1

Nasza parafia w fotografii

Kościół pw. św. Anny w Czarnowąsach w letnim słońcu

Zachęcamy do nadsyłania zdjęć kościołów, klasztoru i innych obiektów sakralnych podlegających Parafii pw. Bożego Ciała i św. Norberta w Czarnowąsach na adres e-mail administratora strony. Najciekawsze z nich będą publikowane na stronie parafii. Kolejne zdjęcie kościoła św. Anny w Czarnowąsach wykonał ks. Piotr Pierończyk.
Sylwetka naszego nowego Księdza Biskupa Ordynariusza

Ks. Andrzej Czaja, kapłan diecezji opolskiej, dr hab. teologii dogmatycznej, profesor KUL; ur. 12 grudnia 1963 r. w Oleśnie na Śląsku Opolskim, syn Bernarda i Heleny zd. Respondek; dwadzieścia lat zaangażowany w środowisku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W rodzinnej wiosce Wysoka k. Olesna przyjął chrzest, I-szą Komunię św. i sakrament bierzmowania. Tu uczęszczał do szkoły podstawowej, a następnie do liceum ogólnokształcącego w Oleśnie. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w latach 1982-1988 w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. 25 października 1987 r. z rąk biskupa Gerarda Kusza przyjął w Nysie święcenia diakonatu. Święcenia prezbiteratu przyjął w Kluczborku 11 czerwca 1988 r. z rąk biskupa Jana Bagińskiego. Po święceniach pracował przez rok jako wikary w parafii św. Józefa w Zabrzu, a następnie został wysłany na studia specjalistyczne na KUL (1989. W latach 1996-1998 przebywał na stypendium w Niemczech, w Ekumenicznym Instytucie Johanna Adama Möhlera w Paderborn. Tu przygotował późniejszą rozprawę na podstawie której w 2003 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii dogmatycznej. W diecezji ceniony jako wykładowca, rekolekcjonista i kaznodzieja odpustowy; wygłosił ponad 60 rekolekcji (w tym misje ewangelizacyjne z grupą studentów), głównie w diecezji opolskiej (nade wszystko w małych wiejskich parafiach, a także w opolskiej katedrze, w Raciborzu, Oleśnie, Głuchołazach, Zawadzkim, Krapkowicach i Otmęcie), w diecezji gliwickiej (m.in. w Gliwicach, Zabrzu, Bytomiu), ale także w archidiecezji lubelskiej (Lublin) i częstochowskiej (Wieluń) oraz w diecezji toruńskiej i siedleckiej. Rekolekcje głosił również w seminariach duchownych (Toruń, Gniezno). W czasie Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych zaangażowany w posługę duszpasterską w rodzinnej parafii. Każdego roku, podczas wakacji, można go było spotkać na Górze św. Anny, jako uczestnika obchodów kalwaryjskich (rok temu głosił kazanie przy jednej stacji). Możemy więc powiedzieć, że Ksiądz Arcybiskup Alfons Nossol, który tak wiele lat służył naszej diecezji, ma godnego następcę, zresztą swojego ucznia, pod każdym względem. Ksiądz Biskup Ordynariusz Andrzej Czaja jest uznanym teologiem, ale jednocześnie są mu bardzo bliskie sprawy duszpasterskie, o czym świadczy jego dotychczasowe zaangażowanie, m.in. jako wziętego rekolekcjonisty. Poza tym jest naprawdę jednym z nas, jako syn tej ziemi i jako miłośnik Kościoła świętego. Bogu niech będą wielkie dzięki! To dla nas wielka łaska Roku Kapłańskiego.
Wszelkie dobro od Ojca pochodzi

Bóg sam jest źródłem wszelkiego dobra. Wszelkie dobro stworzone wyszło z ręki Boga -Stwórcy i Ojca. Wszystko, co Bóg stworzył było dobre, a człowiek, którego Bóg stworzył był bardzo dobry. Nawet jeśli dostrzegamy wokół siebie, a często i w sobie samych różne rodzaje zła, to i tak to nie przekreśla prawdy o dobroci stworzenia. Przekonuje nas o tym Pan Jezus, który swoim miłosierdziem naprawia różne obszary, na których panoszy się zło i grzech. W tym objawiła się największa miłość Pana Boga ku nam, że On nas pierwszy umiłował, gdy byliśmy jeszcze Jego nieprzyjaciółmi. Bóg nie ustaje w dziele powiększania dobra szczególni wtedy, gdy dostrzega w człowieku otwarte serce. Pan Jezus mówi: Beze Mnie nic uczynić nie możecie. Nic! A jednak Bóg chętnie posługuje się nami, tzn. naszymi rękami, ustami, naszą wrażliwością, naszym umysłem, by pomnażać dobro w nas samych, w naszych rodzinach, w społeczności, do której należymy i którą wspólnie tworzymy. Źródło mocy i dobroci Bożej jest w Sercu Pana Jezusa, ale również w sercu każdego człowieka, otwartego na działanie łaski Bożej. Naszymi oczami patrzymy na piękne, błękitne jezioro, które swój początek ma w źródle. I tak też wszelkie dobro i piękno ma swoje źródło w Bogu, który jest Bogiem ukrytym.
Bractwo Różańcowe ? 31.08 ? 06.09.2009 r.

Modlimy się o Dary Ducha Świętego dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców w nowym roku szkolnym.
Niedziela XXII Zwykła

 1. Dzisiaj XXII Niedziela Zwykła. Zapraszamy na nieszpory o godz. 15.00.
 2. We wtorek czcimy bł. Bronisławę ? patronkę naszej diecezji. Jest to dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Zapraszamy wszystkie dzieci i gimnazjalistów, rodziców i nauczycieli na Mszę św. o godz. 8.00.
 3. W środę o godz. 17.00 pierwsza po wakacjach Msza szkolna, połączona z poświęceniem tornistrów i przyborów szkolnych pierwszoklasistom. Od godz. 16.00 miesięczna spowiedź dla dzieci i gimnazjalistów, aby z Bogiem rozpocząć ten nowy rok szkolno-katechetyczny.
 4. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Ok. do sakramentu pokuty przed każdą Mszą św. Miesięczne odwiedziny chorych w piątek od 8.30.
 5. W piątek zapraszamy młodzież na wieczorną Mszę św. o godz. 18.00, z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolno-katechetycznego. Od godz. 17.30 okazja do spowiedzi. Po Mszy św. zapraszamy na spotkanie młodzież do salki.
 6. W sobotę po porannej Mszy św. spotkanie Tercjarzy św. Franciszka.
 7. Kolekta w przyszła niedzielę na potrzeby WSD i Kurii w Opolu.
 8. Sakrament chrztu św. przyjęła Oliwia Grzegorzyca. Do Pana odszedł śp. Józef Schymainda, przeżywszy 71 lat.
 9. Osoby, które zapisały się na pielgrzymkę w dniu 12 września na obchody kalwaryjskie na Górze św. Anny informujemy, że wyjazd nastąpi z parkingu przy kościele o g. 6.30. Opłatę w wysokości 20 zł prosimy uregulować w zakrystii do przyszłej niedzieli. Są jeszcze wolne miejsca.
 10. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę na potrzeby naszej parafii.
 11. Plan modlitwy różańcowej przed wieczornymi Mszami św.:
 • Pon. ? Róże: MB Pocieszenia (G. Kinder) i MB Częstochowskiej (M. Lisowska)
 • Wt. ? Róże: św. Moniki (K. Niestrój) i MB Fatimskiej (A. Gondro)
 • Śr. ? Róże: MB Bolesnej (M. Mróz) i św. Antoniego (H. Firlus)
 • Czw. ? Róże: św. Józefa (M. Gallus) i św. Kamila (Fr. Mróz)
 • Pt. ? Róża św. Norberta (H. Galus)Liturgia Święta w Parafii od 31.08 ? 06.09.2009 r.

Poniedziałek ? 31.08.2009

7.00 – Do Bożej Op. z podz. za łaski, z prośbą o zdrowie i Boże błogosław. w rodzinie Grażyny i Rafała Zielińskich z ok. 1 r. małż.

18.00 – Do Bożej Op. i Matki Najświętszej z podz. za łaski, z prośbą o zdrowie i Boże błogosław. w rodzinie Bernadety i Mirosława Krukowskich z ok. 10 r. małż.

Wtorek ? 01.09.2009 bł. Bronisławy

7.00 – Do Bożej Op. z podz. za łaski, z prośbą o zdrowie i dalszą opiekę Bożą w rodzinie Barbary i Rudolfa Woś z okazji 40 r. małż.

8.00 – W int. uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, ich rodziców, nauczycieli i katechetów o Boże błogosławieństwo w nowym roku szkolno-katechetycznym.

18.00 /św. Anna/ Do Bożej Op. i św. Anny z podz. za łaski, z prośbą o zdrowie i Boże błogosław. w rodzinie Marii i Manfreda Waleska z ok. 30 r. małż.

Środa ? 02.09.2009

7.00 – Do Bożej Op. z podz. za łaski, z prośbą o zdrowie i Boże błogosław. w rodzinie Edyty i Zygmunta Kotula z okazji 30 r. małż.

17.00 /szkolna/ Do Bożej Op. podz. za łaski, z prośbą o zdrowie i Boże błogosław. dla córki Aleksandry Mróz z ok. 18 r. ur. oraz o opiekę Bożą dla całej rodziny.

I Czwartek miesiąca ? 03.09.2009 św. Grzegorza Wielkiego

7.00 – Za + Teresę Panitz w rocznicę śmierci, rodziców z obu stron, wnuczkę Justynę, ++ z pokrew. Wicher i Panitz i za dusze w czyśćcu cierpiące.

18.00 – Do Bożej Op. z podz. za łaski, z prośbą o zdrowie i dalszą opiekę Bożą w rodzinie Sylwii i Alojzego Kolodziej z okazji 15 r. małż.

I Piątek miesiąca ? 04.09.2009

7.00 – I. W intencji żyjących i ++ Parafian oraz czcicieli NSPJ i za ++ kapłanów, którzy pracowali w naszej parafii. II. Za + Jadwigę Głowacką (30 dni po śmierci)

18.00 – W int. parafialnej młodzieży o Boże błogosławieństwo i dary Ducha Świętego w nowym roku szkolno-katechetycznym.

I Sobota miesiąca ? 05.09.2009

7.00 – Za ++ rodz. Alojzego i Marię Lisowski ++ z pokrew., za dusze czyśćowe.

13.00 – Ślub rzymski: Kamil Śliwiński i Angelika Lisoń.

15.00 – Ślub rzymski: Piotr Kierat i Karolina Rogalska

18.00 /niedz./ Za + matkę Marię Uruska, ++ dwóch jej mężów oraz za żyjących i ++ z rodziny Słotiuk i Jakubiak.

XXIII Niedziela Zwykła ? 06.09.2009

7.00 – Za + syna Artura Schubert, za ++ z rodz. Schubert, Speda, Urban i Wolnicz.

8.15 /niem./ Za + brata Rudolfa Golombek w r. śmierci, matkę Monikę, poległego ojca Ludwika, ++ z obu stron, za dusze czyśćcowe oraz o zdrowie w rodzinie.

9.00 /św. Anna/ Za + matkę Marię Waldyra z ok. urodzin, ojca Franciszka, teściów, szwagra Stanisława i za dusze w czyśćcu cierpiące.

9.30 – Do Bożej Op. i Matki Najświętszej z podz. za łaski, z prośbą o zdrowie i Boże błogosław. dla syna Mateusza Wieczorek z ok. 18 r. urodzin oraz w int. rodziny.

11.00 – Do Bożej Op. i Matki Najświętszej z podz. za łaski, z prośbą o zdrowie i Boże błogosław. w rodzinie Magdaleny i Konrada Rusek z ok. 50 r. małż.

11.00 /św. Anna/ Do Bożej Op. i św. Anny z podz. za łaski, z prośbą o zdrowie i Boże błogosław. dla Anny i Antoniego z ok. 40 r. małż. oraz o opiekę Bożą dla matki, babci i prababci Marii Stotko z okazji 85 rocznicy urodzin.

15.00 – Nieszpory.

16.00 – Za + żonę i matkę Czesławę Ogrodnik w 2 rocznicę śmierci, teściową Franciszkę oraz o zdrowie i Boże błogosławieństwo w rodzinie.
Świat potrzebuje energii

W „Gościu Niedzielnym” z 23.08.2009 r. ukazał się artykuł o uroczystości, jaka miała miejsce 14 sierpnia 2009 roku w kościele p.w.  św. Anny w Czarnowąsach. Poniżej skan artykułu:

2009_08_23_gosc_niedzielny_swiat_potrzebuje_energii
Bractwo Różańcowe ? 24.08 ? 30.08.2009 r.

Modlimy się w intencji naszych księży biskupów, kapłanów, zakonników i całej diecezji.
Odtąd wielu uczniów Jego odeszło

Dlaczego tak wielu uczniów wtedy odeszło od Pana Jezusa? Czym ich zraził do siebie? Swoim widokiem? Powiedział im coś obraźliwego? Oni odeszli od Niego, bo nie potrafili uwierzyć Jego słowom, zwłaszcza tym, które dotyczyły Eucharystii. Nie umieli się pogodzić, jak On może dać im swoje ciało do spożycia? A mówił do nich m. in.: Kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. W ciągu całych wieków chrześcijaństwa wielu zbliżyło się, odkryło Chrystusa, ale i wielu od Niego odeszło. I można by wyliczać tysiące przyczyn z powodu których ludzie odkrywali miłość Bożą przez Chrystus i równie wiele przyczyn, które podaje się jako powody odejścia od Niego. A sprawa wydaje się być o wiele bardziej prosta. Powodem pozostawania przy Chrystusie, pozostawania w Jego Kościele jest po prostu wiara. ?Nic? więcej. Tak jak powodem odejścia od Pana Jezusa nie może być nic innego jak niewiara. Ludzie zmyślają tysiące powodów, dla których porzucili Boga, Kościół. Przy tym oskarżają wszystkich wokół siebie. Nie potrafią się przyznać tylko do jednego: że stracili wiarę, że troska o wiarę przestała być dla nich troską najważniejszą. Dlatego poszli za innymi poglądami, może łatwiejszymi lub za innymi idolami, bardziej dla nich przekonującymi.
Niedziela XXI Zwykła

1. Dzisiaj XXI Niedziela Zwykła. Kościół św. Anny obchodzi drugą rocznicę konsekracji. Zapraszamy na uroczyste nieszpory kiermaszowe do kościoła św. Anny o godz. 15.00.

2. W poniedziałek przypada święto św. Bartłomieja – apostoła, w środę Uroczystość NMP Częstochowskiej, w czwartek św. Moniki, w piątek św. Augustyna ? biskupa i doktora kościoła a w sobotę Męczeństwo św. Jana Chrzciciela.

3. Od piątku do niedzieli na Górze św. Anny obchody ku czci Aniołów Stróżów.

4. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę na obchody kalwaryjskie Podwyższenia Krzyża Świętego na Górę św. Anny w dniu 12 września. Są jeszcze do nabycia ostatnie świece z kościołem św. Anny, w cenie 8 zł.

5. Zap. przedślubne (II): Tomasz Pokropiwny z Wróblina i Monika Drapiewska z Ozimka.

6. Do Pana odszedł śp. Mirosław Kuśmierz ? lat 64 i Emilia Węglarz lat 87.

7. Nasz parafialny Żniwiok odbędzie się w niedzielę 4 października. Gospodarzami tegorocznych Dożynek będą parafianie z Czarnowąs. Natomiast Diecezjalne Dożynki na Górze św. Anny odbędą się 20 września. W tym roku nasz dekanat będzie reprezentować nasza parafia. Bardzo prosimy tegorocznych gospodarzy dożynek w naszej parafii, by przygotowali koronę żniwną na Górę św. Anny.

8. Dziękujemy pielgrzymom z naszej parafii, którzy kroczyli na Jasną Górę. Wasz pielgrzymi trud na pewno wyda dobre owoce w waszym życiu osobistym jak i w życiu naszej wspólnoty parafialnej.

9. Plan modlitwy różańcowej przed wieczornymi Mszami św.:

 • Pon. ? Róże: MB Matki Kościoła (Ł. Michala) i św. Judy (E. Liguda)
 • Wt. ? Róże: MB Z Lourdes (A. Kotula) i MB Wspomożenia Wiernych (E. Wróbel)
 • Śr. ? Róże: Narodzenia NMP (G. Zowada) i św. O. Pio (K. Rippel)
 • Czw. ? Róże: św. Barbary (M. Panusch) i Ducha Św. (E. Piontek)
 • Pt. ? Róże: św. Elżbiety (O Knietsch) i św. Andrzeja Boboli (K. Rusek)