Dzień II: Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Asyżu zwiedzanie miasta św. Franciszka i Św. Klary: Bazylika MB Anielskiej /Porcjunkula/, ogród różany w SM Degli Agnelli, Bazylika Św. Franciszka i św. Klary. Zakwaterowanie w hotelu.

Dzień III: Przejazd do Cascia i Roccaporena. Zwiedzanie sanktuarium związanego z postacią św. Rity, patronki rodzin i spraw beznadziejnych. Przejazd do Nursji – miasteczka, w którym urodził się św. Benedykt (patron Europy) i jego siostra św. Scholastyka.

Dzień IV: Przejazd do Manopello. Zwiedzanie sanktuarium Volto Santo (Boskiego Oblicza). Przejazd do S. Giovanni Rotondo. Zakwaterowanie w hotelu. Spacer po sanktuarium św. Ojca Pio.

Dzień V: Zwiedzanie sanktuarium Ojca Pio. Całodzienny pobyt w San Giovanni Rotondo.

Dzień VI: Przejazd do Subiaco. Dwa klasztory: Św. Benedykta i jego siostry św. Scholastyki. Historia przebogata, sięgająca czasów Nerona (ruiny domu). Wewnątrz opactwa kościółki i kapliczki na różnych poziomach.

Dzień VII: Przejazd do Watykanu. Plac i Bazylika św. Piotra. Nawiedzenie grobu św. Piotra i bł. Jana Pawła II. Następnie zwiedzanie Rzymu: Plac Navona, Fontanna di Trevi, Plac Hiszpański, Plac Wenecki, Kapitol, Forum Romanum, Coloseum.

Dzień VIII: Przejazd do Wenecji. Podróż łodzią turystyczną do Placu Św. Marka. Spacer wśród pereł architektury weneckiej: Most Westchnień, Pałac Dożów, Bazylika Św. Marka, Kościół św. Jana i Pawła, Kościół San Salvatore z dwoma dziełami Tycjana i Most Rialto. Rejs powrotny łodzią. Powrót do Polski.

Dzień IX: Przyjazd do Polski. Zakończenie pielgrzymki.

Świadczenia: Zakwaterowanie: 7 noclegów w pokojach 2-3 osobowych (1 nocleg okolice Riminii, 2 noclegi okolice Asyżu, 2 noclegi w San Giovanni Rotondo, 2 noclegi w Fiuggi)

Wyżywienie: 7 śniadań i 7 obiadokolacji. Pilot – przewodnik

Autokar (klimatyzacja, barek, WC, video) – Ubezpieczenie: NW (7.000 zł), KL (10.000 Euro), bagażu (800 zł)

Cena: 1.530 zł. Codziennie śniadanie i obiadokolacja.

Zapisy w zakrystii. Kontakt 77 469 1084 – 21. Serdecznie zapraszamy.




Bractwo Różańcowe ? 24.01 ? 30.01.2011 r.

Modlimy się w intencji rodzin które przeżywają różne trudności życiowe.




Niedziela III Zwykła

1. Dzisiaj III Niedziela Zwykła. Nieszpory o g. 15.00. Msze św. codziennie rano i wieczorem, w środę Msza św. szkolna o g. 17.00.

2. W tym tygodniu rozpoczynają się spotkania kandydatów do bierzmowania w poniedziałek, środę i czwartek po Mszy św. wieczornej.

3. We wtorek przypada Święto Nawrócenia św. Pawła Ap. i zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W piątek po Mszy św. wieczornej próba chóru.

4. Zap. przedśl. (II): Piotr Leja z Czarnowąs i Agnieszka Kaleta z Kędzierzyna K.

5. Do wieczności odeszli: śp. Jerzy Kałuża ? l. 79, Janusz Grzebielec ? l. 49 i Alfred Rudziński, l. 78. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

6. Wczoraj zakończyliśmy odwiedziny duszpasterskie w naszej parafii. Cieszymy się, że mogliśmy pobłogosławić Wasze domy, wspólnie się pomodlić i porozmawiać, również z osobami chorymi. Dziękujemy za serdeczne przyjęcie, za poczęstunek, a także za złożone ministrantom do puszek ofiary na misje. Niech błogosławieństwo kolędowe kapłana wyda dobre owoce w życiu naszych rodzin.

7. Zachęcamy do zapisywania się w zakrystii na pielgrzymkę. Szczegółowe informacje na ostatniej stronie Listu i u ks. Proboszcza.

8. W tym tygodniu rozpoczęły się prace renowacyjne w naszym kościele parafialnym. Zaczynamy od ołtarza głównego i prezbiterium. Na razie zabrano do pracowni konserwatorskich obraz z ołtarza i niektóre elementy.. Reszta będzie wykonywana na miejscu. Konserwatorzy orzekli, że jeszcze nie widzieli tak zniszczonego obrazu. Liczymy na to, że uda nam się to rozpoczęte dzieło doprowadzić do końca, z powodzeniem. 

9. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę na potrzeby naszej parafii, za składane ofiary kolędowe. Ubezpieczyliśmy wszystkie obiekty kościelne na sumę prawie 3,5 tyś zł.    Koszt ogrzewania za grudzień wyniósł prawie 4 tyś. zł. Dziękujemy rodzinom z Wróblina  za posprzątanie kościoła. W sobotę o g. 9.00 do sprzątania prosimy rodziny z Borek z ul. Szkolnej.

10. Plan modlitwy różańcowej przed wieczornymi Mszami św. wg Róż:

  • Pon. ? św. Norberta (H. Galus)
  • Wt.- Płomienia Miłości Niepokalanego Serca Maryi (R. Baron)
  • Śr. ? św. Józefa (M. Gallus)
  • Czw. ? bł. Marii Merkert (M. Baron)
  • Pt. ? św. Barbary (M. Panusch)

11. W tym tygodniu zawitają jeszcze do naszych domów kolędnicy misyjni z panią katechetką i panią nauczycielką. Proszę ich serdecznie przyjąć.




Liturgia Święta w Parafii od 24.01 ? 30.01.2011 r.

Poniedziałek ? 24.01.2011              św. Franciszka Salezego

7.00 – Za + Marię Kornek, 3 szwagierki, 2 szwagrów, za + Stefana Czech, 2 braci, rodziców z trzech stron i za ++ z pokrew.

17.00 – Za + Stefana Krukowskiego (miesiąc po śmierci).

Wtorek ? 25.01.2011                Nawrócenie św. Pawła Apostoła

7.00 – Do Miłosierdzia Bożego za + matkę Martę Dyga z ok. ur., poległego ojca Tomasza, + męża Gintra Szendzielorz, 4 szwagrów oraz  w int. rodziny.

17.00 – Za + ojca Pawła Gajda w r. śm., matkę Marię, dziadków i ++ z pokrew.

Środa ? 26.01.2011          św. Tymoteusza i Tytusa

7.00 – Za + Hildegardę Pogrzeba (miesiąc po śmierci).

17.00 /szkolna/ Za + syna Ryszarda Firlejczyk, rodziców, teściów i za ++ z pokrew. obu stron.

Czwartek ? 27.01.2011    bł. Jerzego Matulewicza

7.00 – Za + matkę Florentynę Gonsior w r. śm., ojca Tomasza, brata Manfreda, + Monikę Nels, jej męża i ++ z pokrew.

17.00 – Za + ojca Karola Kulik, matkę Paulinę, teściów Józefa i Marię Kondziela i za ++ z całego pokrew.

Piątek ? 28.01.2011         św. Tomasza z Akwinu

7.00 – Za ++ Pawła i Paulinę Długosz, ich rodziców, synów Pawła i Jerzego, zięcia Arnolda i za dusze w czyśćcu cierpiące.

17.00 – Za + Jerzego Kałuża (od Bractwa Różańcowego).

Sobota ? 29.01.2011

7.00 – Za + męża Karola Czernia, rodziców Marię i Jana Tkocz, teściów Paulinę i Józefa Czernia, brata Alfreda, bratową, dwóch szwagrów, szwagierkę oraz o zdrowie i opiekę Bożą w rodzinie.

18.00 /niedz./ Do Bożej Op. i Ducha Świętego z podz. za łaski dla męża i ojca Erwina z ok. 50 r. ur., o zdrowie i Boże błogosław. w rodzinie Słowik i Smolin.

IV Niedziela  Zwykła – 30.01.2011

7.00 – Za ++ rodziców Pawła i Paulinę Lazik, rodzeństwo, teściów Pawła i Annę, ++ z pokrew. obu stron oraz o zdrowie i Boże błogosław. w rodzinie.

8.15 /niem./ Za + ojca Roberta Slotta w r. śm., teściową Bertę Kokot w r. śm., teścia Alojzego, siostrę Krystynę i szwagra Norberta.

9.00 /św. Anna/ Za + ojca Franciszka Waldyra w r. śm., matkę Marię, teściów Chmiel i za ++ dziadków z obu stron.

9.30 – Za + matkę Marię Niedworok w r. śm., jej męża Józefa, syna Gintra, ich rodziców, ich ++ rodziców Marię i Stanisława Lazik i za dusze w czyśćcu cierpiące.

11.00 – Za + męża i ojca Jana Lisowskiego w 22 r. śm., rodziców, teściów, 2 braci, bratową, za żyjących i ++ z rodziny Lisowski, Lysik, Wróbel i Libor oraz o zdrowie i Boże błogosławieństwo w rodzinie.

15.00 – Nieszpory

16.00 – Do Aniołów Stróżów w int. rocznych dzieci: Dominika Dynkiewicz, Dominiki Mosz, Amelii Kiełtyk i Amelii Długosz oraz w int. rodziców i chrzestnych.




Ja jestem Chrystusa

Ktoś by mógł pomyśleć, że podziały i spory wśród wyznawców Chrystusa to sprawa ostatnich stuleci. Bynajmniej, widzimy to już u samych początków chrześcijaństwa. To prawda, Paweł był dość wrażliwy na punkcie swojej własnej osoby i musiało go po ludzku irytować, gdy słyszał, że są sympatycy jakiegoś Apollosa, Kefasa. Ale byli i tacy, co polubili samego Pawła. Wrażliwość na punkcie własnej osoby była jednak u Pawła niczym w porównaniu z jego wrażliwością na Chrystusa. Zresztą sam to potwierdza, gdy mówi: Dla mnie żyć, to Chrystus. Paweł oszalał dla Chrystusa, gdy Ten objawił mu się w drodze do Damaszku. Paweł wiedział, kim jest on sam, kim są ludzie, którzy go otaczają, i kim jest Jezus Chrystus. Trzeba bardzo uważać i dzisiaj. Odważna umiejętność odróżnienia Pana Jezusa od duchowych idoli różnego typu, od żyjących wyłącznie słodkimi wspomnieniami facetów, wciąż zakochanych w oddanych Kościołowi chłopcach, to sprawa podstawowa dla wiary i umiłowania Kościoła. Benedykt XVI bezlitośnie rozprawiający się z konsekrowanymi  pedofilami, to żywy znak dla całego świata, który bardzo pragnie wiedzieć kto jest kto, czyli kto należy do Chrystusa, a kto tylko udaje. To taki inny wymiar ekumenii, wewnątrzkościelny. Lepiej należeć do Chrystusa, niż do kogokolwiek innego.